Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 02 lip 2020 22:38.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 724 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 vel 2010 19:31 
Aktivan

Propalice, ovo je sve što sam našla o prigovoru u zakonu o arbitraži. Ja nisam radila arbitražu i sad kažeš da pita i to????????? :scared :sok: po'ed.

Gubitak prava na prigovor

Članak 5.

Stranka koja zna ili je morala znati da neka odredba ovoga Zakona od čije primjene stranke mogu odustati ili da neki uvjet koji proizlazi iz ugovora o arbitraži nije poštovan pa unatoč tome nastavi sudjelovati u arbitraži, a da bez odgode ne prigovori tom nepoštivanju, ili ako ne prigovori u roku koji je za to određen, gubi pravo da se poziva na to nepoštivanje.

U knjizi stoji još i ovaj odlomak:
Toj se opasnosti izlaže stranka koja, npr. propusti poštivanje pravila o stadijima u kojima može tražiti izuzeže arbitara (12. ZA); pravila o stadijima u kojima može osporavati nadležnost arbitražnog suda (čl. 15 ZA); o zahtjevu za donošenje dopunskog pravorijeka (33. ZA); o zahtjevu za ispravljanje pravorijeka (ČL. 34 ZA); o tužbi za poništaj pravorijeka (čl. 36/3 ZA).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2010 20:40 
Veteran

lightness je napisao/la:
Propalice, ovo je sve što sam našla o prigovoru u zakonu o arbitraži. Ja nisam radila arbitražu i sad kažeš da pita i to????????? :scared :sok: po'ed.

Gubitak prava na prigovor

Članak 5.

Stranka koja zna ili je morala znati da neka odredba ovoga Zakona od čije primjene stranke mogu odustati ili da neki uvjet koji proizlazi iz ugovora o arbitraži nije poštovan pa unatoč tome nastavi sudjelovati u arbitraži, a da bez odgode ne prigovori tom nepoštivanju, ili ako ne prigovori u roku koji je za to određen, gubi pravo da se poziva na to nepoštivanje.

U knjizi stoji još i ovaj odlomak:
Toj se opasnosti izlaže stranka koja, npr. propusti poštivanje pravila o stadijima u kojima može tražiti izuzeže arbitara (12. ZA); pravila o stadijima u kojima može osporavati nadležnost arbitražnog suda (čl. 15 ZA); o zahtjevu za donošenje dopunskog pravorijeka (33. ZA); o zahtjevu za ispravljanje pravorijeka (ČL. 34 ZA); o tužbi za poništaj pravorijeka (čl. 36/3 ZA).

hvala pogledao sam danas zakon ali nisam to primjetio a što se tiče arbitraže ne vjerujem da to često pita ali danas je bilo to jedino pitanje sva su ostala manje više standardna pa ne brini puno :thumbsup .

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2010 13:26 
Aktivan

srušio?
šta je ispitivao izvan karitca ili?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2010 15:53 
Aktivan

pa ruše i čizmić i sesar ništa manje ili više od drugih profesora...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2010 17:48 
Aktivan

Pitao je po karticama koliko sam cula..al sa silnim podpitanjima ako nije zadovoljan odgovorom..pa se fino izgubis.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2010 16:50 
Aktivan

... jel se kod čižmića treba onako sve štreberski pričat ili možeš svojim riječima ali da obuhvatiš sve bitne dijelove pitanja?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2010 13:18 
Početnik

ma čizmić je kralj, netraži puno,kažeš ono osnovno i ide dalje nema nekih pod pitanja,a i pitanja se uvjek vrte jedna te ista!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2010 12:56 
Aktivan

nigdje nisam vidjela da bi tko spomenuo da prof. čižmić pita stranačku i parničnu sposobnost. zar stvarno?!
(osim ako mi je negdje promaklo). to mi se čini bitnijim od arbitraže :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 vel 2010 18:12 
Aktivan

sesaru danas nije biodan definitivno.
dvoje ljudi je samo prošlo.
pitao jeuglavnom po karticama,al je imao svoje teorije o onom što trebaš odgovorit i cijelo vrijeme je ponavljo da ono što mi govorimo nije točno :damnfunny

curu pito ustaljivanje nadležnosti,ona mu rekla da ide u odnosu na stvarnu i mjesnu,on tvrdi da nije,onda izvadi knjigu i pokaže mu u knjizi di to piše ,a on njoj da to u praksi nije tako. i sruši ju. ma kažem vam-danas šou program kod sesara :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 vel 2010 21:54 
Aktivan

To nije bilo o ustaljivanju nadležnosti nego o prorogacio tacita...očito ono što je u knjizi nije točno. :damnfunny

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 vel 2010 19:33 
Aktivan

papar je napisao/la:
ako neko zna odgovor na pitanje - o pravu na tužbu (odnos građanskopravnih i procesnopravnih ovlaštenja) i di se to nalazi u skripti?

mislim da je to 55. al nisam ni ja bas 100% sigurno...al po svemu sudeći, to bi trebalo biti to...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2010 14:30 
Veteran

danas je čizmić pita standardna pitanja ali arbitražu pita često pa i nju triba naučiti.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2010 17:43 
Aktivan

da,i danas su pali samo oni koje je pitao tu slavnu arbitražu tak da je ispred kabineta bilo ''joj sam da me ne dohvati arbitraža'' :mrgreen:

o profesoru čižmiću sve najbolje,jako ugodan profesor,danas mi je izgledalo ko da sam na sasvim drugom ispitu nego neki dan kod profesora sesara.

uglavnom,za mene bye bye gpp,a svima ostalima sretno :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2010 18:56 
Aktivan

evo da i ja podjelim svoje iskustvo. o profesoru čizmiću sve naj naj! najugodniji ispit do sada...pitanja standardna...ovršna isprava, sklapanje braka, snošenje parničnih troškova, siromašno pravo, žalba na presudu...
i da, učite arbitražu!! :cheers

pozdrav svima od danas :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 13:21 
Aktivan

Prof. Čizmić je 20.4. pa upiši taj datum na prijavnicu. Profesor je stvarno super! I samo malo upozorenje - učite arbitražu jer pita i to! Jučer je nekoliko ljudi palo zbog toga!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 13:51 
Početnik

Hvala ljudi :) Baš ste brzi!

Da, znam da pita arbitražu...rekao mi je na konzultacijama.

Šaljem preporučeno.

Sad još samo treba naučiti ;) Imam onu skriptu od 176 stranica. Jel da učim po njoj ili da se uhvatim ozbiljnijih materijala?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 19:58 
Aktivan

Skripta je sasvim dovoljna + ovršno i izvanparnično

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 22:13 
Aktivan

Prof Čizmić je super...ugodan i pristupačan..I naravno,treba se znati..mene je pitao načelo strogosti, proglašenje nestale osobe umrlom, objektivna preinaka tužbe i aktorska kaucija. Svima sretno..ja se bacam na mpp.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ožu 2010 20:42 
Aktivan

tonica je napisao/la:
jel se uci po knjizi iz 2004.godine ili iz 2006. godine? i cula sam da se mijenjala revizija pa jel to trebamo znati po novom zakonu ili kako pise u knjizi? hvala

najbolje ti je učiti po knjizi novijeg datuma. a reviziju imaš u noveli zakona

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ožu 2010 10:28 
Aktivan

tonica je napisao/la:
a jel dovoljna ona skripta?

Dovoljna je, osim što je ona pisana po starom zakonu tj. knjizi tako da promjene moraš svejedeno po novom zakonu. Te promjene imaš lijepo obrađene u Noveli zakona o parničnom postupku 2008, pa ih onda u skripti samo preskočiš. A što se tiče arbitraže, nju po knjizi radiš jer nije obrađena u skripti.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ožu 2010 14:56 
Početnik

jel mi može netko reći iz čega da učim arbitražu?imam onaj zakon o arbitraži i ne znam dal je to dovoljno?
hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ožu 2010 15:39 
Aktivan

Imaš i onaj praktikum od prof. Sesara. Možda ti i to može pomoći

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ožu 2010 00:17 
Aktivan

Evo praktikuma... http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... nload.html

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ožu 2010 13:07 
Aktivan

Gdje je tu žalbeni postupak u arbitražnom postupku? Koji sud je nadležan, u kojim slučajevima ...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 ožu 2010 14:07 
Aktivan

To najbolje pogledati u knjizi..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 ožu 2010 16:21 
Početnik

pa nije valjda da moramo svih 53 stranice nauciti? e, i jel se profesor sesar striktno drzi pitanja s kartica ili prvo to pita pa onda okolo? hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ožu 2010 10:25 
Početnik

počne on s karticama...al bez obzira da li znaš ili ne on će te prekinit i pitat par pod pitanja.obično su ta pitanja vezana za skriptu tj.postavljeno pitanje al postoji slučaj (kao što je bio kod mene) kad te pita nešta što prvi put čuješ!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ožu 2010 10:29 
Početnik

molim vas da netko napiše par pitanja vezana za arbitražu koja se pojavljuju kod čizmića!!!ima toga poprilično pa bi bila zahvalana ako se netko potrudi barem malo sažeti bit tog arbitražnog postupka!!!hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ožu 2010 11:29 
Početnik

cula sam da uobicajeno ima 2 pitanja za arbitrazu (tako su barem rekle kolege sta su odg u 2mj), ali stvarno ne znam koja...
otidi na konz pa ga kao pitaj sta je najbitnije iz arbitr,on ti je super i rec ce ti!
nemoj otic na ispit da to ne naucis jer je u 2 mj na 2. rok puno ljudi radi toga bacio! (ustvari kome je god postavio to pitanje)
meni su ti inace bila sva standardna nacelo disp i of, iskljuciva mjesna nadleznost, imenovanje prethodnika, presuda zbog izostanka, sporovi male vrijednosti...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ožu 2010 12:12 
Aktivan

mene je pitao žalbeni postupak u arbitražnom postupku

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 ožu 2010 15:58 
Aktivan

malia0217 je napisao/la:
počne on s karticama...al bez obzira da li znaš ili ne on će te prekinit i pitat par pod pitanja.obično su ta pitanja vezana za skriptu tj.postavljeno pitanje al postoji slučaj (kao što je bio kod mene) kad te pita nešta što prvi put čuješ!!!

takodjer...
kod mene poceo s prvim pitanjem s kartice a onda uzduz i poprijeko po skripti ali i po nekim pitanjima koja sam prvi puta cula...
uspjela sam ga pratit neko vrijeme...ali nazalost :thumbsdown

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ožu 2010 09:51 
Aktivan

malia0217 je napisao/la:
lightness je napisao/la:
mene je pitao žalbeni postupak u arbitražnom postupku

iskreno, ne znam dal sam totalno pogubljena što se tiče te arbitraže ili odgovor na to pitanje ne mogu naći,ali kako god bila bih ti zahvalna i na odgovoru na pitanje ako nije problem!!!
naravno i dalje apeliram da se jave oni koji imaju iskustva sa pitanjima s područja arbitraže!!!hvala

ne možeš naći odgovor jer moraš pročitati cijelu arbitražu.
nadležan je županijski sud u zg i trgovački sud u zg, jer se ona provodi u dispozitivnim građanskopravnim ili trgovačkopravnim ovlaštenjima stranaka. Protiv arbitražnog pravorijeka nije dopušteno nikakvo drugo pravno sredstvo sudu osim, tužbe za ponoštaj. U praksi, kod nas, postoje 2 slučaja Ustavnom sudu. Tužba za poništaj može se podnijeti u roku 3 mj. od kad je stranci koja ju je podnijela dostavljen pravorijek ili ako je podnesena za dopunski pravorijek i ispravak ili tumačenje pravorijeka od dana kad je stranci koja je tužbu podnijela dostavljena odluka arbitražnog suda o jednom od tih zahtjeva. Pravorijek može poništiti nadležni sud. U kojim slučajevima i ostalo o arbitraži naći ćete si sami kad svoju skriptu arbitraže dostavim nasciturusu kad budem doma pa ćete moći skinut. Ima toga dosta. Vjerujem da ne treba sve ali ja tak radim kad radim skripte. Pozdrav :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ožu 2010 12:12 
Početnik

Prijavio sam kod Čizmića(20.4),pa bih molio da mi netko objasni što konkretno treba odgovoriti na pitanje: Prigovori ovršenika i vrste prigovora?
Da li su to -prigovor protiv rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave
- prigovor protiv rješenja o ovrsi nakon pravomoćnosti rješenja
- prigovor treće osobe
Da li treba spominjati opozicijski i opugnacijski prigovor

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 tra 2010 08:35 
Aktivan

Na temi slanje skripti i ostalih materijala stavila sam, kao što sam obečala skriptu iz arbitraže. Nadam se da će pomoć. Pozdrav

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2010 14:17 
Početnik

jel mi može netko odgovorit kakvo je to SIROMAŠNO PRAVO?sve mi se čini da sam se negdje s tim pojmom susrela al ne mogu dokučiti gdje!!!hvala puno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2010 19:01 
Aktivan

nije siromašno nego siromaško. to ti je oslobođenje od prethodnog snošenja parničnih troškova.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 tra 2010 20:37 
Početnik

zna li itko pita li prof Sesar još uvijek po karticama koje su objavljene na http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... /index.php ? Jesu li to sve kartice po kojima pita, postoje li još neke? Pita li pitanja po redu, recimo, ako je prvo pitanje Adhezijski postupak, je li drugo pitanje Jedinstvena primjena zakona u parničnom postupku, itd.?
Jesu li to prave kartice ili ih je netko sastavljao po sjećanju?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 tra 2010 21:24 
Aktivan

To su prave kartice..al ne pita samo po njima..uvijek i neka podpitanja pita..prosiri gradivo.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 tra 2010 11:08 
Aktivan

malia0217 je napisao/la:
imam par pitanja koja su mi polovično jasna pa ako nije problem da ih netko podrobnije objasni!!!
1.represivna i preventivna sudska zaštita?(jel to kondemnatorna i deklarativna tužba?)
2.ius standi in iudicio?

1. da, to ti se odnosi na kondemnatornu i deklarativnu tužbu
2. Ius standi in iudicio znači sposobnost biti strankom u nekom pravnom postupku (stranačka sposobnost) pa pogledaj to poglavlje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2010 10:53 
Forumaš

Današnja pitanja;dozvola za brak,ovršna isprava,isključiva nadležnost,ustaljivanje nadležnosti,preinaka tužbe...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 724 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: