Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 17 stu 2019 10:16.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1136 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 29  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 19 vel 2009 22:10 
Aktivan

Moram priznat da mi je to 1 glas. Koliko ja znan polaze se po starom programu jos sad u 2 i jos u 4 mj, a ako se do tad ne polozi po starom programu slijedi nova literatura koja ukljucuje prirucnik, vjezbe i zakone!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 vel 2009 19:19 
김정일

http://www.nasciturus.com/najnovije/dod ... prava.html

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 vel 2009 17:54 
ona koja piše sa WC-a

londra99 je napisao/la:
Hvala.Pišu li stari i bolonjci zajedno pismeni ?

da...s tim da nas je zadnji put podjelio u 2 grupe...,jer kao bilo nas je previše pa da ne bi prepisivali.....tako da su izvanredni studenti pisali u 10 i 30,a ispit je bio u 9 h.....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2009 21:47 
Početnik

Kolege, imam 3.3. praktični test iz financijskog prava, ali nemam primjere koji se tiču izvanrednih pravnih lijekova, pa ako netko ima vremena da mi napiše primjere za obnovu postupka, zahtjev za zaštitu zakonitosti, poništavanje i ukidanje poreznog akta po pravu nadzora, proglašavanje poreznog akta ništavim, izvanredno ukidanje poreznog akta, mijenjanje i poništavanje poreznog riješenja u vezi s upravnim sporom, tj. pitanja od 3-9!

HVALA!!! :bow :bow

:please: :please: :please: :please: :please: :please: :please: :please: :please: :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2009 09:19 
Početnik

3.OBNOVA POSTUPKA-ako je porezno rjesenje doneseno na temelju laznog iskaza svjedoka ili vjestaka pa je porezno tijelo bilo dovedeno u zabludu.Ako je porezno rjesenje donio daktilograf umjesto ovlastenog sluzbenika.Ako je porezno rjesenje doneseno a da por.obvezniku nije bila data mogucnost da se sluzi svojim jezikom.
4.ZAHTJEV ZA ZASTITU ZAKONITOSTI-ovaj se izvanredni pr.lijek ne moze primjrnjivati u RH, jer trazi da ne bude dopusten upravni spor.
5.PR.ZA PONISTAVANJE I UKIDANJE POREZNOG AKTA PO PRAVU NADZORA-porezno rjesenje je donijela Por.uprava u Splitu, umjesto Porezna uprava u Sibeniku-pogresna mjesna nenadleznost.
6.PR.ZA PROGLASAVANJE POREZNOG AKTA NISTAVIM-u Izreci poreznog rjesenja stoji:plati 1000 kn poreza pa ubi M.M, plati 1000 kn poreza pa dotakni sunce.
7.PR.ZA IZVANREDNO UKIDANJE POREZNOG AKTA-porezno rjesenje ce se ukinuti ako bi njegovo izvrsenje dovelo do poremecaja u gospodarstvu, ako bi dovelo do ugrozavanja zivota i zdravlja ljudi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2009 09:28 
Početnik

8-PR.ZA MIJENJANJE I PONISTAVANJE POR.RJESENJA U VEZI S UPRAVNIM SPOROM-porezni obveznik je podnio zalbu na prvostupanjsko porezno rjsenje, jer mu porezno tijelo nije htjelo priznati poreznu olaksicu,sto ima invalidno dijete.Drugostupanjsko porezno tijelo je donijelo rjesenje i potvrdilo odluku prvost. poreznog tijela.Porezni obveznik ja podnio tuzbu Upr.sudu da se ne bi cekala odluka Upr.suda. Prvostupanjsko odnosno drugostupanjsko porezno tijelo koje je donijelo porezno rjesenje moze donijeti novo porezno rjesenje jer je uvidilo da poreznom obvezniku OMAŠKOM nije priznalo pravo na poreznu olaksicu jer ima invalidno dijete.
9-Prethodni pr.odgovor na ovo pitanje :tired :tired :tired

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 vel 2009 16:00 
-Admin-

marina je napisao/la:
jel zna neko jel se može pisati ovaj drugi test ako nemaš sve položene ispite sa 1. godine?? :please:

misliš na one male ispite prije kolokvija? možeš ti njih pisati ako nemaš rješenu prvu godinu, ali nećeš moći izaći na kolokvij ako ti nije prethodna godina čista, a kolokvij će biti sad u trećem misecu, ako nije već bija tako da ih nema smisla ih pisati kad nemožeš na kolokvij izaći!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ožu 2009 11:23 
Forumaš

mya je napisao/la:
super...

usput, u hrv.fiskalnom sustavu,poslije poreza na kuće za odmor su dva poreza:
-porez na neobrađeno obradivo poljoprivredno zemljište
-porez naneizgrađeno građevno zemljište

...pa u pitanjima za bolonjce, ta dva poreza nije stavio...da li to treba učiti?

ti porezi su ukinuti, ne treba učit

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ožu 2009 20:04 
-Admin-

ninay je napisao/la:
koliko sam ja uspila svatit iz ovoga najvažnije je da se nauči skripa dobro i knjiga nikolića.a zanimaju me ti zadaci je li se moraju riješit, ako neriješiš je li te pita na usmenom??ako iko može pomoć s bilo kakvom informacijom, bila bi mu vrlo :scared zahvalna

Sve je vazno! :mrgreen:

Zadatke na testu ne moras rijesit, bitno je samo skupit 5 od deset bodova, znaci ne moras niti jedan zadatak rijesit vec se mozes bazirat samo na teoriiju.
ALI, onda te na usmenom cekaju zadaci jer te profesor pita sve sta nisi napisala u testu.

(Sve sta govorim vazi za studente koji su financije odslusali 2007./2008., jer nemamo svi isto.)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ožu 2009 08:46 
ona koja piše sa WC-a

meni je nikolić najlakše išao....a najteže su mi legli porez na dohodak i dobit pa i porezni postupak...al sve u svemu,nije teško,al je dosta zamorno.....

.....sritno svima s ovim ispitom....... :cerek:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ožu 2009 17:16 
ona koja piše sa WC-a

Josephine je napisao/la:
mya je napisao/la:
meni je nikolić najlakše išao....a najteže su mi legli porez na dohodak i dobit pa i porezni postupak...al sve u svemu,nije teško,al je dosta zamorno.....

Meni je sada krivo sta sam izgubila toliko vremena na uvod u predmet jer iz toga bude koliko sam cula samo jedno pitanje.
To za Nikolica mi je reklo jos par ljudi, koliko njega ima, mislila sam ga ostavit zadnjeg?

da,bude ti jedno pitanje iz povijesti....gle i meni je tako bilo prvi put,požalila san šta san toliko vrimena izgubila na povijest ali s druge strane kad zbrojiš jedan po jedan bod...
(..iskreno,meni je ta povijest još i najviše vremena oduzela,jer svaki put kad bi se vračala ponovit,imala san osječaj kao da iz prve sve krećem.....)

gle...bude ti jedno pitanje-POVIJEST,
jedno pitanje-HFS,
dva pitanja-NIKOLIĆ,
1-2 zadatka,i
3-4 pitanja su o PDV-u,POREZU NA DOHODAK I DOBIT,POREZNOM POSTUPKU.

....meni je tako dosad bilo...i zato smatran da ti ta povijest nikako ne može odmoći,jer si u startu odma sigurna za jedno pitanje, a kad još naučiš hfs i nikolića onda već imaš 4 pitanja koja bi mogla znati.....HFS ti je lagan, a i Nikolić, nekako mi je ta literatura pitkija od priručnika,....eto, ako još šta triba....tu san.... :mig:

...e da, nikolića imaš nekih 74 strane...al viruj mi,baš se brzo uči... :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ožu 2009 17:13 
-Admin-

ninay je napisao/la:
ma ja san na početku skripte njegove, tribala bi izać u 4 misec al su me uvjerili da to nemogu naučit za 20 dana pa i neman neku volju :happy

Meni je jedno 5,6 ljudi rekla da treba definitivno 2 miseca za naucit ih, a 3,4 da je dosta jedan misec. Ja za sada od kada ucim nisam niti jedan dan posteno zasila i vidila koliko se toga da naucit dnevno, tako da ne znam ni sama sta bi mislila.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 ožu 2009 20:37 
No life

Josephine je napisao/la:
nekistudent je napisao/la:
black je napisao/la:
tamo di ima recimo desetak nabrajanja triba li znati svih 10 ili je dovoljno 6-7?

10/10 ako zelis puni bod za to pitanje, moze i 9/10 proc ali sve manje ti nije cjeli bod. 6/10 ces recimo dobit pola boda

Jedno pitanje moze iznosit:
0;
0,1;
0,2;
0,3;
0,4;
0,5;
0,6;
0,7;
0,8;
0,9;
i 1 bod. :mrgreen:

da, to stoji.
Vidio sam par testova di je davao 1/10 boda kad bi studenti pogodili barem poglavlje o kojemu se radi :mrgreen:
ali uglavnom daje cjeli bod za 10/10 nabrajanja i 9/10 nabrajanja a pola boda za 5,6/10 . S tim da na kraju uvjek navlaci ako moze.

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 tra 2009 13:55 
ona koja piše sa WC-a

ninay je napisao/la:
nekistudent je napisao/la:
Josephine je napisao/la:
ninay je napisao/la:
pa jel triba ovo od riči do riči naučit ili može mala improvizacija....ipak nebi tila u ludaru završit skupa sa financijama..e u još nešto je li mogu učit po onim pitanjima šta je šinky da prošle godine :5

Ja se ne usuđujem ovo objasnjavat svojim ricima :funny:

Moras ucit po tim pitanjima.

koja su to pitanja?

TO SU NEKA PITANJANA 25 STRANICA, SAMO TU IMA I VIŠKA PITANJA KOLIKO JA VIDIM JER NEKA NESPADAJU U ONE STRANICE KNJIGA

višak ti je: javni dug,financijsko izravnanje,8.,9. i 10. pitanje iz poreznog prava i 47-49 str.u hrvatskom fiskalnom sustavu,...mislim da je to to...ako ima još nešto,možda netko drugi zna....
...isto tako,pripazi na neka pitanja,čije odgovore nemaš u priručniku,već ih moraš naći u stranicama literature koju je profesor dao uz priručnike....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 tra 2009 01:07 
-Admin-

Josephine je napisao/la:
Za studente akademske godine 2007./2008.

*Pitanje 8., 9. i 10. kod treceg dijela pitanja (Uvod u predmet- porezno pravo) su izbacena!

*Kod Jelcica (strana 47. - 49.) takoder ne treba ucit jer su ti porezi ukinuti!

+ Porezni postupak: 7., 8. i 17 pitanje isto ne treba!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 tra 2009 01:02 
-Admin-

ivana87 je napisao/la:
Josephine je napisao/la:
ivana87 je napisao/la:
postoji prirucnik koji je prof. izda sa zadacima,rjesenjima zadataka i objasnjenjima...mi koji smo slusali prosle godine smo po tome spremali ispit...
mozete ga skinit sa stranice faksa, ili kupit u onoj fotokopirnici nasuprot faksa... :grin:

Ovaj na stranici faksa nema rjesenja koliko ja vidim :wh

kolegice, naravno da nema rjesenja za ova jednostavna pitanja,zadatke i pricice na pocetku...pod pojmom "zadaci" mislila sam na racunanje poreza na dohodak od nesamostalnog rada, poreza na dohodak od samostalnih djelatnosti, dvostruko oporezivanje...
jedino nema rjesenja kod nekih zadataka za porez na dobit i PDV!

Kolegice moja greska, nisam jos dosla do tog dijela vjezbi, a i profesor mi je na konzultacijama rekao da vjezbe nemaju rjesenja jer onda vjezbe (nastava) ne bi imale smisla.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 tra 2009 13:39 
-Admin-

tresnjica je napisao/la:
a za one koji su ove godine tek prvi put na financijama to ne vrijedi?

Stvarno pojma nemam, vidi sa profesorom, mozes ga nazvat na telefon, mozes mu poslati mejl, mozes otici na konzultacije, mozes ga zaustaviti na faksu kada ga vidis, u svakom slucaju ces dobit informaciju koja te zanima, profesor nam je maksimalno na raspolaganju.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 tra 2009 08:51 
ona koja piše sa WC-a

hello...iman nekoliko zadataka na koje nisan sigurna odgovor pa ako ima netko tko bi moga pomoći.......hvala unaprid:
Dakle:
1.Kada počinje teću zastara prava na utvrđivanje porezne obveze poreza na dohodak(ili poreza na dobit) za 2006. godinu?

2.Kada počinje teći zastara prava na utvrđivanje porezne obveze poreza na dohodak ako je porezna obveza Utvrđena u 2007.godini?

3.Ako je porezni obveznik dana 5.travnja 2005.godine stekao pravo na povrat više plačenog poreza na dohodak, od kada počinje teći zastara, kada nastupa relativna, kada nastupa apsolutna zastara?

4.kod vlasništva u funkciji osiguranja
Trgovac A dobio je kredit od banke. Kao sredstvo osiguranja kredita, trgovac A zalaže vlasništvo na robi koja se nalazi u njegovom dućanu, i koju je kupio kreditom dobivenim od banke. U ugovoru kojeg zaključuje s bankom, stoji, da trgovac A i dalje smije prodavati robu iz svog dućana i utrškom kupovati novu robu. Prema tome, trgovac je unatoč tome što je robu založio kod banke, zadržao pravo posjeda. Činjenica da je založena roba u posjedu trgovca i da on njenim korištenjem ostvaruje gospodarske vrijednosti, povod je da se u poreznom pravu takva roba tretira kao:
a) roba koja je porezno relevantna, to znači da ta roba može biti objekt oporezivanja
b) roba koja nije porezno relevantna, to znači da ta roba ne može biti objekt oporezivanja
Objasnite Vaš odgovor-ZNAM DA JE ODGOVOR A,ALI KAO OBRAZLOŽITI TO?

5.Primjer I.
Koje će porezno tijelo biti mjesno nadležno za utvrđivanje porezne obveze poreza na dohodak od nesamostalnog rada za poreznog obveznika koji ima prebivalište u gradu Splitu?
-DA LI JE TO: Ministarstvo financija Porezna uprava Područni ured Split Ispostava Split
Da li je za Hvar sve isto osim Ispostava Hvar???

6.POVRAT U PRIJAŠNJE STANJE

Primjer I.
Porezni obveznik ima prebivalište u gradu Splitu. Dana 1. veljače 2008. godine Ministarstvo financija Porezna uprava Područni ured Split Ispostava Split donijela je porezno rješenje u kojem je utvrđeno da je porezni obveznik dužan platiti porez na cestovno motorno vozilo u visini od 2.400,00 kuna. Navedeno porezno rješenje dostavljeno je poreznom obvezniku dana 7. veljače 2008. godine u 9 sati. Porezni obveznik protiv tog rješenja nije podnio žalbu u zakonskom roku, jer se nalazio na liječenju od 8. veljače do 4 travnja 2008. godine u Kliničkoj bolnici Dubrava u Zagrebu. Porezni obveznik je dana 10. srpnja 2008. godine podnio zahtjev za povrat u prijašnje stanje zbog propuštenog roka na žalbu na porezno rješenje. Razlozi kojima je obrazložio svoj zahtjev za povrat u prijašnje stanje učinio je vjerojatnim (dostavio je liječničku dokumentaciju iz koje je razvidno da je bio na liječenju u Kliničkoj bolnici Dubrava u Zagrebu od 8. veljače do 4. travnja 2008. godine).
Pitanje:
1. Pravnom argumentacijom tj. računanjem rokova objasnite da li će Ministarstvo financija Porezna uprava Područni ured Split Ispostava Split dopustiti ili neće dopustiti povrat u prijašnje stanje?

Zasad toliko

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 tra 2009 14:29 
ona koja piše sa WC-a

4 str.E)kod vl.u funkciji osiguranja-ODG. je Na prihode od prodane robe mora se platiti porez jer je založena roba u posjedu trgovca i on njenim koristenjem ostvaruje prihode ili gospodarske vrijednosti.
str.5 i 6,mjesna nadležnost-PR.1.ODG.je ministarstvo financija,porezna uprava,podrucni ured split, ispostava split PR.2.ODG.je ministarstvo financija,porezna uprava,podrucni ured split,ispostava hvar
str.11-POVRAT U PRIJASNJE STANJE- 1.2.2008-donijeto por.rjesenje ,7.2.2008-por.rjesenje dostavljeno por.obvezniku, od 8.2 do 4.4.2008-nalazi se na lijecenju, 10.7.2008-podnosi zahtjev za povrat...rok od 8 dana racuna se OD DANA IZLASKA IZ BOLNICE,4.4.2008+8 dana=12.4.2008(subota) rok prebacujemo za 14.4.2008(pon).....rok od 3 mjeseca racuna se 7.2.2008+30dana (ZALBENI ROK)=8.3.2008(sub)rok prebacujemo za 10.3.2008 (pon)-ovo je zadnji dan roka za zalbu,tj.propusteni rok....10.3.2008+3mj.=10.6.2008
.Porezni obveznik je morao podnijeti zahtjev za povrat u pr.stanje do 14.04.08 ili 10.03.08 u roku od 8 dana ili 3 mjeseca,on ga podnosi 10.07.08 tako da mu se nece dopustiti povrat u pr.stanje.
* zaboravila napisat da je na 4.str. kod vlasnistva u funkciji osiguranja odgovor pod A-roba koja je porezno relevantna,to znaci da ta roba moze biti objekt oporezivanja!!

str.8-PR1-ODG: je 1.1.2008-jer se porezna obveza utvrduje u 2007 god.za sve ono sto je ostvareno od 1.1 do 31.12.2006.Ovo se pravilo odnosi i na dobit i pdv.
PR.3.-ODG.je od 1.1.2008.-ako ti pise utvrdena onda je + 1 godina,ako ne pise utvrdena onda je + 2 godine!!
PR.4.-ODG. je 5.4.2005.-stekao pravo na povrat
zastara pocinje teci nakon isteka 2005 godine dakle 1.1.2006.
1.1.2006+3 god.=1.1.2009 RELATIVNA ZASTARA
1.1.2006+6 god.=1.1.2012 APSOLUTNA ZASTARA

na ovim odgovorima zahvalite zri.......lijepo je naići na ovakvu kolegijalnost.....Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 tra 2009 14:06 
@mya
Pripazi na dan koji zapada, da li je neradni, a ako je, onda ide prvi radni iza njega... :popcorn:

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 tra 2009 18:00 
-Admin-

xxxxx je napisao/la:
Treba li učit proračun(bolonjci)?

Ako mislis na proracun iz Nikolica onda da.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 tra 2009 20:14 
-Admin-

propalica je napisao/la:
Evo ja neke zadatke iz vježbi ne kužim pa ako bi netko tko to zna mogao pomoći:Poreznom obvezniku je dana 11. studenoga 2008. god. u 12 sati dostavljeno prvostupanjsko porezno riješenje.Porezni obveznik može podnijeti žalbu na riješenje.Od kada počinje teći rok za žalbu?Jeli kao u građanskom od sutra i da li je važno to što mu je riješenje dostavljeno u 12 sati?

Kod poreza se rokovi racunaju na dane, mjesece i godine, nikad na sate, tako da rok pocinje teci od sutra.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2009 20:36 
Aktivan

kosmos je napisao/la:
al čekajte moment!!!
Jučer (ili kad li san ono bija...), san na faxu opet vidija priku s kojin san polaga financije, i on evo već dvi, dvi ipo godine vuče tog papana za sobon???
Pa nije li već postalo bolesno od strane tog Šinkija da ga nepusti već, ako ne ništa, onda baren zbog upornosti????
Ta jadan čovik zna gradivo (ispitiva san ga unakrsno s nekoliko kolega dok smo čekali ispit), ali mu Šinki uvik uvali jednog, onako s boka da ga baci ka štracu!?!
Ima li pravice na ovon faxu??? :3 po'ed :thumbsdown :scared

nije on jedini...ja ih još znan troje šta upisuju financije treću godinu...i šta da ti kažem, osim da se nadam da i mene ta nesrića neće zahvatiti........ :boink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 tra 2009 11:15 
Forumaš

Josephine je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
Josephine je napisao/la:
Sta mislite koji je najvazniji dio Nikolica? Nemam zivaca ucit ga cilog :oops:

Ako će šta pomoći, ja učim samo proračun...Za drugo isto ni živaca, ni volje, a bome ni vrimena nemam...

Hehhehehe, evo i ja sam odlucila samo njega, nemam pojma, valjda je on najbitniji, u biti nije me ni briga, naucit cu ga za sebe, opce kulture radi :lol:

A ništa ostaje nada da i prof. Šinković doživljava proračun kao najbitniji dio Nikolićeve literature...
A ostatak...knjiga je jednostavno "nepamtljiva"...Izdvojila sam samo za nju 7 dana ali kada se pomnoži količina podjela u toj knjizi sa preciznošću odgovora koje prof. zahtjeva na ispitu :blackeye .

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 tra 2009 12:31 
Veteran

ssuzanaa je napisao/la:
ninay je napisao/la:
ČULA SAM DA JE PROFESOR REKA DA ĆE NEŠTO BIT U 6 MISEC...NIKO MI NEZNA REĆ TOČNO ŠTA...DODATNA LITERATURA???ILI???

koliko sam ja shvatila, od šestog miseca starim studentima se minja literatura tj literatura će im biti ista kao i bolonjcima!

Je tako je meni jučer šinković reka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 tra 2009 09:28 
ona koja piše sa WC-a

Josephine je napisao/la:
Kod proracuna u Nikolica jel treba ucit od 179. - 183. (Financijski instrumenti u RH), toga nema u pitanjima?

ne triba..... :cerek:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2009 18:43 
Veteran

Josephine je napisao/la:
propalica je napisao/la:
A stvarno me pitanja danas nisu baš potrefila ali vidjet ćemo sutra šta će biti.Sretno svikma sutra :thumbsup

Sta se mene tice pitanja su sramotna i u onom drugom zadatku sa naftnim derivatima odgovor je da se oporezuju, a ne kako je vecina napisala da su oslobodeni poreza.
Ma nije lik normalan stvarno sam se bio gadno uvatia knjige duže vrijeme a njegova pitanja sve neke sporedne pizdarije, a šta kažeš to za naftne derivate zašto se oporezuju?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2009 18:53 
-Admin-

Jer ne spada u njihovo porezno oslobodenje, svi smo se zaletili jer kod posebnih poreza kad bi se spominjala slobodna zona automatski bi se radilo o oslobodenju, ali ne i kod naftnih derivata.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 svi 2009 21:10 
Forumaš

ljudi može li mi netko dat odgovore na ova pitanja:
IZ POREZA NA DOHODAK

7. Zbog čega je Hrvatska prihvatila progresivno oporezivanje dohotka?
8. Objasnite što je priprez i po kojim se stopama prirez može plaćati?
19. Objasnite doprinose iz plaće i na plaću?

tnx

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 svi 2009 17:45 
Forumaš

Josephine je napisao/la:
19. Objasnite doprinose iz plaće i na plaću?

Poslodavac svom radniku za obavljeni rad svaki mjesec mora isplatiti placu. Placa se smatra dohotkom od nesamostalnog rada i oporezuje se prema progresivnim poreznim stopama: 15%, 25%, 35% i 45%. Osim placanja poreza na dohodak od nesamostalnog rada trebaju se platiti i doprinosi, a razlikujemo:
a) doprinos iz place (za obvezno mirovinsko osiguranje, -on pada na teret radnika)
b) doprinos na placu (za osnovno zdravstveno osiguranje, poseban doprinos za zdravstveno osiguranje u slucaju prava zbog ozljede na radu i profesionalne bolesti i doprinos za zaposljavanje, -ovi doprinosi padaju na teret poslodavca).

Nisu trenutno skripte u mene tako da se ovog ostalog ne mogu sitit, al pogledat cu ti kad uvatim vremena :mig:

puno ti hvala!!!(očekujem te ko sunce.......:) )

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lip 2009 10:20 
Aktivan

Josephine je napisao/la:
Evo pogledala sam po skriptama svojim i bas ta dva pitanja su mi oznacena jer nisam uspila nac odgovor na njih, profesor je jednom prilikom reka da se ne opterecujemo pitanjima na koje ne nademo odgovore, tako da ih valjda ne treba ucit.
Ovo pitanje sta sam ti napisala isto nije iz prirucnika vec sam ga ja naucila iz neke skripte sa predavanja.
Sad mozda bi najbolje bilo da odes do prof. i pitas ga ili mu posaljes mejl, jer je pismeni uzasno tezak i odlucuju nijanse.

meni je profesor rekao da pitanja koja naiđem ,a nespadaju u one stranice...da odgovore pronađem u knjizi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lip 2009 15:24 
-Admin-

U Nikolicu ili?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lip 2009 15:28 
Forumaš

Većinom su Fiskalnom, a ima nekih i u onoj o znanosti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lip 2009 15:32 
-Admin-

Ma da, ali u vecini slucajeva je kraj takvih pitanja oznaka i radi se o vecem broju pitanja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lip 2009 12:08 
No life

tresnjica je napisao/la:
Prvi put izlazim na ispit, pa ako ima onih koji su u zadnje vrijeme izasli zanima me sta uobicajeno prof.pita na usmenom? jel ovaj predmet jedan od tezih na 2.godini ili kako stoji?

meni daleko najtezi
profesor je korektan ali moras znat sve one gluposti, nabrajanja pusta, definicije i sl.
Ako nesto falis nije strasno ali lako se desi da dobijes 2,3 pitanja iz gradiva koje si preskocila ili nisi nabubala pa da ispadne da prakticki ne znas nista.
Ne znam jeli ima najcescih pitanja, par se znaju vrtit neko vrjeme ali on strasno voli mjenjat ta pitanja tako da nema koristi od toga.

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lip 2009 21:54 
Forumaš

katy je napisao/la:
EVO IMAM JA JEDNO PITANJE, PA AKO NETKO HOĆE NEK ODGOVORI..je li za prolaz , znači dobit duju dovoljno naučit skriptu profesora i zadatke i da malo prošvrljam nikolićevu knjigu...jer podosta ima..a imam 15 dana ne stignem.a čula sam kroz hodnike da budu 3 pitanja iz skripte, 2 zadatka..a 5 dovoljno za prolaz...PRVI PUT IZLAZIM PA NISAM BAŠ INFORMIRANA

A nema baš pravila oko toga koliko će pitanja biti iz kojeg dijela literature. Skripta nije dovoljna definitivno (ovo sa zadacima ne kužim je li imaš riješene ili se nadaš riješiti ih na samom ispitu) jer ako je ovo drugo onda gradivo moraš predoboro svladati da bi mogla riješiti zadatke. Osim toga rijetko se baš dobije cijeli bod za jedan odgovor tako da nije preporučljivo ići samo na 5 riješenih zadataka. Eto, nije ohrabrujuće, ali je realno...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov: Re: Finacije
PostPostano: 15 lip 2009 12:22 
Forumaš

mya je napisao/la:
Josephine je napisao/la:
Trenutno sam u fazi da sam skroz odustala od njih, pojma nema sta da radim, iako sam ih naucila recimo 80% za rok u cetvrti misec dosta toga sam zaboravila i stvarno nemam volje to sada ponavljat (frustriraju me do faze plakanja) a mogu ih i prinit za dogodine. KP moram dat jer inace necu upisat cilu trecu pa sam odlucila uvatit se samo njega. Sta ti mislis?

josephine, eo ja ću se ubacit,ako mogu.... :mig: ....znaš da san s tim financijama na ti.....

financije su stvarno kompleksne, i zahtijevaju dosta ponavljanja, znači ne memoriziranja iz prve dan dva prije ispita, baš ponavljanja i ponavljanja.....znan da ti ih je puna kapa,al šta bi ja tribala reči:
Ja san ih izašla prvi put prošle godine u 4. mjesecu i to san naučila 20-tak strana nikolića, a kako mi je u istom ispitnom roku bilo i obiteljsko, financije san izašla tek tako da vidin kakav je ispit....i naravno, pala san i dala druge ispite i uvatila uvjet i krenila s financijama opet od 2-og miseca ove godine.....krivin Šinkija, jer nam otežava ispit s tolikom literaturom, koja je više ekonomska nego pravna, al u biti najviše krivin sebe jer ih nikad nisan naučila kako triba, a to sve zato jer su suhoparne pa nakon 20 dana učenja, pun ti ih je ku*ac,jel.....

moj ti je savjet da ne odustaneš...znam da si krenila s KP-om jer ima više bodova,ali ako si u toku s financijama (bar se nečeg sjećaš od onih 80 %), prisili se i ponavljaj ono šta si naučila, pa možeš izaći 1.7. (mislin da je to zadnji dan 1.dijela roka za financije)jer prof. ne broji izlaske tako da se ne moraš bojati eventualne komisije i sl.,nemaš šta izgubit, mogu te potrefit pitanja pa ćeš lako usmeni s njim dogovorit,ako ti triba više vrimena za ponovit.....etogac

evo još nekoliko savjeta svima onima koji možda planiraju to polagati:

-puno pomažu pitanja koja je Šinky dao za bolonjce, i sistematizirana su po poglavljima....pa kad krenete učiti zapisujte pitanja pokraj literature,jer je malo zbrčkano to što nije jedna knjiga nego 2 priručnika i još dio stranica iz one 3 knjige.......tako nečete kasnije, izgubiti puno vrimena na traženje di je koje pitanje.....i sve što je u ispitu u okviru je ith pitanja, to je sigurno!!

-nemojte bubati,a da ne kužite o čemu je rič, jer mene je to puno puta isfrustriralo pa san odustala ili pala ispit....bolje je pročitati neke stvari npr. u OPĆEM POREZNOM ZAKONU, nego u knjizi....

- mislin da triba svo gradivo proči jer koliko san uspila povatati na zadnjim rokovima daje pitanja iz svakog dijela:
NIKOLIĆ: 2, a ponekad i 3 pitanja
POVIJEST: može a i ne mora, ali ugl. 1 pitanje
POREZNI POSTUPAK: 1-2 pitanja
HFS: obavezno 1 pitanje (s tim da inspekcijski nadzor koji je u Hfs-u spada u porezni postupak, u onim njegovim pitanjima,tako da mogu biti 2 pitanja iz HFS-a jedno- insp.nadzor, a jedno-posebni porezi
PDV: 1, a ponekad i više
porez na dohodak i dobit-1-2
višestruko oporezivanje: na zadnja dva roka je da po jedno pitanje iz ovog dijale

eto, zato mislin da srića na ovom ispitu ne pali, već znanje...a mislin da on baš i ne voli kad mu se riješi striktno 5 pitanja za prolaz a ostale se ne nauči...jer svejedno triba sve znati na usmenom.....

ja izlazin ovo u sridu i naučila san sve osim poreza na dobit i dohodak, i super bi mi došlo još 5-6 dana više, al šta je tu je, Wish me luck......

ugl: mislin da san napisala mali roman o financijama, pa ako ovome nije misto tu , može se priseliti u vodić za 2. godinu.... :cheers

svaka ti čast!!
mislim da je uvik lipo podijelit svoje iskustvo s drugima, nekome sigurno olakšaš......
kako bilo, treba se učit, a opet smo individue, pa tko zna...
nekome ovako, nekome onako....
u svakom slučaju hvala.....
i javi kako je sve prošlo :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lip 2009 22:50 
Forumaš

tresnjica je napisao/la:
jel netko zna odgovor na 5. i 6. pitanje?

5. žalbu će odbiti ako ustanovi da je:
- postupak pravilno proveden, porezno rješenje zakonito, i da je stoga želba neosnovana
- nedostatak u prvostupanjskom poreznom postupku takve prirode, da nije mogao utjecati na rješavanje stvari
- prvostupanjsko porezno rješenje na zakonu osnovano, ali je zbog drugog razloga, a ne zbog onog koji je u poreznom rješenju naveden. U tom će slučaju drugostupanjsko porezno tijelo u svojem poreznom rješenju iznijeti te razloge, a žalbu će odbiti.

6. vidi 68.str. j.šimovića (HFS)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2009 14:25 
Aktivan

Anna Lex je napisao/la:
propalica je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
propalica je napisao/la:
Položia sam danas :celebrate ,na usmenom je stvarno bio ok. pita me tri pitanja nije puno pila.Uglavnom je sviju pita iz onih dijelova koje su netočno riješili u ispitu.Meni su bila pitanja:potkapitalizacija, fiducijarni odnos i postupak sa manjkom robe te dobre i loše strane računske godine.

Koliko vrimena si se priprema za ispit, općenito?

Prvi put kada sam izašao sprema sam ga oko misec i po dana a sada sam učio ponovno oko petnaestak dana.

ajde, ok, znači dva miseca je nekako realno za proći...to čak ulijeva nadu :cerek:

MA MISEC DANA OD ČEGA 20 DANA INTEZIVNOG UČENJA TI JE SASVIM DOVOLJNO

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 lip 2009 13:43 
No life

leteci_medvjedic je napisao/la:
jeli usmeni bude odma isti dan kad i pismeni ili?
sutra je usmeni..pa jeli ima šanse da nebude usmeni odma sutra?
:please: :please: :please: :please: :please:

a zamoli da dodes za tjedan dana, da si shvatila da ti sad neke stvari jos nisu jasne i da bi volila bolje naucit da se on ne bi morao mislit puno oko prolaza/ocjene.
Vjerojatnost da ces uspit ti je oko 80%

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1136 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 29  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: