Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 17 stu 2019 10:15.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1136 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 29  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 24 lip 2009 23:27 
Forumaš

zahtjev za zaštitu zakonitosti je jedno od izvanrednih pravnih sredstava zaštite. Može se koristiti ako se kumulativno ispune 3 uvjeta:
1. porezni akt mora biti pravomoćan
2. protiv pravomoćnog poreznog akta ne može se voditi upravni spor jer je to zakonom isključeno, a sudska zaštita nije osigurana ni izvan upravnog spora
3. državni odvjetnik mora smatrati da je pravomoćnim poreznim aktom povrijeđen zakon.

ovaj zahtjev ima pravo podići državni odvjetnik. Radi ovih uvjeta ovaj pravni lijek nije primjenjiv u hrvatskom pravnom sustavu jer je Ustavom RH osigurana sudska kontrola zakonitosti pojedinačnih akata upravnih vlasti i ona se ne može isključiti zakonom.

---to bi po nekom mom mišljenju bilo opširno...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 srp 2009 17:04 
-Admin-

tresnjica je napisao/la:
ANA J je napisao/la:
Javne rashode ne moraš učiti i javni zajam, tako je profesor rekao na predavanjima.

aha, zato je u ispitu doslo pitanje iz javnih rashoda - izvanredni javni rashodi, i kad mi je ocjenjivao pismeni rekao je da to postoji neke 23 tocke za napisat, a ja sam naravno to svojim rijecima jer taj dio nije trebao bit u ispitu :(

e da, danas smo ga pitali da li triba učiti javne rashode reka je da netriba nego da se iz nikolića uči proračun uz one neke stranice koje netribaju iz proračuna, i javni prihodi od 73-126 s tim da neke stranice tu su izbačena. znači, to je izričito profesor reka i to nije neka informacija rekla-kazala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2009 13:13 
Aktivan

Gost je napisao/la:
trebaju li bolonjci ucit fin,izravnanje??molim vas odgovorite ako znate sigurno...

NA VAŠU I MOJU ŽALOST ZA LJETNI ROK BOLONJA TRIBA I FIN.IZRAVNANJE....PROFESOR REKAO NA KONZULTACIJAMA.JE LI MI NETKO MOŽE RIJEŠIT ZADATAK DIONICA???JA SAM ANTITALENT ZA OVO

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2009 13:14 
Aktivan

javni rashodi ne tribaju, javni dug netriba, financijsko izravnanje treba....pouzdano

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2009 13:30 
-Admin-

Josephine je napisao/la:
Meni je profesor reka da iz fin. izravnavanja treba samo dotacije, stagod to bilo (u deseti sam misec euforicno iskidala i bacila cilo fin. izravnavanje).

čekaj malo, znači sto posto samo dotacije? o Bože dragi, i kako bi mi to sad tribali znati , pa kad je on to uspija reći a još za 4mj nije tribalo??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2009 13:39 
-Admin-

Ma nemam ti pojma, nacula sam da ih treba ucit pa sam ga jednom prilikom pitala i reka je da da, da sve pise na vratima njegovog kabineta.

Al ja se stvarno ne mislim jos i time opterecivat.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2009 18:04 
-Admin-

Gost je napisao/la:
vidin da je prosli put bičlo pitanje :u kojim ce se slucajevima vjestak izuzeti u poreznom postupku...pa ako mi ko moz odg.di je to... :please:

163. stranica HFS pod pitanjem 85.!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2009 22:27 
-Admin-

nekistudent je napisao/la:
danny, nemoj zaboravit spomenit da se ti i privatno donekle bavis tom tematikom pa da ti određeni pojmovi nisu bili nepoznati kad si ucio.
Ako netko ne zna sta je porez na dohodak a sta porez na dobit, namucit ce se uceci ovaj ispit.
Ja osbno ne poznam, osobu koja se nije barem mjesec i po mucila sa financijama (uglavnom mjesec dana ucenja i pola mjeseca vracanja za vecu i vecu ocjenu :wh )

+ sadasnje literature (za bolonjce) ima 20% vise nego one za studente po starom programu, izuzev zadataka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2009 22:51 
Početnik

znaci ne moze se naucit u 20 dana :(?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2009 22:53 
No life

1. Ne, ne moze se
2. odakle ti 20 dana? Ispitni rok traje jos 5 a poslje toga imas mjesec i po vremena

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 srp 2009 00:05 
Aktivan

ovaj s 43.str. mislim da je ovako;
a)treba platiti porez na dobit i PDV(s tim da nema pravo na povrat pretporeza za darovani stan)
b)ima pravo na por olaksicu 5% za svaku god uzdrzavanja
c)porez na promet nekretnina i PDV
d)porez na promet nekretnina i PDV
e)ne placa nikakav porez

a 2.zadatak:
oba placaju Porez na promet nekretnina i PDV s tim da osoba B ima pravo na odbitak pretporeza!

Jel moze tko potvrditi da li je ispit u 9 i kad se znaju rezultati(koliko otprilike treba rjesiti),nakon koliko bude (eventualno) usmeni?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 srp 2009 11:00 
Aktivan

Danny je napisao/la:
jajaja je napisao/la:
moze li mi netko rec koliko vremena otprlike treba za naucit financije?Moze li se naucit u 20 dana????

TO TI NIKO NEMOŽE REĆ TOČNO.JA KAŽEM OTPRILIKE MJESEC DANA ,NEKO VIŠE NEKO MANJE.TU IGRAJU ULOGU VIŠE OKOLNOSTI, NEKO UČI 15 DANA,A IMA SRIĆE PA MU SE POTREFE PITANJA.DA SE MOŽE SVE NAUČIT NEVIRUJEM, IMA PREVIŠE DETALJA

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 srp 2009 17:24 
-Admin-

slika

Iz topica je upravo otislo 5 stranica u kantu za smece, pa da naglasimo neke stvari:

1. Literatura je objasnjena do detalja samo se treba malo potrudit i prolistat zadnjih par strana, od lipanjskog roka svi imate istu i uglavnom se drzite ispitnih pitanja za generaciju 2007./2008. koje mozete pronaci tu: http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... /index.php
Jedan mali broj pitanja je izbacen i njihove brojeve cete tocno nac listajuci topic.

2. Rjesenja vjezbi iz financijskog prava u kojemu su primjeri zadataka nemamo, ali bi bilo jako korisno kada bi ih neko podijelio sa nama da ih objavimo na portalu.

3. Kao sto vidite skupili smo vecinu testova koji su se vrtili kroz zadnjih godinu dana i pomocu njih mozete dobiti najbolji dojam kako pismeni dio izgleda, zato bi bilo dobro radi svih vas da ih i dalje nastavite skupljat.

:welcome

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 kol 2009 03:02 
No life

anita10 je napisao/la:
Molim Vas, možete mi reći je li moguće proći ispit ako se ne urade zadatci iz vježbi?! Hvala!!

ne

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 kol 2009 10:44 
Aktivan

zahvaljujem,e i da li zna itko izuzzev priručnika da li postoju ikakvi primjeri riješenih zadataka,ako da ,gdle se mogu nabaviti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 kol 2009 16:48 
-Admin-

tresnjica je napisao/la:
Jel prof.dopušta izlazak u jednom dijelu roka na više datuma, npr. da prijavim za 2.09. a izadjem i 09.09. i 14.09.na ispit (ako ne prodjem na 02.09.)?

Ne!

Citat:
Jel zna netko zašto se u zadacima od profesora tj. u rješenjima ne poklapa ono pravilo da se porez na dohodak uračunava na primitak od 0-3600kn - 15%, 3600-9000kn - 25% itd. vidim da se npr. na dohodak od 5000kn računa sa 15%, a negdje sa 25%,ili na porez na dohodak od osiguranja iznosa 24.750,00 se računa sa 15%, jesu to pravila koja moramo naštebat za svaki tip zadatka ili je krivo napisano?

Krivo si svatila princip, nikad neces dobit "cisti" broj tipa 3600 kn ili 9000 kn vec neki izmedu i onda moras nac koliki dio se mnozi sa 15%, koliki sa 25% itd...
Npr. kod 24.750,00 kn nades broj koji mu je najblizi, njegov postotak i onda mnozis, problem je sta ces imat ostatak od tog broja kojeg takoder moras pomnozit sa njegovim odgovarajucim postotkom.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 kol 2009 14:28 
Veteran

tresnjica je napisao/la:
Jel prof.dopušta izlazak u jednom dijelu roka na više datuma, npr. da prijavim za 2.09. a izadjem i 09.09. i 14.09.na ispit (ako ne prodjem na 02.09.)?
Jel zna netko zašto se u zadacima od profesora tj. u rješenjima ne poklapa ono pravilo da se porez na dohodak uračunava na primitak od 0-3600kn - 15%, 3600-9000kn - 25% itd. vidim da se npr. na dohodak od 5000kn računa sa 15%, a negdje sa 25%,ili na porez na dohodak od osiguranja iznosa 24.750,00 se računa sa 15%, jesu to pravila koja moramo naštebat za svaki tip zadatka ili je krivo napisano?

To pravilo vrijedi samo za dohodak od nesamostalnog rada dok ostali imaju svoju stopu baš kao porez na dohodak od osiguranja čija je stopa 15% bez obzira na visinu osnovice.To ti sve ima u priručniku.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2009 10:53 
Aktivan

mislim da profesor ne dopušta izlazak više puta u jednom dijelu roka, nego kao i svaki predmet možeš po jedan put izać.jedino kod prof.šinkovića ako si prijavila za 2.9. naprimjer ,a nisi se dobro spremila, doć ćeš do profesora zapisat se za 9.9 ili 14.9. nikako na sve datume

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2009 09:00 
Početnik

LOLLO je napisao/la:
Može mi netko reći jeli se može ispit odgodit putem e-maila ili na njegov broj mobitela ako ga netko zna zato jer nisam u Splitu?
Hvala

mozes mu poslat mail a nece ti on stvarat probleme da se i ne javis ako imas razlog zasto nisi mogla doci

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2009 22:41 
-Admin-

kosmos je napisao/la:
jel istina da je predragi nam profesor počeo i ˝starim˝ i bolonjcima davat zadatke s izračunom poreza u ispitu? :please:

nema više razlike između starih i bolonjaca na ispitu iz financija , sad svi pišu isti ispit!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2009 17:56 
Aktivan

giove_st je napisao/la:
ako se pismeni polozi u rujnu,a usmeno padne je li prof. cuva test za 12 mjesec tako da je tad samo usmeni,ali je iduca akademska godina,je li netko imamo slicno iskustvo :-))

mislim da ti nevridi pismeni, samo kolokvij...ali raspitaj se još

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2009 10:05 
-Admin-

leptiricaa je napisao/la:
2 zadatka i dobro naučen nikolić...to bi moglo bit dovoljno za proć pismeni...jer ugl,da 3 zadatka iz nikolića...a ko bi ovo sve nauči....:(

a usmeni za dva dana, ili eventualno koji dan više i na usmenom pita iz svih dijelova iz kojih nisi napisa dobro ili napisa uopće .... netribate uopće kalkulirati na ovakav način jer ne samo što nećete proći pismeni na ove sheme nego nemate nikakve šanse na usmenom!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2009 13:45 
Veteran

purple_rain je napisao/la:
tresnjica je napisao/la:
Znam da nije baš pametno, ali stvarno tak funkcionira na financijama, nikolić se mora od riječi do riječi i skužit svaki tip zadatka i to je prolaz...ono šta je od ostalih pitanja bilo na pismenom, to pita na usmenom. E sad, ko se usudi, mogao bi tako proć, ja nisam jedna od takvih :oops:

znam ja kako funkcionira na financijama iz vlastitog iskustva, zato i govorim da od toga nema ništa. naravno da te neće pitati ista pitanja u ispitu koja nisi napisa nego će te pitati najčešće iz te cjeline nešto , a ako naučiš samo nikolića dakle ostaju ti nenaučeni - priručnik, hrvatski fiskalni sustav i onaj mali dio knjige a to sve skupa nije nimalo prelagano. i uz to, teško i skoro nemoguće je da će se na taj način položiti čak ni pismeni jer uvik ti se može potrefiti možda zadatak koji nećeš znati ili neki dio iz nikolića kojeg se nećeš moći sititi i ne skupiš dovoljno bodova za prolaz i bye bye.

Šinki stvarno obuhvati cijelo gradivo pa nema druge nego sve učiti :cry:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2009 17:28 
Početnik

2 zadatka i dobro naučen nikolić...to bi moglo bit dovoljno za proć pismeni...jer ugl,da 3 zadatka iz nikolića...a ko bi ovo sve nauči....:(

bilo bi dobro da se ne pišu ovakve stvari, jer svi znamo kako je polagat financije,jer bi neki mogli i povirovat u ovako besmislenu ideju i onda padat 2-3 godine...triba se učit sve nadat se prolasku

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2009 17:51 
Veteran

ma znam....al ono mi se cini nemoguća misija,koliko god učila....:( :cry:

Ma možeš.Samo uči prema njegovim ispitnim pitanjima, a zanemari ona trivijalna kao što su definicija pive :damnfunny , jer je njemu praktički svaka rečenica u literaturi isp. pitanje i tako ćeš puno lakše sistematizirati gradivo sebi i nauči zadatke dobro jer nose 2 boda.Kad se dovučeš do usmenoga teško ćeš pasti,možda te samo par puta vrati nazad.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2009 09:56 
Aktivan

meni je isto ovo neučljivo.....triba sve, bez preskakanja iti jednog pitanja.uglavnom šta priskočiš to će ti bit. :ROFL nije mi jasno kako ovo uopće netko uspije naučit.....nemojte kalkulirat kod ovog predmeta, iz iskustva kažem da vam to ne prolazi.jer je usmeni detaljan...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2009 15:48 
ona koja piše sa WC-a

kod zadataka, kako znati koliki je prirez....konkretnije na primjeru I. na stranici 24.-25.(dohodak od najamnine), piše u riješenju zadatka da je prirez porezu na dohodak 18 %, pa mi nije jasno di naci te postotke.....????cini mi se kao da je stopa prireza u zagrebu 18 %....ajoj, please help me......

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2009 16:03 
Forumaš

profesor ce navesti u zadatku koliki je prirez. Prirez je razlicit u svakom gradu, a neki ga ni nemaju... npr. ZAdar

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2009 16:30 
-Admin-

Fighterica je napisao/la:
Jedno pitanjce:
Da li ispit mogu odgodit i bolognci ili to vrijedi samo za studente koji su po starom programu?

svi mogu odgoditi ispit, u dogovoru s profesorom! samo se pojavite na dan kad ste prijavili i profesor vam da listu dostupnih datuma kad još možete izaći i vi se potpišete na datum koji vam odgovara i to je to.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2009 10:28 
Aktivan

što je porezna obveza i usporedba s definicijom pravne obveze u građanskom pravu dali zna itko

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2009 20:08 
Aktivan

cougar je napisao/la:
tresnjica je napisao/la:
cougar je napisao/la:
da li zna tko odgovor na prvo,te ako je netko izašao iz bolnice 4.5 a podnese 4.9 zahtjev za povrat u prij stanje a bio je teško bolestan hoče li mu se uvažiti

kad mu je dostavljeno rješenje?

evo da preformuliram svoje pitanje por obvezniku rješenje je dostavljeno 8 5 2009 ,na liječenju se nalazio od 9 5 do 27 6 , 29 9 je podnio zahtjev za povrat hoće li mu ga se uvažiti unaprijed hvala ps znam da s e ovo često ponavlja,da li zna itko koji se tekstualni još ponavljaju ili iz priručnika

Rok za redovni pravni lijek iliti žalbu istječe 8.6, premda je bio spriječen zbog liječenja može se žaliti u roku 8 dana od prestanka spriječenosti znači do 05.07. - to je propustio. Ostaje mu zahtjev za povrat u prijašnje stanje koje istječe 08.09., premda je podnio zahtjev 29.09. odbit će mu zahtjev, osim ako nije spriječen višom silom iliti vis absoluta što u praksi gotovo nikad ne prolazi...znači ODBIT će mu se zahtjev!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 ruj 2009 18:28 
Aktivan

ovaj zadatak se rješava tako da na onaj dan kada je izašao iz bolnice "dodamo" 8 dana. VAŽNO je sve rokove koji su izraženi u danima, brojat na kalendar, tako da nebi ispalo da rok pada ne nedjelju.
zatim, od dana kada je dostavljeno rješenje računa se 30 dana + mjesec dana. Također, ovih 30 dana je važno brojat, doslovno dan po dan na kalendar.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ruj 2009 22:37 
Aktivan

evo položija danas,po meni najkorektniji profesor kod kojeg san odgovara,e i nasluša sam se priča da je ovaj predmet teži od građ kaz i ust,to su takve gluposti,meni je teže bilo obiteljsko proći ,večeras runde okrećem u šinkijevo ime :happy

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ruj 2009 17:14 
Aktivan

to je inače zadatak sa 43.str priručnika za vježbe

a) trg. društvo x
-porez na dobit (jer obavlja gospodarstvenu djelatnost)
- PDV
-ima pravo na odbitak pretporeza, jer je u sustavu PDV-a
- trg. društvo će platiti PDV na darovan stan poslovnoj suradnici jer se ne radi o vlastitoj potrošnji
b) vlasnik trg. društva x
-ima pravo na poreznu olakšicu (5% x 20god.)
c) fizičke osobe A,B,C,D,E,F,G,H i I
-ne radi se o nikakvom oslobođenju
-plaćaju porez na promet nekretnina
-PDV
d) poslovna suradnica Y
-porez na promet nekretnina
-PDV
e) fiziča osoba Z (baka)
- ne plaća ništa

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2009 01:38 
marinojurjevic je napisao/la:
zanima me jel i 30.9 pismeni dio ispita ili je tada samo usmeni...na studomatu pise da je taj dan(30.9) rok za financije , pa ako znate mokim vas recite mi... hvala

uvik je prvo pismeni pa onda usmeni po dogovoru.

tako je, iako on dopušta odgovaranje i bez položenog pismenog, no pismeni se pisat mora...

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2009 10:09 
-Admin-

kosmos je napisao/la:
marinojurjevic je napisao/la:
zanima me jel i 30.9 pismeni dio ispita ili je tada samo usmeni...na studomatu pise da je taj dan(30.9) rok za financije , pa ako znate mokim vas recite mi... hvala

uvik je prvo pismeni pa onda usmeni po dogovoru.

tako je, iako on dopušta odgovaranje i bez položenog pismenog, no pismeni se pisat mora...

ne dopušta odgovaranje bez položenog pismenog, možda nekad i je al više ne!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2009 11:17 
mora dopustit po statutu faxa, al druga je stvar šta onda pita nemoguća pitanjca... :wh

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2009 13:22 
ona koja piše sa WC-a

da li netko zna odgovor na primjer 2 na str.43....radi se o zamjeni:osoba a besplatno daje zemljiste osobi b a osoba b se obvezuje izgraditi zgradu na 3 kata i besplatno prepustiti jedan stan u vlasništvo osobi a...sto je s placanjem pdv-a i poreza na pRomet nekretnina?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 ruj 2009 01:01 
Aktivan

profesor uvijek izbjegne komisije, rijetko kad upiše i treći pad. samo te vraća da mu uvik bolje naučiš.

a financije se na dekanskom roku mogu izaći samo 1.listopada! : :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2009 13:52 
Aktivan

đođo je napisao/la:
ako sam polozila pismeni, a pala usmeni, hoce li mi se priznati pismeni u iducoj godini?

a pitaj profesora , to ti je najbolje...mislim da ti to ovisi od profesora do profesora

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1136 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 29  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: