Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 26 lis 2020 00:13.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 355 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 lip 2010 13:30 
Početnik

je li imaju negdje pitanja za profesora rudolfa, čula sam kao da postoje nekakva??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2010 11:43 
Početnik

Kolege, molim za malu pomoc.
Znam da prof. Punda otvara knjigu pa pita na sto okrene, no jel netko pratio, ima li dijelova koje bas ne okrece?
Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2010 16:26 
Veteran

nika_pika je napisao/la:
plavuša s harvarda je napisao/la:
Jučer sam kupila skriptu u kopirnici od 300 strana,pa me zanima je li dovoljna za spremat ispit i po kojoj je knjizi sastavljena????? :please:

to ti je Degan, Međunarodno pravo, a koliko sam vidla na forumu, navodno je dovoljna

ja odgovarao u rudolfa i bila mi je više nego dovoljna, a za profu ne znam.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ruj 2010 14:21 
Forumaš

Danas je ispitivao profesor Rudolf, a ne znam ko je 8.9.
Mene je pitao: vrste jednostranih akata, konzularne funkcije, konzularne dužnosnike, epikontinentalni pojas, koja prava država ima u epikontinentalnom pojasu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2010 09:34 
Aktivan

ja sam u 7. mj. odgovarala kod Rudolfa, skripta 300 str. više nego dovoljna, pita općenito, ono šta znate o...
-prestanak međunar. ugovora
- načelo uti possidetis
- ustanici i oslobodilački pokreti
- samopomoć, retorzija, dopuštene represalije

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ruj 2010 12:17 
Početnik

ljudi, ja sam bila na MJP u 6. misec... odgovarala kod Rudolfa. O tom ispitu sve najbolje! Skripta od 300 strana je i vise nego dovoljna, ako se nauci sve... meni osobno nije bilo bas lako za naucit, ali vrlo jednostavno za polozit! Dobila sam 3, ali ocjena bi bila i veca da se nisam pripala ( bez razloga ). Ne bojte se, najbolji profesor i predmet!
Sretno svima!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ruj 2010 14:29 
Početnik

Naravno!

1. Grotius ( pricala sve sta znam o njemu, i onda usporedila s Vatellom, Akvinskim )
2. Drzavljanstvo udane zene
3. Represalije ( rekla sta znam i usporedila s retorzijom )
4. Otvoreno more ( e tu sam rekla sve dobro, ali zeznila slobode, i naravno, nikakvih drama s njegove srane nije bilo, odma iduce pitanje )
5. Organi UN-a
6. Vijece Europe.
7. sorry, ne mogu se nikako sitit!

Puno srece!!!
6.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 ruj 2010 09:09 
Početnik

može mala pomoć oko literature, skripte od 300 str ili Deganova knjiga, točno ?
gdje se oboje može nabavit? hvala !

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 ruj 2010 11:28 
Forumaš

Skripta u skriptarnici, ima ti 300 strana i sasvim ti je dovoljna...:-)) za knjigu ti ne znam...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2010 16:50 
Forumaš

Meni su pitanja bila: tumačenje ugovora, međunarodni sud pravde u Haagu, Martensova klauzula, vanjski morski pojas, posljedice rata...Sretnooo!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ruj 2010 23:34 
Početnik

Evo još neka pitanja od 15.9.:

- pravičnost
- odnos unutrašnjeg i vanjskog prava
- gospodarski pojas
- što je međunarodna organizacija
- priznanje države i vlade, koja je razlika
- pravne posljedice rata
- vanjski pojas
- koji su jednostrani izvori prava

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2010 12:18 
Početnik

rok 15.09. prof. Rudolf
- odnos unutrašnjeg i međ. prava;
- pravičnost
- međunarodne organizacije;
- gospodarski pojas..

odgovori u par rečenica, prof. je odličan !

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2010 08:40 
Aktivan

Miras je napisao/la:
Od ovih tu pitanja s foruma, na dva ne znam odgovor, pa ako je netko voljan...

- državljanstvo udane žene
- konzularne isprave

Hvala

Konzularnik arhiv i dokumenti nepovredivi su u svako vrijeme i ma gdje se nalazili.
Propisi glede službenog dopisivanja konzularnog ureda, konzularne valize i konzularnog kurira jednaki su kao i glede diplomatske valize i kurira. Značajna razlika je u tome da ukoliko nadležni organi države primateljice imaju ozbiljnog razloga vjerovati da konzularna valiza sadrži druge predmete osim dopisivanja, dokumenata i predmeta namijenjenih službenoj upotrebi, oni mogu zahtijevati da valizu u njihovoj prisutnosti otvori ovlašteni predstavnik države šiljateljice.
DRŽAVLJANSTVO UDATE ŽENE
Mnoge su države u svojim zakonima o državljanstvu predviđale da strana državljanka trenutkom udaje ipso factostječe državljanstvo svog supruga i da gubi svoje prijašnje državljastvo. Nasuprot tome, druge su države, slijedeći politiku jednakosti spolova izričito predviđale u svojim zakonima da samim činom udaje strana državljanka ne stječe državljanstvo supruga.
U novije vrijeme mnoge su države napustile propise o automatskom stjecanju državljanstva žena činom udaje. Konvencija o ukidanju svih oblika diskriminacije žena iz 1979. predviđa da će države stranke te Konvencije priznati ženama jednaka prava kao i muškarcima glede stjedanja, promjene ili očuvanja državljanstva supruga.
Zakon o hrv. državljanstvu predviđa da stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom i kojem je odobreno trajno nastanjenje na području Hrvatske može steći državljanstvo, iako ne udovoljava niti jednom predviđenom uvjetu naturalizacije, osim uvjeta da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u RH i da prihvaća hrvatsku kulturu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2010 14:35 
-Admin-

Oboje su ispitivali danas.

Neka od pitanja:

retorzija, represalije
un
vijeće sigurnosti
gospodarski pojas
teritorijalno more
istraga, mirenje
oružani sukobi
jednostrani akti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lis 2010 12:40 
Sega mega kul forumaš

danas bija rudolf. nekako nije bija bas od volje, ali ipak se prolazilo...
neka pitanja:
- ugovori i trece drzave
- gospodarski pojas
- oruzani sukobi
- nacelo uti possidetis
- represalije
- toma akvinski
- hugo grotius
- kontrabanda

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 stu 2010 12:22 
Sega mega kul forumaš

ivana456 je napisao/la:
chanel je napisao/la:
knjiga košta oko 500, 600 kuna u knjižarama, ali kad se uzme preko faksa onda je oko 250...naručivat će se valjda za mjesec dana...tako je rekla profesorica prošli put na satu...

Koja je literatura potrebna sve za ovaj predmet i koliko knjiga ima strana?

imas skriptu od cca 300 strana koja je sasvim dovoljna za prolazak, pa cak i za dobru ocjenu.
skriptu mozes skinuti sa nasciturusa ili kupiti u kopirnici preko puta faksa.
knijga ti inace ima oko 1000 strana.

jedino je bitno kada dodjes na ispit da se ne pojavis sa skriptom u ruci ( ja sam svoju ostavio kolegici u hodniku kada sam ulazio na ispit ), i ako te pita iz cega si ucila da znas kako se knjiga zove i tko je autor ( degan - medjunarodno javno pravo ).
znam kolegicu koja nije znala tocno ime autora i punda je bacila bez da je pitala gradivo, a i mene je rudolf prvo pitao iz cega sam pripremao ispit...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 stu 2010 22:17 
Forumaš

a kad dodu ta 2-3 datuma za medunarodno... oce li se znat kad koji prof. ispituje??

npr. zelim odgovarat kod profesorice - mogu li to ustimat sigurno ?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 stu 2010 10:55 
-Admin-

Ne možeš, to ti se nikad ne zna.

Kad sam ja bila jednom, došli su oboje. Dio indexa je uzela ona, dio on.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 stu 2010 23:11 
-Admin-

evo ja sam uspila prijaviti, meni radi bez problema.
ako nemožeš još uvik prijavit, pričekaj koji dan pa ako ni tad ti studomat ne proradi, kontaktiraj referadu. vjerojatno nije svima još sve u funkciji na studomatu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 pro 2010 16:43 
Početnik

Vidim da se spominje pravičnost u pitanjima pa bih zamolio ako netko moze neka napise na sta se to odnosi i definiciju

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 pro 2010 18:59 
-Admin-

17. stranica skripte po Deganu. Naslov poglavlja je "pravičnost u mjp".

"Najprije treba objasniti ulogu pravičnosti (aequitas) za razliku od pravde (justitia) u međunarodnom pravu. Po svojoj naravi pravičnost ne može biti izvorom međunarodnog prava, ali se ona nikako ne smije ni zanemariti u postupku primjene, pa i nastanka njegovih pravila.
Pravičnost treba shvatiti kao siguran i spontan osjećaj pravednog i nepravednog, naročito kada se očituje u prosuđivanju nekog konkretnog i posebnog slučaja. Treba ga posebno razmatrati u sklopu sudačkog i arbitražnog odlučivanja u konkretnim sporovima. U tom okviru raspravlje se o pravičnosti infra legem, praeter legem i contra legem.
Pravičnost infa legem urođena je zdravoj primjeni svakog prava. Međunarodni sudac, poput unutarnjeg suca, pozvan je po svojoj dužnosti voditi računa u mjeri koja je u skladu s poštivanjem prava. Sudac će se voditi pravičnošću u primjeni svakog pravnog pravila, čak kada ga stranke na to nisu izričito ovlastile. On će se inspirirati pravičnošću osobito kada mu pozitivno pravo ostavlja izvjesnu slobodu diskrecijskog odlučivanja, npr. pri procjeni nastale štete. Uz to, u ocjeni dokaza, pri pribjegavanju pojma zloupotrebe prava i kod tumačenja nejasnih i dvosmislenih tekstova, dakle kad god je u položaju da bira između više mogućih rješenja sudac bi trebao odabrati ono koje se njemu čini najpravičnijim, uzimajući u obzir sve okolnosti datog slučaja. Ta pravičnost, međutim ne ovlašćuje suca da prekorači jasan smisao nekog praavnog teksta koga ima primijeniti, niti on smije putem pravičnosti otklanjati nedostatke u prau ili ispravljati njegove nepravedne posljedice.
Pravičnost praeter legem vezana je za odlučivanje u slučaju praznina u pravu. Naročito u rješavanju sporova između država o razgraničenju njihovih kopnenih ili morskih prostora, međunarodni sudac i arbitar imaju široku vlast u odlučivanju po pravičnosti praeter legem ali i veliku odgovornost u izricanju pravde. Kompromis kojim stranke od suda traže konačnu presudu u takvim sporovima valja tumačiti kao njihovu neizravnu ovlast da sud odlučuje po pravičnosti u nedostatku primjenljivih pravila pozitivnog prava.
Pravičnost contra legem može se vezivati za posebno ovlaštenje dato od stranaka sudu da njihov spor odluči ex aequo et bono. Pri tome valja naglasiti da sud ne smije nikad otkloniti primjenu pravila pozitivnog prava ako ono postoji, da bi izbjegao nepravednu odluku, osim ako ga na to obje stranke izričito ovlaste.
U dosadašnjoj praksi predratnog Stalnog suda međunarodne pravde i sadašnjeg Međunarodnog suda nema ni jedne presude izrečene temeljem st. 2. čl. 38. Statuta Suda. Moguće je i za takve slučajeve utvrditi širinu slobode sudačkog odlučivanja. Ona je mnogo veća od presuđivanja po pravu, ali nije neograničena.
Talva vrst sudačkog odlučivanja najsličnija je izravnim pregovorima stranaka u svrhu zaključenja ugovora. Stranke mogu sklopiti nagodbu (trasakciju) i na temelju oportunosti ali sud i u tim okolnostima mora izreći pravdu i ne smije se voditi razlozima političke ili druge oportunosti.
Ako je ovlašten presuditi spor ex aequo et bono, da bi postigao pravdu, sud moće ali i ne mora, svojom presudom u okviru predmeta spora djelomično ili potpuno izmijeniti stečena subjektivna prava stranaka, ili može veoma slobodno tumačiti ili čak dokidati njihove međusobne ugovore.
Presuda ne smije prekoračiti ni jedno imperativno pravilo općeg međunarodnog prava (jus cogens) jer bi to i ugovor činilo ništavim. Niti kao sredstvo niti kao cilj pravičnost ne smije biti zamjena za pravna pravila, niti može biti izvorom međunarodnog prava."

Često pitanje, nauči par rečenica o tome.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 pro 2010 11:29 
Forumaš

moja pitanja sa ispita ...

legislacija i kodifikacija pr. pravila medunarodnog prava
medunarodna zajednica
otvoreno more

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 pro 2010 17:52 
Aktivan

Moja pitanja:

Objekt međunarodnog prava
Slobode otvorenog mora
Načini mirnog rješavanja sporova

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2011 19:22 
Forumaš

mala maja je napisao/la:
Robert Allen je napisao/la:
Moja pitanja:

Objekt međunarodnog prava
Slobode otvorenog mora
Načini mirnog rješavanja sporova

samo 3 pitanja? i koju ocjenu dobijes ako znas poprilicno pricat o tome?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2011 20:32 
-Admin-

Ne znam što bi ti pametno netko imao odgovorit na to. Dobit ćeš između 3 i 5?

Nisu škrti na ocjenama i u principu su i više nego ugodni i korektni ispitivači.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2011 11:51 
-Admin-

tommy je napisao/la:
e, moze neko javit ko je danas ispitiva?

Danas je ispitiva prof. Rudolf.
E da, i neka pitanja kojih se sićam da je mene prof. Rudolf pita:
- apsolutni uzroci ništetnosti ugovora
- vanjski morski pojas (sve o njemu, koja konvencija ga regulira, iz koje godine, na koliko se najviše može prostirati)
- koji se uvjeti moraju ispuniti da bi neka država postala članica UN-a
- pravičnost
- mirni načini rješavanja sporova
- koja konvencija regulira zračni promet i iz koje je godine

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2011 08:26 
ona koja piše sa WC-a

Jel se onaj zove Robert BaDINter?...jer tu san vidila da su neki pisali BaNDiterova konferencija?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2011 10:00 
-Admin-

BADINTEROVA komisija. Zna se pojavit na ispitu to pitanje.
Ovdje je dobro objašnjeno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Badinterova_komisija

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2011 21:38 
Forumaš

prosla danas :mrgreen: pitanja : rezerve na ugovore, mirovne operacije, o zračnom prometu, hugo grotius.sutra ispituje Punda ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 vel 2011 00:31 
Aktivan

Da li zna netko kakva je shema kod punde za odg na konzultacijama? Jel se samo dodje ili treba prije bit upisan/najavljen/štogod već?
I pošto nisam iz st-a, da li ima običaj da se ne pojavi na konzult.?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 vel 2011 11:01 
-Admin-

mya je napisao/la:
Je zna netko primjer ugovor-ustava?

Povelja UN-a ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 vel 2011 13:53 
ona koja piše sa WC-a

Josephine je napisao/la:
Nije glupasto i ja sam se mislila oko njega dosta jer sam se vrtila oko podjele ugovora i tamo ga trazila, onda sam odgovor nasla kod revizije u dijelu o problemu izmjene ugovora-ustava. Valjda je to to?! Ima smisla...

Da , evo sad sam pronašla,to je to!!!...a ja cijelo vrijeme mislila da je u dijelu ugovora-ustava.....čak san i knjigu u knjižnicu išla posudit.... :cerek: :cerek:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 vel 2011 19:17 
Početnik

Josephine je napisao/la:
mya je napisao/la:
invazija,di je to?

Kod oruzanih sukoba.
Ulazak vojnih snaga na odredeno podrucje, s njom ne dolazi do stanja ratne okupacije, ratna okupacija nastaje nakon invazije, a nakon nje mogucnost stjecanja suverenosti nad tim podrucjem. Znaci stanje prije okupacije.
To je sve sta ja znam, i mislim da nije dosta i da bi trebalo nadopunit, al trenutno knjiga nije u mene, tako da... Ako je neko u prilici neka nadopise jos koju recenicu :)

Nemoguće je stjeći suverenost nad nekim područjem ratnom okupacijom. Povelja UNa zabranjuje rat a samim tim i stjecanje teritorija ratom.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 ožu 2011 18:44 
ona koja piše sa WC-a

mala20 je napisao/la:
mene zanima ima li nekih djelova,lekcija sto rudolf bas i ne pita ili u principu bi trebalo sve proci?

a u biti bi sve trebal proči, a najčešče pita povijesni dio, rat,a imaš tu na topicu pa prolistaj...:-)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 tra 2011 17:40 
-Admin-

marija cilez je napisao/la:
dali se ovo može naućit za 10 dana

Naucit ne moze, al se mozda moze polozit.
Za siguran prolaz 20+ dana dobrog ucenja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 tra 2011 17:56 
Aktivan

marija cilez je napisao/la:
hm kad čitam ćini se tako jednostavno , sve već poznato a opet tako puno toga . dat ću sve od sebe pa ćemo vidit imam još 8 dana

ma moze se ako ces kod prof.rudolfa onda malo obrati paznju na pitanja ovde na forumu jer ta pitanja najcesce vrti i netreba previse u detalje par recenica o svakom pitanju ali konkretno ono sto pita

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 svi 2011 08:26 
ona koja piše sa WC-a

Jel se može odgovarat na konzultacijama kod Punde?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 svi 2011 15:13 
Aktivan

mislim da sam cula da se nemoze vise...trebas ima nekakav smeninar bit redovna na vjezbama i predavanjima ali zato kod rudolfa se moze na konzulatcijama utorkom...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 svi 2011 22:34 
Aktivan

koje su lekcije/pitanja/konvencije prof. Rudolfu najvaznije na ispitu tj. sta najcesce pita (ako netko naravno zna) :bow

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lip 2011 09:58 
Početnik

Na nasciturusu u skriptarnici postoji skript:MJP proširena, i Međunarodno javno pravo skripta...je li se moze uciti po ovoj drugoj,vidim da je manja od ove 1 pa me zanima da li je dovoljna? Hvala :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 355 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: