Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 02 lip 2020 22:25.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 724 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 lip 2009 19:57 
Forumaš

vlatka je napisao/la:
Jel njemu ovršno bitno kao i Čizmiću?

Ne! Kod njega mislim da i ne trebaš učiti ovršno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2009 15:18 
Početnik

baneno je napisao/la:
Theia je napisao/la:
Sta trebam odgovoriti kod represivne i preventivne sudske zastite?

vidi deklaratorna i kondemnatorna presuda!

U knjizi? Pitam jer sam vec danima u St i nemam knjigu, samo skriptu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2009 21:12 
Forumaš

Theia je napisao/la:
Nasla sam! Hvala! Zanima me jps

1. Zabrana reformationis in peius - manifestacija form. i mat. istine?

2. Primjena inozemnog materijalnog prava (jel to ono kod medjunarodne prav. pomoci?)?

3. Non liquet i deneg. actio.?

1) To je zabrana primjene prava na gore, tj. ako je izjavljen pravni lijek protiv okrivljenika u njegovu korist, ne može se izreći presuda koja bi za njega bila nepovoljnija od one koja je već donesena.

3) Non liquet i denegatio actionis su stare institucije rimskog prava po kojima je praetor mogao uskratiti suđenje ako nije imao dovoljno dokaza. Non liquet - nije jasno (u prijevodu); denegatio actionis - uskrata akcije. Dakle nešto kao ako sucu nije jasno činjenično stanje, on nema pravo (danas) uskratiti suđenje nego je obvezan provesti raspravu.

Detaljnije ne znam, toga se sjećam jedino.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2009 05:39 
Početnik

Hvala na odgovoru bez obzira sto mo vise nije potreban.

Samo da kazem da sam polozila kod Sesara. Pitao je pitanja iz kartica, a izvan njih pitanja koja su u vezi s ostalim karticama. Uglavnom, trebalo mi je 3 tjedna da ga naucim (svaki dan po 3 kartice) i nije nikakav problem ispit.

Sretno svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2009 16:38 
Sesar je skroz ok. Pita isključivo po karticama i ako se dobro zna ne pita ništa okolo, eventualno podpitanje vezano uz karticu. Izvanparnično i ovršno uopće ne ispituje.
Meni, vrlo ugodno iskustvo. :happy

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 srp 2009 17:20 
Početnik

Kod prof. Čižmića je ok, pitanja su bila ovršna isprava, dozvola za zaključenje braka, načelo dispozicije i oficijelnosti, ustaljivanje nadležnosti ( i tri iznimke), revizija, suparničarstvo, vještaci.....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 ruj 2009 06:46 
Forumaš

Ljudi, molim pomoć, isprintala sam skriptu s nasciturusa za ovrhu, ali fali mi nekoliko stvari s kartica, pa ako može ukratko....pa da krenemo:
-mjesna nadležnost u ovršnom postupku
-legitimacija u ovršnom postupku
-ovrha vraćanjem radnika na rad
-ovrha radi ostvarivanja nezamjenjivih činidbi
-nadležnost u ovršnom postupku
-odnos ovršnog i parničnog prava

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2009 21:55 
Aktivan

mickey je napisao/la:
hej anna, ako ti je to za sesara, to su čini mi se sve pitanja br.5 i 6, o on ti to i ne pita, obično pita prva 4 pitanja

Zna li ko koja su obično pitanja (osim kartica) koja Sesar non-stop pita i bez koji ne treba dolazit kod njega? :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2009 01:29 
Forumaš

mickey je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
Ljudi, molim pomoć, isprintala sam skriptu s nasciturusa za ovrhu, ali fali mi nekoliko stvari s kartica, pa ako može ukratko....pa da krenemo:
-mjesna nadležnost u ovršnom postupku
-legitimacija u ovršnom postupku
-ovrha vraćanjem radnika na rad
-ovrha radi ostvarivanja nezamjenjivih činidbi
-nadležnost u ovršnom postupku
-odnos ovršnog i parničnog prava

hej anna, ako ti je to za sesara, to su čini mi se sve pitanja br.5 i 6, o on ti to i ne pita, obično pita prva 4 pitanja

Znači,bolje da dobro utvrdim samo prva 4 pitanja,ili?
...I može li mala pomoć oko rasčlanjivanja kondemnatornih i konstitutivnih tužbi i presuda (onako laički)....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2009 17:13 
Forumaš

Znači,bolje da dobro utvrdim samo prva 4 pitanja,ili?
...I može li mala pomoć oko rasčlanjivanja kondemnatornih i konstitutivnih tužbi i presuda (onako laički)....[/quote]
ja sam učila samo prva 4 pitanja i prošla u petak bez problema.
onako on postavi još koje podpitanje vezano uz ono pitanje sa kartice, ma ok je!
kondemnatorne: njima se od suda traži da tuženiku naloži neko činjenje, trpljenje ili propuštanje.
a konstitutivne u kojim se traži utvrđenje sadržaja nekog pravnog odnosa ili njegovo ukidanje, znači stvara se pravni odnos koji do tada nije postojao.
nauči šta je međupresuda, djelomična presuda, dopunska presuda.
i ako ti bude pitanje izvori, pitat će te o zakonu, pa trebaš reći da je Zakon o parn.post preuzet Zakonom o preuzimanju zakona o parničnom postupku 1991.god., NN 53/91.
to je onako što sam primjetila da dosta pita

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2009 14:11 
Forumaš

@mickey
super, hvala na pomoći :grin: ...da provjerim jesam li dobro skužila: konstitutivnim se uspostavlja novi (do tada nepostojeći) pravni odnos, a kondemnatornim se u pravnom odnosu koji već postoji nalaže činjenje/nečinjenje/trpljenje neke radnje?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2009 19:59 
Forumaš

Litispendencija prestaje između ostalog i kada "dodje do konfuzije stranaka" - ima li netko neki primjer za to, ovako ne razumijem o čemu se radi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2009 01:34 
Forumaš

M. je napisao/la:
zna li netko možda odgovor na sesarovo pitanje reformatio in peius - je li ono manifestacija materijalne ili formalne istine?
hvala unaprijed, i pozdrav :)

....ako griješim neka me netko ispravi (po mogućnosti još noćas :? ) - Kod nas je stupanjem na snagu ZIDZPP/03 čl. 7 napušteno načelo istraživanja materijalne istine po službenoj dužnosti.
Postoje dvije metode utvrđivanja istine: sistem traženja formalne istine i sistem traženja materijalne istine...budući je ova druga metoda napuštena 2003.g. to valjda znači da je ovo načelo manifestacija formalne istine...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2009 14:51 
Aktivan

pozdrav svima
molim vas, una li netko odgovor na iduca dva pitanja:
1. primjena inozemnog materijalnog prava?
ljudi redovno odgovaraju dio koji se tice delibacijskog postupka, no to je posebno pitanje i sam prof sesar je rekao da to nije to... :?
i 2. pitanje - pravo na tuzbu? nigdje u knjizi nema naslov ili podnaslov (ili mi je ocito promaknuo) pa bih ja tu pricala opcenito o pretpostavkama (od stranacke, parnicne sposobnosti, do pravnog interesa itd...) ali opet, posto je uvjet u pitanju i dekanski rok, ako netko zna odgovor kojim bi prof bio zadovoljan, neka ga napise ...
hvala unaprijed na odgovorima :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2009 06:20 
Forumaš

opet par pitanja:
-suđenje po pravičnosti-da li je odgovor da može kroz materijalno pravo, ali ne i procesno jer sud nema dužnost postupati po tom načelu;
-litispendencija pred stranim sudom???
-non liquet i denegatio actionis, da li je to samopomoć?
-građanski parnični postupak pojam i konstrukcija, je li to prva lekcija ili treba iz Dike?
-REPRESIVNA I PREVENTIVNA SUDSKA ZAŠTITA, O ČEMU JE TO?
PUNO HVALA!!! :welcome

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 stu 2009 00:53 
Aktivan

hrvoje3 je napisao/la:
je li netko zna da li je prof.Čizmić počeo pitati arbitražu i koja pitanja je do sad postavljao iz nje?? Hvala :cheers

eeeeeee da , postavila ja pitanje za arbitrazu prije sto godina al nitko ni glasa...
navodno pita al nisam jos saznala odakle da nabavim literaturu...
anyone??please... :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 pro 2009 14:49 
김정일

http://nasciturus.com/skripte-i-ispitna ... /index.php

Slučajno je nestala skripta Ispitne kartice,profesor Sesar
budući je skinulo oko 1500 ljudi, valjda je netko još ima na pcu.
Skripta se zove sesar.pdf

pa vas molimo da mi se javite na pm,ili email, ili da je sami stavite ovdje.
hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 pro 2009 15:20 
-Admin-

Evo...

Jel to to?
Privitak:
sesar.pdf

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 pro 2009 11:46 
No life

evo i jedno pitanje od mene:
uredivanje međa po jacem pravu, o cemu se tu radi? iz one skripte mi bas i nije jasno a na internetu ne mogu nac nista o tome

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 pro 2009 19:57 
-Admin-

Vezanost građanskih sudova za pravomoćne presude kaznenih sudova? Jel zna tko možda odgovor na ovo pitanje?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 pro 2009 21:44 
-Admin-

Angry, ja bi ti tu rekla da je to ovo kod prejudicijelnog pitanja pa slučaj kad parnični sud sam rješava prethodno pitanje/slučaj kad parnični sud ne rješava sam prethodno pitanje, str. 7 u skripti! jesi kod sesara ili čizmića?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2009 11:43 
-Admin-

Ja sam danas načula da je prof. Čizmić na nekoj operaciji, tako da postoji vjerojatnost da će prof. Sesar pitati. Ali, nemate razloga za brigu, profesor pita korektno. Izvadite karticu, promislite o pitanjima, vratite je i onda on počne pitati. Često pita neko povezano pitanje koje nije u kartici, ali s obzirom da ste učili za prof. Čizmića, mislim da ćete bez ikakvih problema povezivati.
Sretno, držim fige... :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2009 17:56 
No life

purple_rain je napisao/la:
naravno da ću doći. ali mislim stvarno, da nisu bili u stanju još nadopisati na onu obavijest o odgađanju ispita da ne samo što će ispit biti odgođen već samim tim se mijenja i profesor kod kojeg odgovaramo, to mi nikako ne ide u glavu!

ne mora znacit da ce nas pitat sesar. mozda dode cizmic i iduci tjedan pa nas pita ili se odgodi za neki drugi termin.
Ako hocete , mogli bi barem pokusat skupit veceras jos ta neka njegova pitanja pa i odgovorit na njih, da nas ne iznenade sutra.
Npr. znam da zna pitat zakon o preuzimanju zpp-a, smjenu sudaca vrhovnoga suda(tko odlucuje,kada i pod kojim uvjetima), sudenje po pravicnosti(da ima neka iznimka kada se u parnicnom postupku ipak primjenjuje nacelo pravicnosti) itd.
Ako imate jos neka pitanja ,da to skupimo veceras pa prodemo zajedno. Mozemo se prebacit i na chat pa da to odradimo brzinski...

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2009 18:11 
-Admin-

slažen se da skupimo ta pitanja koja zna nekad pitat sesar, ta potpitanja ali ja osobno nikad nisam išla slušat njegov ispit tako da znam samo ova potpitanja koja su ljudi znali navesti na forumu a to je otprilike ovo što si napisao.
ja isto smatram da mi nećemo sigurno izgubiti ovaj rok ako nema profesora, omogućit će nam u najmanju ruku da nas sesar ispita ali sve što je nekistudent naveo stoji, neće sigurno sad biti od volje za ispitivanje još dodatnog broja ljudi od onih koje je trebao, i neželim ni pomišljati kako će to sve skupa biti ako bude ljut. tribali bi nam omogućiti odgovaranje kod profesora kojeg smo odabrali ako već imamo mogućnost izbora, pa makar i u nekom drugom terminu, primjerice idući tjedan.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2009 21:22 
-Admin-

nekistudent je napisao/la:
jeli mozda znas koja su najcesca pitanja koja sesar postavlja van kartica
slusao sam jednom ispit i sicam se da je par ljudi pitao vise pitanja iz glave nego sa kartica...

Uglavnom ti postavi nekakvo pitanje tipa "kolega, kako biste vi riješili to pianje da ste vi sudac" ili npr da mu daš neki primjer iz glave, ili koje je načelo dominantno i zašto ako je osnovno pitanje da objasniš neka 2 načela.

Nije nekakav problem, mislim da ti neće biti problem povezati.
Nisam danas primjetila da je pitao dalje od 4. pitanja.

Sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 pro 2009 16:45 
Početnik

održan je ispit u čizmića...pitao je aktorsku kauciju,procesne pretpostavke,načela,privremene mjere...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 pro 2009 16:52 
Aktivan

Krecem s ovim uskoro..pa iz cega sve ucite?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 pro 2009 10:42 
Početnik

ako ćeš spremati u Sesara,nabavi njegova pitanja i uči po njima, a za Čizmića su ti ovršno i izvanparnično to ti je svega 10str i ona skripta

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 sij 2010 13:08 
Početnik

ja bih ti isto preporučio kod njega jer se uvijek drži svojih pitanja, a čizmić iako uglavnom uvijek pita pitanja sa foruma, može te pitati i neko van njih pa padneš ispit. Još se malo raspitaj pa odluči...Pozdrav i sretno...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 sij 2010 15:08 
Aktivan

Za koliko vremena se da pripremiti gpp? Počela sam učiti za početak 2.mj pa se nadam da ću stići...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 sij 2010 17:26 
Aktivan

2 tj za skriptu? Ajde super...iako ja mislim da meni treba vise..ima toga u toj skripti..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 sij 2010 17:44 
-Admin-

To je neka moja gruba procjena ako se uči po pitanjima za prof. Sesara.
Meni je većina ljudi rekla da su to pripremali tjedan dana, ali meni obično treba dulje.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 sij 2010 18:02 
Aktivan

A bit ce da su samo pitanja ucili pa zato im je toliko trebalo...a ja planiram proci cijelu skriptu i onda tek pitanja..a za mj dana mi je tek ispit..tako da se pitam hocu li uspjet onda sve to.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 sij 2010 13:19 
Aktivan

angry candy je napisao/la:
Imaš dovoljno vremena. Ja baš i ne volim davati savjete o tome koliko vremena treba za pripremiti ovaj ispit, jer se to razlikuje od osobe do osobe, ali mislim da ti je 2 tjedna nekog normalnog tempa rada dovoljno.

Meni treba to što drugi kažu pa puta 2!! Ne pamti mi mozak kao nekada.. Ali nadam se da ću stići do roka. Počela sam sa skriptom pa ću još za kraj po pitanjima ponavljati i valjda će to biti dovoljno.
Hvala ti!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 sij 2010 23:21 
Aktivan

Zna li netko sto se tocno misli pod jedinstvenom primjenom zakona u parničnom postupku? Nisam sigurna jel mislim na dobar odgovor..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 sij 2010 17:50 
Aktivan

Pogledaj načelo zakonitosti i ustavnosti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 sij 2010 00:35 
Aktivan

leteci_medvjedic je napisao/la:
jel se moze ovaj predmet odgovarat na crno(ako nisan položila g1 sa druge)??pliz odg.ako znate.hvala

to ti je najbolje pitat profesore

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 sij 2010 21:05 
Aktivan

vucica je napisao/la:
Zna li tko odgovor na pitanje: Primjena inozemnog materijalnog prava?

to ti je lex fori,locus regit actum. negdje na početku knjige :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2010 14:43 
Veteran

pitanja koja sam načuo danas:prigovor protiv riješenja o ovrsi,davanje dozvole za zaključenje braka,proglašenje nestale osobe umrlom,ovršna isprava,prorogacija, atrakcija nadležnosti,preinaka tužbe,ustaljivanje nadležnosti,načelo dispozit. i oficijelnosti,raspravno načelo,presude-vrste,prigovor protiv arbitražne presude- :wtf , i to je to čega se sićam.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2010 15:57 
Veteran

propalica je napisao/la:
pitanja koja sam načuo danas:prigovor protiv riješenja o ovrsi,davanje dozvole za zaključenje braka,proglašenje nestale osobe umrlom,ovršna isprava,prorogacija, atrakcija nadležnosti,preinaka tužbe,ustaljivanje nadležnosti,načelo dispozit. i oficijelnosti,raspravno načelo,presude-vrste,prigovor protiv arbitražne presude- :wtf , i to je to čega se sićam.

e zaboravio sam pitati da li itko zna odgovor na ovo zadnje pitanje jer toga nema u onoj skripti?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 724 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: