Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 30 svi 2020 21:34.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 850 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 stu 2009 20:58 
Početnik

Ispit, 18. studenog 2009.

1. MEĐUNARODNO PRIVATNO PRAVO - OPĆI DIO

a) Objasnite strukturu kolizijskih pravila.
b) Objasnite što je izbjegavajuća klauzula i kako se manifestira.
c) Lacunae legis - koji izvor hrvatskog mpp najpotpunije uređuje ovaj institut i kako? Obrazložite vaš odgovor.

2. PRAVNI POLOŽAJ STRANACA

a) Koji uvjeti, prema ZS, moraju biti ispunjeni da bi se strancu odobrio stalni boravak u RH?
b) ZRSZ - navedite kolizijsko pravilo kojim se u unutarnjem izvoru hrvatskog mpp-a uređuje osobni statut bipatrida i polipatrida.
c) Navedite i obrazložite vrste uzajamnosti.

3. MEĐUNARODNO PRIVATNO PRAVO - POSEBNI DIO

a) ZRSZ - Obrazložite i dajte primjere za pojmove "kolizijskopravna autonomija" i "materijalnopravna autonomija".
b) ZRSZ - Pravo mjerodavno za odnose između roditelja i djece.
c) ZOZOSP - Određivanje mjerodavnog prava kod ugovora o osiguranju.
d) PZ - Pravo mjerodavno za ograničenje izvanugovorne odgovornosti fizičke osobe koja je prema tom zakonu izjednačena s brodarom.

4. MEĐUNARODNO GRAĐANSKO PROCESNO PRAVO I PRAVO MEĐUNARODNE ARBITRAŽE

a) ZRSZ - Opća međunarodna nadležnost u izvanparničnom postupku.
b) ZA - Tužba za poništaj pravorijeka: pobijanje zbog novih činjenica i dokaza.
c) NYK - Mjerodavno pravo za postupak priznanja i ovrhe arbitražne odluke.

5. EUROPSKO MEĐUNARODNO PRIVATNO PRAVO I MEĐUNARODNO PROCESNO PRAVO

a) Rimska konvencija
aa)Pravo mjerodavno za oblik ugovora.
ab)Pravo mjerodavno za ugovorne obveze koje se odnose na naslijeđivanje.
b) Uredba Vijeća (EZ) br. 44/2001
ba)Koje je tijelo nadležno za tumačenje Uredbe i povodom čijeg zahtjeva?
bb)Dopušta li Uredba zaključivanje neisključivih sporazuma o nadležnosti?

Eto, ekipa, to su vam pitanja sa apsolventskog roka. Što se pismenog tiče, od mene još samo jedna napomena; lacunae legis = zakonska (pravna) praznina. Čisto da vam se ne dogodi da samo zato što ne znate latinski izraz ne odgovorite na pitanje.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 stu 2009 21:38 
Početnik

A što se usmenog tiče, moja pitanja su bila:

- navedite sedam Haaških konvencija koje su na snazi u RH,
- unutarnji izvori sa potpitanjem: koji zakoni osim ZRSZ-a sadrže kolizijska pravila (odgovor je: PZ, ZOSOZP, ZM i ZČ),
- oblik pravnih akata,
- kada će se, prema ZS-u, izdati osobna iskaznica za stranca,
- kako ZRSZ regulira mjerodavno pravo za ugovore (tu svakako napomenite primjenu izbjegavajuće klauzule - navedene poveznice primjenit će se samo ako posebne okolnosti slučaja ne upućuju na drugo pravo - a naravno prije svega prednost ima lex autonomiae, pogledaj Bosnić 112., 113. str.),
- PZ - mjerodavno pravo kod zajedničke havarije,
- kako se određuje mjerodavno pravo za pravne osobe prema Rimskoj konvenciji i da li je to rješenje kompatibilno sa ZRSZ-om (prvo recite tri slučaja kako određuje Konvencija, a onda da rješenja nisu kompatibilna jer ZRSZ prihvaća sustav osnivanja ili registracije pravne osobe; pogledaj Bosnić 96., 97. str.).

Profesorica je na ispitu izuzetno korektna, strpljiva je, da dovoljno vremena za razmislit i ako stvarno dobro znate neće štedjet na ocjeni.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 stu 2009 00:59 
Početnik

Ništa, Nino! :cheers

U prethodna dva posta ipak nisam odgovorija na PITANJE SVIH PITANJA IZ MPP-a, a to je kako ga naučiti sa što manje neprospavanih noći!? Ne znam koliko vam mogu pomoć po tom pitanju, ali mogu barem pokušat.

Dvi knjige iz Bosnića su temelj i tu sve treba dobro naučit'.

Sajka (naravno, do poglavlja Ostale metode) ne preskačite, ne morate ga pjevat, ali ga nikako ne preskačite u potpunosti, a posebno dobro naučite pitanja koja se iz njega pojavljuju na ispitu. Jedino još studenti kažu da kod njega povijesni dio nije toliko bitan, al' čujem da je jednom došlo pitanje i iz toga, pa sad... U svakom slučaju, ne zaobilazite ga jer ako profesorica skuži da ste preskočili Sajka, ne piše vam se dobro (u indeksu, naravno :) ).

Izvadak iz Newyorške konvencije naučite dobro cili jer tu vam pitanja skoro da pokrivaju cilo gradivo. ZA, PZ, ZOSOZP i ZM (svi na kraju druge Bosnićeve knjige) također treba proći. Rimsku konvenciju i Uredbu Vijeća br. 44/2001 možete proć i po Sajku (kraj knjige), ali preporučam da ih isprintate zasebne (eventualno iz Sajka pogledajte par odgovora na neka pitanja sa ispita na koje ne daje odgovor sami tekst Konvencije). Na sve gore navedeno posebnu pozornost obratite pitanjima koja se inače vrte po ispitima.

Zakon o strancima (2007.) skinite sa Interneta i pronađite odgovore na pitanja koja se o strancima pojavljuju na ispitu. Bosnić je pisan dok još novi ZS nije izglasan, a bilo je dosta promjena tako da to obavezno morate pogledat. Što se stranaca tiče, promjenili su se i uvjeti za stjecanje nekretnina od strane stranaca u odnosu na ono što piše Bosnić, pa i to pogledajte.

Pitanja možete kupit u skriptarnici nasuprot faksa (tu su nešto stariji ispiti), nešto novijih imate ovdje na forumu, a čini mi se da se može pitat i profesoricu pitanja sa rokova koji vam budu falili.

Eto, toliko od mene. Zahvaljujem svima koji su ranije ostavljali ispite na forumu kao i druge korisne informacije vezane za literaturu i učenje. Meni osobno je sve to skupa pomoglo, nadam se da će i vama. :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 stu 2009 19:02 
Forumaš

19.11.2009.-usmeni dio ispita

1.) Izbjegavajuća klauzula (Bosnić 1, 109.-113. str.), vrste (Sajko)
2.) Zastara (Bosnić 1, 55. str)
3.) Stjecanje nekretnina u RH od strane stranaca (Bosnić 1, 84.-86. str., vidit razliku u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima)
4) Uvjeti za privremeni boravak (Zakon o strancima)
5.) Mjerodavno pravo za sklapanje braka (Bosnić 1, 126. i 127. str)
6.) NY konvencija (Bosnić 2, 155.-157.str)
-dozvoljava li ugovaranje rezervi, obrazloži (čl.1,st.3)
-negativne pretpostavke priznanja i izvršenja odluka koje stranka
mora dokazivati (čl.5,st.1)

A evo po sjećanju i par pitanja koje je pitala curu prije mene:

1.) Lacunae legis- popunjavanje zakonskih praznina, koji zakoni sadrže pravila o tom institutu, što kaže ZRSZ (Bosnić 1, str. 40.), što PZ (Bosnić 2, 127. str, čl. 1007),a što ZOSOZP
(Bosnić 2, 132. str., čl.183)
2.) Mjerodavno pravo za starateljstvo (Bosnić 1, 93. str.)
3.) Isključiva međunarodna nadležnost hrvatskih sudova (Bosnić 2)-u kojim sporovima i kad

Ispitivanje najčešće započinje dijelom gradiva koje ste najlošije napisali, nekad čak i istim pitanjem koje niste riješili u pismenom...tako da obavezno ponovite one stvari za koje znate da ste ih slabije napisali. :yessss:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 pro 2009 10:07 
Aktivan

Ja sam počela učiti samo po Sajku. Nisam si ni nabavila Bosnićeve knjige.
Jesu li mi Bosnićeve knjige neophodne, mislim ako slučajno kod Bosnića piše nešto što kod Sajka nema?
Čini mi se jednostavnije učiti iz jedne knjige, nego iz 3 pa od svake po malo...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 pro 2009 20:10 
Forumaš

La Mia je napisao/la:
Moja preporuka ti je da učiš po Bosniću, a Sajka, Zakone i Konvencije na način kako ti je napisano u postu od Mickey Mouse-a malo poviše. Sajka ne možeš u potpunosti zanemarit, ali ga osobno nikako ne bih preporučila kao osnovnu ili bolje rečeno kao jedinu literaturu.

potpuno se slažem. micky mouseov post je, po meni, sasvim na mjestu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 pro 2009 20:12 
Aktivan

La Mia je napisao/la:
Moja preporuka ti je da učiš po Bosniću, a Sajka, Zakone i Konvencije na način kako ti je napisano u postu od Mickey Mouse-a malo poviše. Sajka ne možeš u potpunosti zanemarit, ali ga osobno nikako ne bih preporučila kao osnovnu ili bolje rečeno kao jedinu literaturu.

Hvala ti. :)
Nabavit ću onda te knjige i odgoditi ispit za veljaču...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 pro 2009 23:56 
Početnik

vezano za nabrajanje izvora, jeli dovoljno napisati samo godinu donošenja-a ne datum? treba li godine izmjena i dopuna?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 pro 2009 01:04 
Forumaš

Samo godinu donošenja, bez datuma.
Samo za Uredbu Vijeća i Rimsku konvenciju naučit i datume. :popcorn:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 pro 2009 15:39 
Početnik

Koje je tijelo nadležno za tumačenje uredbe, povodom čijeg zahtjeva i kako se naziva taj postupak tumačenja?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 pro 2009 10:00 
Početnik

Odgovor imaš u Sajku, nemam knjigu trenutno kod sebe pa ti ne mogu pogledat ali znam da ima u Sajku, ali ne na kraju knjige di je tekst dokumenata nego prije, di govori općenito o tim dokumentima.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 sij 2010 18:25 
Početnik

Jel ko zna bi li moga odgodit tj.bili mi profa odgodila ispit sa prvog dijela roka u drugom misecu na drugi dio roka?? ZAHVALJUJEM!!!
p.s.mislim na pismeni..znači da ne pišen na prvi dio roka i da nemoran pisat pad...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 sij 2010 13:39 
Početnik

jel dopušta odgodit ispit za 2 dip roka, bez upisivanja pada?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 sij 2010 13:39 
Početnik

odgoda ispita ti je moguca u referadi ali pod uvjetom da ti profesorica prethodno to dopusti (zapiše tvoje ime i prezime tako da ne možeš to napravit bez nje)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2010 20:31 
Forumaš

pitanja od danas

1.mpp opći dio
a) prethodno pitanje u kontextu primjene mppa (sajko)
b) vrste kolizijskih pravila (sajko)
c) rješenja zrsza za nejedinstveni poredak (zrsz)

2. stranci
a) pitanje apatrida po zrszu
b) vlasništvo nad nekretninama od strane stranaca (zov)
c) rad temeljem poslovne dozvole (zs)

3. mpp posebni dio
a) mjerodavno pravo za odnos djeca-roditelji (zrsz)
b) pripadnost pravne osobe (zrsz)
c) mjer. pravo za odnose iz ugovora o zapošljavanju na brodu (pz)
d) mjer. pravo za oblik ugovora (zosozp)

4. mgpp i pravo međ. arbitraže
a) iznimke aktorske kaucije (zrsz)
b) drž. pripadnost pravorijeka (za)
c) pozitivne pretpostavke za priznanje i ovrhu(?) stranog pravorijeka (nyk)

5. eur. mpp i međ. pp
a) rimska konvencija
aa) konvencijska odredba koja se odnosi na renvoi
ab) konvencijsko rješenje o mjer. pravu za poedinačne ugovore o radu
b) briselska uredba
ba) kad se odbija priznanje odluke druge države članice
bb) mjerodavno pravo za prebivalište fiz. osobe

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2010 12:31 
Sega mega kul forumaš

rocky miavia je napisao/la:
analinaaa je napisao/la:
Hvala ti,hvala puno... :grin:

Pitanje vrste kolizijskih pravila jel samo nabrojati ili i malo napisati,dati primjer.

ja mislim da ih treba samo nabrojat. ima u sajku, bosnić navodi samo jednostrana i dvostrana pravila, a za ostalo upućuje na sajka

ok,hvala. znam da ima u Sajku,ali gospodin Sajko kao i za sve ima brdo primjera. :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2010 16:10 
Aktivan

Molim vas da pogledate zašto se ne može otvoriti skripta po pitanjima u skriptarnici. Isprintala sam do 100-te stranice kako sam učila. Sad mi treba još zadnjih 50-tak i ne mogu otvoriti file!!! Ima li netko to na svom kompu da mi pošalje mailom? Molim Vas!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2010 21:49 
Sega mega kul forumaš

ifkabj je napisao/la:
HAAŠKE KONVENCIJE
Po novom statusu, RH je stranka 8 tih konvencija... Molim da mi netko kaže (ili prevede) kako se zove ta 8.
Ja sam našla da se zove " convention on jurisdiction, applicable law, recognition, enforcement and co-operation in respect of parental responsibility and measures for the protection of children "(19.10 1996 concluded)
RH je potpisala 30.10.2008, ratificirala 04.09.2009., a 01.01.2010. je stupila na snagu.

A ona konv. o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece, u staroj Sajkovoj knjizi piše da je ta konv. iz 1989., a u novom izdanju iste knjige(2009) piše da je iz 1980. (1980 piše i na stranicama hcch).
Zna li tko što profesorica priznaje za točno? Od te dvije godine?
Mislim...pitam sve to zato što mi se čini da je nabrajanje tih konvecija dosta često na ispitu...

Konvencija o nadležnosti,mjerodavnom pravu,priznanju,ovrsi i suradnji o roditeljskoj skrbi i mjerama zastite djece od 19.10.1996.

A sto se tice otmice djece godina je 1980.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2010 22:32 
Aktivan

ja imam zapisano da je 8. konvencija - konvencija o dostavi u inozemstvo sudskih i izvansudskih dokumenata u građanskim i trgovačkim predmetima.... :?

potpisana 1965., sabor ratificirao 2005., na snazi za rh od 2006....

ubit ce me ovaj mpp.... :evil:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2010 10:43 
Sega mega kul forumaš

ifkabj je napisao/la:
analinaaa, hvala ti! :grin:

ma nije nikakav problem.

Samo Sajko 2009 ne spominje tu 8 konvenciju,ali kaze da je stanje 5 mj 2009.,a ak je ratificirana u 9 onda je logicno da je nema.

Ak prof bude trazila osmu reci cu tu. :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2010 16:31 
Aktivan

09.02.

1. mpp - opci dio
a) navedite haaške konvencije koje su na snazi u rh
b) kako zrsz definira institut renvoi
c) navedite rjesenje zrsz-a o mjerodavnom pravu za oblik pravnih akata, te iznimke od opceg rješenja

2. pravni polozaj stranaca
a) zs - cime stranci u rh dokazuju svoj identitet
b) zs - uvjeti za stjecanje stalnog boravka u rh
c) zrsz - aktorska kaucija

3. medunarodno privatno pravo - posebni dio
a) zrsz - koje je pravo mjerodavno za pravnu i poslovnu sposobnost fizicke osobe
b) zrsz - sklapanje diplomatsko - konzularnog braka
c) pz - koje je pravo mjerodavno za stvarna prava na brodu u gradnji
d) zosozp - koje je pravo mjerodavno za nacin placanja prevoznine u ugovoru o prijevozu stvari zrakom

4. medunarodno gradansko procesno pravo i pravo medunarodne trgovacke arbitraze
a) zrsz - kad je hrvatski sud nadlezan u sporovima o imovinskopravnim zahtjevima
b) zrsz - retorzijska nadleznost
c) nyk - ostavlja li konvencija mogucnost izjavljivanja rezervi; ako da , navedite konvencijska rjesenja

5. europsko medunarodno privatno pravo
a) rimska konvencija
aa) polje primjene prava mjerodavnog za ugovor
ab) kako navedena konvencija ureduje pitanje prinudnih propisa
b) uredba
ba) kako je normirano prebivaliste pravnih osoba
bb) litispendencija - usporedite odredbe zrsz i bu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2010 21:18 
Početnik

analinaaa je napisao/la:
morpheus666 je napisao/la:
inace, danas sam cula da ima 9 konvencija...svaki put kad se pojavim na faxu, pojavi se prica o jos jednoj konvenciji koju se treba znati.... :evil:

prestat cu dolazit na fax... :mig:

Bravo :thumbsup već si stavila pitanja,ja taman krenula.

Evo ti 9.Hk o dostavljanju u inozemstvo sudskih i izvansudskih dokumenata u građanskim i trgovačkm predmetima. 1965 :ucenje

ajte u kar.. jedva da sam i ovih 7 :ROFL popamtio.... treba vas zaposlit da pisete scenarije za filmove katastrofe.. :)))

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 vel 2010 08:53 
Sega mega kul forumaš

da da....tu sam konvenciju navela jos prije....kopajuci po netu sinjala sam da se ceka da se ratificira i jos jedna....neka o izvodenju dokaza....to bi onda bila 10....triba ovo sto prije poloziti jer od lipnja ce se trebati znati i sve konvencije ne samo nazive nego cijele one.... :cry:

DA! I ja sam to cula :ucenje zamisli tek tada zbrke u glavi. :scared

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 vel 2010 18:02 
Sega mega kul forumaš

malimikula je napisao/la:
Kada smo već kod glasina...da li je istina da od roka u lipnju starta i sa ispitivanjem/ uvrštenjem u ispitnu literaturu i povijesnog dijela iz "Sajka" ?! Ako da- onda je to stvarno urnebes !
Recite mi da to nije istina...ajde, recite...

To pak nisam cula

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 vel 2010 15:30 
Forumaš

analinaaa je napisao/la:
big joe je napisao/la:
Jel se može proći ovo čudo od ispita ako se uči samo po pitanjima s prošlih ispita i što ima ovdje sa usmenog ili se baš moraju učit knjige

ja se nadam da može :lol:
a i nije toliko pretežak koliko se čini, da nije ubacila sajka bio bi piece of cake. uvijek ista pitanja (doduše ima ih) tako da nema nekih neugodnih iznenađenja. meni bila teža društva kod brnabića

Jesi li polozio mpp?

a valjda ću ovih dana po'ed
dobro, prije svega sam mislio na pismeni u ovom gore, ali solidan postotak ljudi koji prođu pismeni prođu i usmeni.
naglasak je na tome da sam puno više vremena potrošio za spremit društva za brnu, nego za mpp (a mislim da sam spreman).
je, znam da se društva sad kod marušićke prolaze bez učenja :ucenje , ja ga položio rok prije nego je ona došla.
javim ovih dana nova pitanja i ishod ispita

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 vel 2010 15:58 
Početnik

Znači na usmenom se znaju naći i pitanja koja nisu bila na pismenom?

Od koje do koje strane treba učiti Sajka da ne kopiram cijelu knjigu? Ili je dovoljno proučti samo one djelove na koje se Bosnić poziva?

Zadnji mi je ispit pa da se pripremim kak treba da ne razvlačim to sad par mjeseci

Hvala unaprijed

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 vel 2010 20:01 
Forumaš

loolaa je napisao/la:
da li mi netko moze odgovoriti na pitanje: daje li ZRSZ odgovor na pitanje koje s epravo primjenjuje ako s e ne moze utvrditi sadrzaj mjerodavnog stranog prava?
2. u pitanju: navedite 2 potpuna kolizijska pravila i preoblikujte ih u: nepotpuno kolizijsko pravilo kaja upucuju na primjenu domaceg prava i u nepotuna koja upucuju na primjenu starnog prava...moze li mi netko napisati cijeli primjer?
3. lex cause: najpreciznije znacenje pojma

hvala!!

1. ne daje, ali po teoretičarima hrv. mpp-a to bi blo lex fori.
2. copy paste :thumbsup
Navedite 2 potpuna kp i preoblikujte ih u nepotpuna koja upućuju samo na primjenu domaćeg pr.?
1) Za pr. i posl.spos. fizič.o. koja ima državljanstvo RH mjerod. je pr. drž. čiji je ona državljanin – personalni kriterij.
2) Za ug. što se odnose na nekretnine koje leže u RH, isključivo je mjerod.pr. drž. na čijem se teritoriju nalazi nekretnina – teritorijalni kriterij

Navedite 2 potpuna kp i preoblikujte ih u nepotpuna koja upućuju samo na primjenu stranog pr.?
1) Za pr. i posl.spos. fizič.o. koja ima državljanstvo strane drž. mjerod. je pr. drž. čiji je ona državljanin – personalni kriterij.
2) Za ug. što se odnose na nekretnine koje leže u inozemstvu, isključivo je mjerod.pr. drž. na čijem se teritoriju nalazi nekretnina – teritorijalni kriterij
3. copy paste :thumbsup
Mjerodavno pravo po kojem se prosuđuje glavni predmet općenito se naziva lex causae. U hrvatskom zakonodavstvu govori se o:
1.pravu prema kojem se ocjenjuju glavna prava i obveze
2. pravu koje je mjerod. za odnos u cijelosti
3. odn. pr. koje se primjenjuje za sadržaj pr.posla Npr.
Smatramo najadekvatnijim izrazima za lex causae – pr. koje uređuje gl.predmet.Lex cause mjerodavno je samo za sadržaj pravnog posla .
1. ZRS – opći dio : (Za zastaru mjerod. je pr. koje je mjerod. za sadržaj pr.posla odn.pr. radnje).
2. ZRS – posebni dio: (Za akcesorni pr.posao, ako nije drugačije određeno, primijenit će se pr.mjerod. za gl.pr.posao)
3. PZ: Oblik pr.čina u plovidbenom odnosu ocjenjuje se prema pr.mjesta gdje je čin izvršen odn. gdje je morao biti izvršen ili prema pr. koje je mjerod. u cijelosti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 vel 2010 19:19 
Forumaš

loolaa je napisao/la:
rocky..puno ti hvala.samo imam jednu nedoumicu..da li u pitanju kad mi pise da navedem potpuno koiz.pravilo pa ga preoblikuj u nepotpuno...moram napaisati prvo potpuno..npr. za pravnu i posl.spospbnost fiz.osobe mjerodavno je pravo drzave ciji je ona drzavljanin.
za pravnu i poslovnu sposobnost osobe koja ima hrv.drzavljanstvo mjerodavno je pravo RH??

mislim da bi tako trebalo :wtf

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 vel 2010 09:58 
Sega mega kul forumaš

analinaaa je napisao/la:
Tko danas pise nek stavi pitanja s pismenog :bow

čuo sam da je ponovila test iz devetog mjeseca

aha,zanimljivo. :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 vel 2010 16:27 
Forumaš

aaa je napisao/la:
Pitanja od 10. rujna 2009.

1.
a) Objasnite problem promjenjivosti statuta, te navedite opća rješenja.
b) Ugovori zaključeni između bivše SFRJ i stranih država? Jesu li i danas na snazi?
c) Sve što znate o poveznici "redovno boravište".
d) Navedite sve unutrašnje izvore mpp-a koji su trenutno na snazi.

2.
a) ZS-koje tijelo i na koji rok izdaje odobrenje za privremeni boravak u svrhu spajanja
obitelji?
b) ZS-pod kojim će se uvjetima strancu odobriti ulazak u RH?
c) ZRSZ-pravo stranaca da se koriste institutom siromaškog prava

3.
a) ZRSZ-koje je pravo mjerodavno za uvjete za sklapanje braka?
b) ZRSZ-koje je pravo mjerodavno za izvanugovornu odgovornost za štetu?
c) PZ-koje je pravo mjerodavno za privatnopravne odnose koji proizlaze iz ugovora o
zapošljavanju članova posade broda?
d)ZM-pravo mjerodavno za oblik i rokove protesta

4.
a) ZRSZ-posebna nadležnost hrvatskog suda u paternitetskim i maternitetskim sporovima
b) ZA-državna pripadnost pravorijeka
c) NYK-dozvoljava li Konvencija ugovaranje rezervi? Obrazložite.

5.
a) Rimska konvencija
aa) Pravna i poslovna nesposobnost
ab) Navedite konvencijsko rješenje o primjeni prava država neugovornica.
b) Uredba Vijeća
ba) Koje su materije isključene iz polja primjene BU I?
bb) Objasnite zašto se BU I naziva "dvostrukom uredbom" (convention double).

Naslove poglavlja pretpostavljam da znate pa to nisam pisala.

16.2. bio je isti ovakav test, uz razliku:
2c - stjecanje nekretnine stranaca
3a - mjer. pravo za skrbništvo

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 vel 2010 22:41 
Forumaš

analinaaa je napisao/la:
i?
miavia kad si na ispitu?

bio danas i položio bez ikakvih problema. dobio sam 3 jer sam na kraju zakrasio jer nisam znao zadnja dva pitanja. inače, pismeni mi je bio jako dobar.

pitala me je redovno boravište, važenje propisa SFRJ u RH, nadležnost za pater. i mater. sporove, distributivnu i potpunu kumulaciju, mjer. pr. za izvanugovorne obveze i neka pitanja iz BU I koja nisam znao jer nisam ponovio. da, pitala me i pristanak, materijalnu valjanost i nesposobnost iz rimske. dobro sam znao sve osim BU I.
jako ugodna profesorica, pomaže i strpljiva je. i ne obara ako zabrljaš nego izvlači maksimum iz tebe.

inače, ja sam učio 25 dana solidnim tempom oko 6 sati dnevno, ali dojma sam da je ključ uspjeha na ovom ispitu informiranost o ispitnim pitanjima jer se stvarno ponavljaju stalno, kako na pismenom tako i na usmenom.

Sajka sam spremio samo onih 8-9 pitanja što uvijek budu, ito po skripti MPP 152 sa ovog foruma.
Ostalo je sve išlo iz regularne literature.

Eto ako netko ima još nekakvih pitanja rado ću podijeliti svoja iskustva.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 vel 2010 22:45 
Forumaš

malimikula je napisao/la:
Knjiga od Sajka iz 2005 više ne igra!? Kraća je za nekakvih 50-ak stranica od nove iz 2009.!?

Ništa to, koncentriraj se na pitanja koja se UVIJEK ponavljaju.
vrste kolizijskih pravila
izbj. klauzula
proc. javni poredak
prethodno pitanje
prilagođavanje
prom. statuta
prebivalište
redovno boravište
državljanstvo
...možda još neko ali ne mogu se sjetiti. ostalo je u bosniću dobro obrađeno.
i skripta MPP 152 odlično obrađuje Sajka na svega 58 stranica.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2010 10:42 
Forumaš

analinaaa je napisao/la:
rocky miavia bravo :thumbsup odlicno! :sreca:

Samo jos pitanjce-jesi li dobro napisao BU I u testu.
Dal pita prvo sto nisi dobro u testu.
I da,koji si po redu usao za odgovarati :grin:
Znam,mnogo pitanja... :bow

jesam, odgovorio sam oba pitanja na testu iz BU I, a na usmenom nisam znao posebnu primjenu i još nešto...
meni je rekla da sam malo zaribao opći dio na testu pa se koncentrirala na to, strance je preskočila jer sam to dobro napisao (to je naglas rekla) i pitala me mjerod. pr. za izvanu. odg. za štetu jer sam zaboravio navesti da vrijedi pravo koje je povoljnije za oštećenika.
uglavnom, cijelo vrijeme profa gleda po pismenom i po njemu pita, a malo i proširi jer se trudi obuhvatiti cijelo gradivo. i jako me ugodno iznenadila kao ispitivač, bez ikakve nervoze, čak se zna i našaliti.
Inače, odgovaralo nas je samo petero, nas dvoje koji smo prošli pismeni (od pet koji su pristupili) i još troje sa dugovima otprije.
ja sam odgovarao 3 od 5 (kao da sam borg :grin: ) i prošli su svi do tada.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2010 10:44 
Forumaš

ifkabj je napisao/la:
Da li i Ovršni zakon spada u izvore unutrašnjeg prava mpp-a?
To sam našla u nekoj skripti, a npr. Sajko ne spominje taj zakon u izvorima....

Usput, čestitke rocky na položenom ispitu!! :thumbsup
Prema tvom komentaru, čini mi se da sam totalno fulala pripremu ovog ispita... radila sam po pitanjima, ali samo površno, informativno i dragocijeno vrijeme gubila na knjige, zakone.... Ah!

fala na čestitkama :wink:
ne znam, pa možeš sada uzeti pitanja pa njih posebno utvrdit, zašto ne...
čini mi se da je pismeni vrlo bitan, ako ga dobro riješiš imaš jako dobre šanse čak i za visoku ocjenu :celebrate

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2010 17:27 
Aktivan

loolaa je napisao/la:
rocky ..cestitam na polozenom ispitu!
a sad malo pilane...zadnji mi je ispit pa bi volila da ga rijesim sljedeci tjedan:)

ny konvencija...odakle si je ucia? jer ja kad gledam pitanja s pismenog ne mogu sve pronaci u bosnicu.
1.konvecijska rjesenja kod izjavljivanja rezervi?
2.pravo mjerodavno za sposobnost stranaka za sklapanje ugovora o arbit? pravo mjerodavno za valjanost ugovora o arb?
3.ugovor o arbitrazi i vrste ugovora o arbit?
4.kakvu ce odluku donjeti sud priznanja ako stranka protiv koje se priznanje pravorijeka trazi ne dokaze neg.pretpostavku?
5.pravo mjerodavno za ocijenu je li pravorijek postao obvezatan za stranke?
6.dozvoljava li konv.ugovaranje rezervi...obrazlozi

unaprijed hvala!! :please:

sto se tice arbitraze, mislim da za oblik moraš napisati ovako:

svaka država ugovornica priznaje pisani ugovor kojim se stranke obvezuju da stave u nadl. arbitraži sve sporove ili neke od sporova što nastanu ili bi mogli nastati izmedu njih po odredenom pravnom odnosu, ugovornom ili neugovornom, koji se odnosi na pitanje koje je prikladno za rjesavanje arbitrazom.

glede vrste:

pisani sporazum o arbitrazi - razumijevaju se arbitrazna klauzula unesena u ugovor ili kompromis, koji su potpisale stranke ili su sadrzani u razmijenjenim pismima ili brzojavima.

pravo mjerodavno za valjanost ugovora o arbitrazi po nyk je lex causae.

dalje se ni ja ne znam snac, sta od nyk povezat s kojim pitanjem....to mi i je najgori dio ispita, dobijes gromadu teksta, naucis , onda dode pitanje koje nikako povezat s materijom koju znas, ali je pitanje nekako suludo formulirano, pa i ono sto znas ti se pari da vise ne znas..... :gaaaah:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2010 17:43 
Forumaš

loolaa je napisao/la:
rocky ..cestitam na polozenom ispitu!
a sad malo pilane...zadnji mi je ispit pa bi volila da ga rijesim sljedeci tjedan:)

ny konvencija...odakle si je ucia? jer ja kad gledam pitanja s pismenog ne mogu sve pronaci u bosnicu.
1.konvecijska rjesenja kod izjavljivanja rezervi?
2.pravo mjerodavno za sposobnost stranaka za sklapanje ugovora o arbit? pravo mjerodavno za valjanost ugovora o arb?
3.ugovor o arbitrazi i vrste ugovora o arbit?
4.kakvu ce odluku donjeti sud priznanja ako stranka protiv koje se priznanje pravorijeka trazi ne dokaze neg.pretpostavku?
5.pravo mjerodavno za ocijenu je li pravorijek postao obvezatan za stranke?
6.dozvoljava li konv.ugovaranje rezervi...obrazlozi

unaprijed hvala!! :please:

ajmo po redu :thumbsup

NYK svima preporučam da nauče prvih 6 članaka iz Bosnića, to se može sa par sati. Nakon toga OBAVEZNO samo pročitajte dio iz skripte MPP 152 (sa ovog foruma) koji se odnosi na NYK i sve će vam biti jasno. Tako sam ja radio, a što je najzanimljivije prof. postavlja ista pitanja po kojoj je skripta rađena (kao da ju je ona pravila :bow ).

1. odgovor je u čl.1 st.3 - uzajamnost i ograničenje nadležnosti NYK na trgovačke sporove - 3. U trenutku potpisivanja ili ratifikacije ove konvencije, pristupa ili notifikacije o njezinom proširenju predviđenom u članku X, svaka će država moći, na osnovi uzajamnosti, izjaviti da će Konvenciju primjenjivati na priznanje i izvršenje jedino onih odluka koje su donesene na području neke druge države ugovornice. Isto tako moći će izjaviti da će Konvenciju primjenjivati samo na sporove što potječu iz pravnih odnosa, ugovornih ili neugovornih, koji se prema njezinom nacionalnom zakonodavstvu smatraju trgovačkim.

2. lex causae - odgovor u skripti MPP 152
3. čl. 2 st. 1 - ugovor; čl.2 st.2 - vrste (arb. klauzula i kompromis) - na dnu prve stranice u Bosniću2, nauči i st.3 jer ga zna pitat
4. priznat će odluku - to mi je nekako logično
5. lex fori - čl. 3 - ...prema pravilima postupka koja vrijede na području na kojem se poziva na odluku
6. vidi pod 1.

nadam se da će ti ovo bar malo pomoći! goodluck :celebrate

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2010 17:52 
Forumaš

loolaa je napisao/la:
koje nacelo o upucivanju na nejedinstveni pr.poredak zrsz prihvaca??

nisam siguran u ovo, mislim da moraš navesti odredbu iz ZRSZ-a.

Ako je mjerodavno pravo države čiji pravni poredak nije jedinstven, a pravila ovog zakona ne upućuju na određeno pravno područje u toj državi, mjerodavno pravo određuje se prema pravilima tog pravnog poretka.

Ako se mjerodavno pravo države čiji pravni poredak nije jedinstven ne može utvrditi na način predviđen u stavku 1. ovog članka, mjerodavno je pravo područja u toj državi s kojim postoji najbliža veza.

1. ako ne upućuje na određeno pravno podučje - onda
2. interlokalna kol. pravila - ako ne, onda
3. najuža veza

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2010 17:55 
Forumaš

dalje se ni ja ne znam snac, sta od nyk povezat s kojim pitanjem....to mi i je najgori dio ispita, dobijes gromadu teksta, naucis , onda dode pitanje koje nikako povezat s materijom koju znas, ali je pitanje nekako suludo formulirano, pa i ono sto znas ti se pari da vise ne znas..... :gaaaah:

e baš za ovo je skripta zakon, jer sva ona pitanja koja ona postalja su isto tako formulirana u skripti. meni je otvorila oči za masu stvari koje sam inače znao, ali ne bih se snašao da nisam vidio u skripti. treba regularno naučiti materiju (sa naglaskom na pitanja koja se nalaze na ovom forumu - ja sam ih sebi sve isprintao) i onda proći skriptu. po meni je to ključ uspjeha na ispitu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 vel 2010 01:23 
Forumaš

vucica je napisao/la:
Rocky s obzirom da rasturas koliko vidim..ako moze savjet sto da prvo krenem ucit od materije, Sajka, Bosnica?

prije svega nabavi svu literaturu i označi šta se ponavlja u ispitnim pitanjima :thumbsup
i koncentriraj se na to. ja sam učio prvo bosnića 1, pa strance, pa ZA, ZM, PZ i ZOSOZP, pa konvencije, pa bosnića 2 i na kraju sajka. nisam uvjeren da je to pametan redosljed, ali nisam imao izbora jer sam bio u stisci s vremenom. na kraju su mi ostala 3 dana do ispita da sajka nisam taknuo, ali spasila me ona skripta iz koje sam izvukao pitanja koja se ponavljaju i samo njih naučio i, gle čuda, sve me pitala iz njih :cheers

mislim da bi pametno bilo krenuti sa sajkom pa bosnićem 1, ali ni slučajno preskočiti ZA, ZM, PZ i ZOSOZP i konvencije, jer na njih se svodi skoro pola pismenog.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 vel 2010 02:07 
Forumaš

analinaaa je napisao/la:
i?
miavia kad si na ispitu?

vucica je napisao/la:
Rocky s obzirom da rasturas koliko vidim..ako moze savjet sto da prvo krenem ucit od materije, Sajka, Bosnica?

prije svega nabavi svu literaturu i označi šta se ponavlja u ispitnim pitanjima :thumbsup
i koncentriraj se na to. ja sam učio prvo bosnića 1, pa strance, pa ZA, ZM, PZ i ZOSOZP, pa konvencije, pa bosnića 2 i na kraju sajka. nisam uvjeren da je to pametan redosljed, ali nisam imao izbora jer sam bio u stisci s vremenom.
inače, ja sam učio 25 dana solidnim tempom oko 6 sati dnevno, ali dojma sam da je ključ uspjeha na ovom ispitu informiranost o ispitnim pitanjima jer se stvarno ponavljaju stalno, kako na pismenom tako i na usmenom.

posto si ti ucia 25 dana, a pises da si bia u stisci s vremenom, koliko savjetujes da se ostavi za ovaj ispit? predlozi nam ratni plan.... :rambo
takoder jesi ti prije tih 25 dana nesto vec zna, ali si se tek tad uvatia ucit ili si bas ono prvi put knjigu uvatia u ruke i satra sve nakon 25.... :cheers

pa, iskreno, jesam nešto znao bosnića 1 otprije (krenuo ga spremati negdje prije pola godine pa sam odustao), ali samo to. i njega sam ponovo učio otpočetka.
ako učiš 6 sati dnevno, siguran sam da je mjesec dana dovoljno. ali treba ostaviti par dana prije ispita za ponavljanje i proučavanje ispitnih pitanja.
ja sam ti uzeo lipo svu literaturu i stavljao plusiće pored svake lekcije koja se javila na ispitu. i di je ijedan plusić, to štrebam. ostalo površnije. možda sam zato sretan što se ponovio test jer su bila pitanja sva sa plusićima :lol:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 850 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: