Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 05 lip 2020 17:10.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 610 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 ruj 2010 09:21 
Aktivan

shhh je napisao/la:
slonic je napisao/la:
Najnovija knjiga od J.Barbića je iz 2008.g treće izmjenjeno izdanje a izmjene ZTD-a su donesene 2009. kako onda taj može pisati u najnovijoj knjizi o nečemu što još nije doneseno ili je on vidovit? Ili ima još neko najnovije izdanje, mislim da nema (provjerila u znanstvenoj knjižnici) neka neko napiše ako ima još novija knjiga.

Je li ovo dovoljan dokaz da covjek nije vidovit (?):
"Jakša Barbić “Zakon o trgovačkim društvima”, peto, izmijenjeno izdanje, 2010., koja sadržava pročišćeni tekst Zakona o trgovačkim društvima za potrebe prakse. U knjizi se, osim toga, nalaze iscrpna uvodna objašnjenja akademika Jakše Barbića u kojima su komentirane sve izmjene i dopune ZTD-a, usporedba svih zakonskih rješenja s odgovarajućim direktivama EU te opsežno abecedno kazalo.
Tvrdi uvez, 650 stranica." ---- pretpostavljam da se o ovoj knjizi radi :mrgreen:

a koliko su ta iscrpna uvodna objašnjenja velika? mislim, koliko ima str. toga?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2010 09:40 
Aktivan

shhh je napisao/la:
navodno da nema puno, da u knjizi ima dio u kojem je sve to sazeto i da "se procita u sat vremena" ... AKO se radi o toj knjizi. jer kolegica koja je bila na ispitu nije zapamtila naslov, ili prof nije rekla. u svakom slucaju, nije strasno ali treba doci do toga u ovih par dana - do srijede :mrgreen:

a raditi po zakonu nije dovoljno?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2010 14:46 
Aktivan

to pitanje je već pitala. ima ovdje na forumu. a valjda će onda od slijedećeg tjedna trebati znati reći da li je moguće ili ne :mig: mislim da je moguće. ima nekih naznaka za to kod statusnih promjena ako sam dobro shvatila prilikom učenja. još mi nije sjelo pa ne mogu reći sa sigurnošću :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2010 22:49 
Početnik

Neka pitanja od 1.9.prof.Marušić:tvrtka,zaštita tvrtke,zastupanje,mon.i dualistički ustroj-objasni,odnos komplementara i komanditora,poduzeće,koncern,proboj pravne osobnosti..a za izmjene je rekla da je najlakše pogledati na int. nn.hr-službeni dio br.137/09 i pogledati što se od onih bitnih dijelova promijenilo jer to od sada pita,naravno nekog pitanje promjena neće možda dopast,al korisno je znat u par crta o čemu se radi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2010 23:25 
Početnik

pitanja 8.9. prof marušić: trgovački putnik, izmjene i dopune iz 2010, javno trgovacko drustvo, zaštita tvrtke, teorija ultra vires,proboj pravne osobnosti,...u svakom slučaju stalno vrti istih 20-ak pitanja

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ruj 2010 15:25 
Aktivan

Može li mi netko napisati što je to potkapitalizacija, dokapitalizacija i što su učinci potkapitalizacije. Čula sam da prof. Marušić to pita!
Pozzz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2010 11:10 
Početnik

Sanja to ti je pitanje o povećanju (dokapitalizaciji) i smanjenju (potkapitalizaciji) temeljnog kapitala društva....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2010 19:40 
Forumaš

shhh je napisao/la:
hm, a ne znam, ja cu tu izmjenu obradit, pa kud puklo da puklo... :mrgreen:
a kolegicu je pitala normalna pitanja - dualisticki i monisticki ustroj, pojavne oblike ortastva i odnos komanditora i komplementara.
s tim, da jedino sto je pitala jucer (a sto su meni rekli) od tih novih izmjena je pitanje: da li je moguc proboj pravne osobnosti kod drustva majke i kceri - i da se jedino trebalo reci da je to pitanje regulirano izmjenom ztd-a koja je stupila na snagu u svibnju ove godine. a da li je zbilja moguc ili nije, ocito ni nije vazno :lol:

Našla sam neke presude trg. suda u kojima se spominje proboj pravne osobnosti kod društva majke i kćeri, al te presude se pozivaju na ranije izdanje zakona. Uspoređujući članke koje su naveli u presudi nisam našla da je išta izmijenjeno zadnjom izmjenom koja je stupila na snagu ove godine. Da nije to neko krivo shvatia, prenia???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lis 2010 13:32 
Početnik

josipa22 je napisao/la:
Evo par pitanja...bila bi JAKOOO zahvalna ako mi neko da odgovor!

Prvo--- postoji li šansa da se izađe ovaj predmet na konzultacijama prije nego šta si ga odsluša i kod koga (naima ja sam upisala cilu petu a nisam još odslušala par predmeta sa četvrte, pa nebi čekala 6. misec)?
Drugo--- do kad profesorica Marušić ispituje ovaj predmet tj. kad se vraća Brnabić(kako li se već zove)?
Treće--- pročitala sam sve postove i zaključila da se može jako dobro proć na ispitu sa Petrovićem Četvrto izmijenjeno izdanje, al mi nisu nikako jasne ove izmjene i dopune koje su stupile na snagu 1.5.2010., ima li itko kakva konkretna pitanja vezana za to i iz čega TOČNO možemo to učit (konkretna literatura)?

PUNO HVAL!!!

Mogu ti odgovorit samo na treće pitanje: izmjene i dopune imaju nekih 80 strana, fino napisano po točkama, tako da možeš i sama izvuć najvažnije, stvarno nema puno.
Imaju to u knjižnici pa uzmeš i kopiraš.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lis 2010 13:58 
Forumaš

josipa22 je napisao/la:
Evo par pitanja...bila bi JAKOOO zahvalna ako mi neko da odgovor!

Prvo--- postoji li šansa da se izađe ovaj predmet na konzultacijama prije nego šta si ga odsluša i kod koga (naima ja sam upisala cilu petu a nisam još odslušala par predmeta sa četvrte, pa nebi čekala 6. misec)?
Drugo--- do kad profesorica Marušić ispituje ovaj predmet tj. kad se vraća Brnabić(kako li se već zove)?
Treće--- pročitala sam sve postove i zaključila da se može jako dobro proć na ispitu sa Petrovićem Četvrto izmijenjeno izdanje, al mi nisu nikako jasne ove izmjene i dopune koje su stupile na snagu 1.5.2010., ima li itko kakva konkretna pitanja vezana za to i iz čega TOČNO možemo to učit (konkretna literatura)?

PUNO HVAL!!!

- Na konzultacijama se moglo kod profesorice Marušić, ali nje više nema. Navodno se može i kod Ivkošića, al ne znam baš ako nisi odslušala predmet. Svejedno pitaj Ivkošića, jer ne znam pouzdano.
- Brnabić se vratio, profesorica nije bila na dekanskom, i priča se da ona neće više ispitivat
- Petrović je dobar, ali neke stvari treba naučit iz Barbića, konkretno: zastupanje, tvrtku i zaštitu, poduzeće i ne znam dalje ali ima još nekih stvari.
- što se tiče izmjena ima u knjižnici fakulteta, 80- ak stranica, kao što je kolega rekao

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 lis 2010 12:28 
Aktivan

jelenaa je napisao/la:
josipa22 je napisao/la:
...I još jednu stvar... molim ljude koji danas odgovaraju na dekanskom roku (13.10) da napišu kod koga su odgovarali, koja su pitanja bila i dali ih je pitalo izmjena i dopune (sns 1.5) i koja konkretno pitanja iz toga!?!?!?! HVLAAAAAAAAA :*

-Jutros je ispitivao Ivkošić, ne znam je li se kasnije pojavio i Brnabić (dan ranije mi je prof Ivkošić rekao da će on počet u 9, a da će kasnije nastavit Brnabić)
-Moja pitanja: načela sudskog registra; o načelu povjerenja; raspolaganje poduzećem; koja društva nemaju pravnu osobnost; o ortaštvu; posebno o specifičnosti imovine ortaštva i ugovora; o osnivanju doo, koje radnje treba poduzet; čemu služi predruštvo... i ne sjećam se jel bilo još šta
Kolegice je pitao poduzeće i raspolaganje; tvrtka i zaštita; koja su povezana društva; oblik dionica kod nas i tko vodi registar; Ne sjećam se dalje.
Uglavnom uz postavljeno pitanje on postavlja dosta podpitanja i primjera.
Moju grupu nije pitao izmjene

bila kod ivkošića
pitao me izmjene, nadzorni odbor d.o.o., statusne promjene preoblikovanje,a druge u mojoj grupi jos članska prava kod dionice, poslovni udio, središnje klirinško dpozitarno društvo
za izmjene me pitao što sam zamjetila novoga u zakonu o izmjenama i dopunama ZTD-a i kada je zakon donesen i stupio na snagu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lis 2010 18:37 
Aktivan

abondazieri je napisao/la:
lipa vlajna je napisao/la:
bila kod ivkošića
pitao me izmjene, nadzorni odbor d.o.o., statusne promjene preoblikovanje,a druge u mojoj grupi jos članska prava kod dionice, poslovni udio, središnje klirinško dpozitarno društvo
za izmjene me pitao što sam zamjetila novoga u zakonu o izmjenama i dopunama ZTD-a i kada je zakon donesen i stupio na snagu.

hej... po čemu si spremala ispit?? ne mogu se nikako odlučiti, skripta ili knjiga. tenk ju!

spremala po petroviću+ izmjene zakona i iz neke skripte okvirno o poduzeću jer to prof.ivkošić voli pitat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 stu 2010 18:07 
Forumaš

Središnje klirinško depozitarno društvo je stara Središnja depozitarna agencija, jel?

Točno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2010 12:57 
Forumaš

Neka pitanja jutros kod Ivkošića... sudski registar, poduzeće (raspolaganje), doo, upravni odbor, likvidacija, trgovačka društva i ztd, preddruštvo, skupština kod doo-a, što su društva (elementi), temeljni ulozi i poslovni udjeli doo-a (vezano za izmjene zakona od ove godine), statusne promjene (preoblikovanje).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2010 15:35 
Početnik

gmspfs je napisao/la:
Bi li se našla neka dobra duša koja bi napisala šta triba znat o poduzeću i raspolaganju poduzećem, ukratko, jer ne nalazim to u 'Petroviću'? :-)

Pogledaj http://www.nasciturus.com/component/doc ... vo-drutava (ovu žuto plavu skriptu, zadnja po redu). Ja sam po njoj spremala poduzeće, to me pitao i bio je zadovoljan odgovorom.

E super, puno fala. :wink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 stu 2010 12:31 
Početnik

pitanja kod profesotice 17.10- zastupanje, prokura, teorija ultra vires (cl. 10 ZTD-a, zna i to pitat), izmjene i dopune ZTD, pita ste ste zapamtili, najbitnije promjena oko temeljnog kapitala, revizija nije potrebna................., sta se promijenilo kod upisa u sudski registar!! zapamtiti 5-6 stvari koje su se izmjenile!! nikakvo mudro slovo, prof, je super, trazite je po konzultacijama!!! sretno!! :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 pro 2010 13:04 
Početnik

Pitanja kod prof. Ivkošića danas:
- sudski registar
- tvrtka i zaštita tvrtke
- zastupanje društava - tko zastupa svako od onih 5, tri punomoći.
- forme dionica, pa proširi o dionicama, tipa pitanje o središnjoj d.a., redovne dionice, upravljačka i imovinska prava itd.
- monistički i dualistički ustroj, razlika između vođenja poslova društva i vođenja društva
- ovlasti nadzornog odbora kod dioničkog društva
- nadzorni odbor kod d.o.o.-a.
- statusne promjene

Ovo su bila pitanja od prve dvi grupe, dalje ne znam.
Profesor je odličan , da vrime da razmisliš, jedan od ugodnijih ispita dosad.

Pozdrav.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 pro 2010 19:49 
Aktivan

Moja pitanja kod profesorice Marušić - Simultano osnivanje dioničkog društva, odnos komplementara i komanditora, holding. Profesorica je odlična!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 vel 2011 21:10 
Aktivan

A evo kad neće nitko potrudila se jedna kolegica pomoć pod forumskim nick-om : "shhh"

Vrlo sam joj zahvalan. S obzirom da nitko ne piše u temi ja ću sam sebi.

Naime ovo su najbitnija pitanja za pravo društava:

- Ortastvo, Jtd i Komanditno drustvo
- Izvori
- Definicija društava
- Actio pro socio
- Predmet djelatnosti i predmet poslovanja (razlika i primjeri)
- Teorija ultra vires
- Nabrajanje trgovačkih društava (pa onda o nekom nešto pita)
- Preddrustvo
- Obrtnik (uvjeti kako se postaje i odgovornost)
- Obrt (uvjeti kako se postaje i odgovornost)
- Poduzeće
- Tvrtka i načela
- Zaštita tvrte
- Podružnica
- Zastupanje (nabrojat, punomoći, prokura je glavna)
- Preoblikovanja (nabrojat i osnove pojasnit)

Moze li netko napisat za profesoricu recimo što voli pitat iz dd-a i doo-a??? Te slobodno nadodajte još neka osnova pitanja...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2011 08:46 
Početnik

obavezno pitanje kod nje ti je pojavni oblici ortaštva?i obavezno moraš zaštitu tvrtke napraviti po skripti s nasciturusa jer iz knjige nije dovoljno?toliko sa sjećam jer sam to položila u 7 mjesecu.uglavnom ti vrti uvijek ista pitanja,a ako si kod nje položio trgovačko,2 pitanja i upiše ti ocjenu iz trgovačkog što ti je dala.totalno ugodan ispit kod nje.eh da meni je frendica u 12 mjesecu bila kod nje,ali tjedan dana prije ispita.ona je uvijek na faksu utorkom i srijedom oko 11,i tada i ispituje.jedino sad ne znam jel se mora kod nje zabilježit,prije to nije bilo.jer ona je sve do 9 mjeseca i između rokova svaki utorak i srijedu ispitivala.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2011 10:23 
Forumaš

Uvik se kod profesorice morate zapisat čak i ako ćete odgovarat u roku jer ona obično ispitiva u svom terminu konzultacija, bez obzira u koju je uru zakazan ispit (osim ako se slučajno dogodi da nema nikog drugog za održat ispit, šta je rijetkost). Ja sam u 12. misecu odgovarala trgovačko kod nje, u roku, ispit je bio u 9 h, ja sam išla kod nje u podne isti dan, sedmicu dana prije sam se najavila.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 vel 2011 08:27 
Početnik

ja sam nekidan zvala prof da pitam mogu li odgovarati kod nje mimo roka,,rekla je da nema nikakvih problema,da dođem bilo koji utorak..ali ništa nije zapisivala tako da mi sada to upisivanje u bilježnicu nije jasno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 vel 2011 10:27 
Forumaš

Koliko ja znam ljudi su inzistirali da ih zapiše u tu svoju knjigu jer se znalo dogodit da se dogovore za ispit, dođu i ona ih odbije pitat jer nisu zapisani. Takvu situaciju je imala jedna kolegica s faxa, pričala mi je. Možda nije uobičajeno, možda je profa imala loš dan. :12:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ožu 2011 16:41 
Veteran

propalica je napisao/la:
antonnella je napisao/la:
Jel dovoljna literatura Osnove prava društava od Petrovića i Zakon o trgovačkim društvima-pročišćeni tekst?
Koliko otprilike treba za spremit?

Da to ti je dovoljno, malo prouči ove najnovije izmjene to ti zna pitati a za spremiti ti je 15-ak dana dovoljno.

Ok, hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ožu 2011 13:45 
Veteran

Jel netko zna odgovor na pojavne oblike ortaštva? :wtf

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ožu 2011 14:11 
Forumaš

antonnella...
Unika je napisao/la:
Pojavni oblici ortaštva:

1) Konzorcij: a) konzorcij za izvođenje radova -> karakterističan je zajednički doprinos članova u ostvarenju onoga što preuzmu kao obvezu prema naručitelju (investitoru), s time da je sklopljen posao s naručiteljem njihov zajednički posao, te da sudjeluju u ekonomskim rezultatima takvog posla po ključu koji dogovore.

b) konzorcij banaka za davanje zajma -> udruženje banaka s ciljem davanja zajma određenom zajmoprimcu za zajednički račun. Time se među zajmodavcima dijeli rizik davanja velikog zajma jednoj osobi.

2) Pool: a) pool osiguranja za podmirenje tražbina, b) pool prava glasa i c) pool patenata

Pool je udruživanje osoba ili korporacija koje se bave istim poslom radi toga da bi se angažirali u određenom poslu ili poslovnom pothvatu tako da svi pridonose u zajednički fond ili daju svoje vrijednosne papire vodećem članu poola ili da se stvori monopol ili da težinom i snagom svog udruženog kapitala kontroliraju cijene ili ih na tržištu kapitala podižu ili spuštaju, ili pak da se uspješno vodi poduzeće koje je previše veliko za pojedinačni kapital svakog člana i među članovima podijeli dobit ili gubotak na jednake dijelove ili razmjerno njihovu sudjelovanju u poolu.

3) Join venture - > udruživanje dviju ili više osoba u nekom poslovnom pothvatu. To je zajedničko poduzetničko upuštanje u neki pothvat sa zajedničkim izgledima i podjelom rizika.

4) Holding -> društvo koje djeluje tako da drži udjele u drugim društvima i nadzire vođenje poslova u tim društvima. U pravilu drži udjele koji čine kontrolni paket u tim društvima.

5) Udio u tuđem udjelu -> tu je riječ o tome kada član nekoga društva na obveznopravnoj osnovi daje nekoj drugoj osobi pravo sudjelovanja u svome udjelu, najmanje u dobiti koja mu pripada, na temelju s njom sklopljenog ugovora o ortaštvu i unosa njezina udjela, ali bez stvaranja zajedničke imovine ortaka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ožu 2011 09:10 
Početnik

nina666 je napisao/la:
pitanja kod profesotice 17.10- izmjene i dopune ZTD, pita ste ste zapamtili, najbitnije promjena oko temeljnog kapitala, revizija nije potrebna................., sta se promijenilo kod upisa u sudski registar!! zapamtiti 5-6 stvari koje su se izmjenile!!:mig:

pliz, može netko napisati koje su se to promjene zbile (tih 5,6) i kratko ih obrazložiti?
ne bi ja gnjavio ali izvisila mi prilika da to pročitam na jednom mjestu u knjizi akademika Barbića...
tnx :bow

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 tra 2011 12:52 
Početnik

evo jedna informacija,,ako će ikome biti od koristi.Ja sam se upisala kod profesorice 19 za odgovaranje društava..naime rekla mi je da inače utorkom pita ugovore ,a srijedo društva..ali neka je proslava velika na faksu 20.4 tako da taj dan neće ispitivati..bila je jako ugodna i pristupaćna
A sada ako itko može da mi da odgovore na ova pitanja
jeli moguč proboj pravne osobnost kod društa majke i drušva kčeri-uopće nekužim gdije se to nalazi?
preuzimanje društava
obrtnik,uvijeti kako se postaje i odgovornost i obrt isto tako

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 tra 2011 10:58 
Početnik

josipa22 je napisao/la:
ja ne znam koji broj, ali ako ti pomaže ona je utorkom iza 11 sati na faxu, uđeš kod nje i pitaš je može li te pitat, mene je pitala imam li kakav razlog zašto bi odgovarala prije roka i ja sam joj rekla da moram pisat diplomski, bla bla i ona je rekla ok, možeš doć sljedeći tjedan i to je to... mislim da ti je u svakom slučaju bolje otić kod nje jer priko telefona bog zna oće li te ona zapisam u svoju teku da dolaziš odgovarat sljedeći tjedan, znalo se dešavat da ne zapiše pa ti ne da odgovarat a dogovorili ste se da možeš ...
i jedno pitanje dajte ako neko zna odgovor na pitanje DA LI JE MOGUĆ PROBOJ PRAVNE OSOBNOSTI DRUŠTVA MAJKE I KĆERI!? nek napiše..... DANKE :)

znači ti si upisana isto za 19-i kada i ja..pa se vidimo na ispitu..ja sam ju zvala,jer putujem iz slavonije tako da nisam mogla doći osobno ju pitati..a nisam uspijela prijaviti pošto mi je indeks na faksu..pitala me je samo dali imam pravo ovaj mj polaganja..ajd molim odgovori ako znaš,pošto ga spremaš dali znaš odgovore na ova moja pitanja iznad post koji sam pisala..nemogu skontati šta o tome reći nikako ..i po ćemu spremaš?..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 tra 2011 11:01 
Početnik

Henchman82 je napisao/la:
mirela-rea je napisao/la:
ja sam nekidan zvala prof da pitam mogu li odgovarati kod nje mimo roka,,rekla je da nema nikakvih problema,da dođem bilo koji utorak..ali ništa nije zapisivala tako da mi sada to upisivanje u bilježnicu nije jasno

možeš li mi reć na koji broj si zvala? i u koje vrijeme?......meni treba za istu stvar, je li ona to inače pušta sve studente tako ili postoje neki uvjeti? thnx

broj ti je 021393543..ok je..jako pristupačna preko telefona...sretno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 tra 2011 11:40 
Početnik

mirela-rea evo ovako... ja sam ti ovdje sa nasciturusa prepisala 30-ak pitanja koje je profesorica pitala i to će uglavnom bit to što ću učit jer ovaoga ima masu a ja ne stignem sve naučit... učim iz svega pomalo, neka pitanja iz petrovića, naka iz skripti sa nasciturusa a ove nove izmjene i dopune zakona iz barbića

šta ste tiče pitanja: da li je moguć proboj pravne osobnosti kod društva majke i kćeri, to nisam nigdi našla u literaturi, http://www.vtsrh.hr/index.php?page=code ... 95&lang=hr osim ove presude VTS-a koja se donekle tiče ovog pitanja...

šta se tiče preuzimanja dd-a našla sam samo jedan mali odlomak u jednoj od skripti ovde s nasciturusa, bzvz, al imaš Zakon o postupku preuzimanja dioničkih društava NN 109/07 pa ga malo prelistaj

a obrt i obrnik:

Obrtnik je fizička osoba koja samostalno obavlja jednu ili više djelatnosti u svoje ime i za svoj račun, u skladu s propisima o obrtu, a pritom se može koristiti i radom drugih osoba, ne smatra se trgovcem i ne može podijeliti prokuru. Što se tiče njegove odgovornosti, on odgovara do visine onoga što je uložio u obrt, dakle snosi rizik. Obrtnika od trgovca pojedinca dijeli visina godišnjeg prihoda iz poslovanja.
Obrt, u smislu Zakona o obrtu, je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih djelatnosti od strane fizičkih osoba sa svrhom postizanja dobiti, koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom robe ili pružanjem usluga na tržištu.
Pri tome obrti mogu biti a) slobodni obrti, tj. oni za koje se kao uvjet za obavljanje ne traži stručna osposobljenost ili majstorski ispit, b) vezani obrti, za koje se kao uvjet za obavljanje traži stručna osposobljenost ili majstorski ispit, ili da zaposli osobu koja udovoljava tim uvjetima i c) povlašteni obrti, koje obrtnik ili trgovačko društvo može obavljati samo na temelju povlastice koju izdaje nadležno ministarstvo.
Dakle, obrtnik mora kumulativno ispunjavati uvjete:
 fizička osoba, punoljetna i poslovno sposobna
 samostalno obavlja dopuštenu gospodarsku djelatnost
(Samostalno obavljanje djelatnosti ne znači i obavljanje te djelatnosti isključivo vlastitim radom, već dapače i radom drugih osoba, no pri čemu odnosne osobe nemaju status poduzetnika ili sunositelja gospodarske aktivnosti.)
 u skladu s propisima o obrtu
 radi stjecanja dobiti
 proizvodnjom, prometom robe i pružanjem usluga
 da udovoljava posebnim zdravstvenim uvjetima
 da mu pravomoćnom sudskom presudom, rješenjem o prekršaju ili odlukom suda nije izrečena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti dok mjera traje
Otvaranje obrta – Za obavljanje slobodnih, vezanih i povlaštenih obrta obrtnik mora imati obrtnicu. Za obavljanje povlaštenih obrta obrtnik mora imati i povlasticu. Obrt se upisuje u obrtni registar (javan je)koji vodi nadležni županijski ured/ured grada Zg.
Tvrtka obrta je ime pod kojim obrt posluje. Sadrži: naziv obrta, oznaku obrtam ime i prezime obrtnika, sjedište (mjesto u kojem se obavlja obrt).
Odgovornost za obveze – Za obveze koje nastaju u obavljanju obrta obrtnik odgovara cjelokupnom unesenom imovinom koja je potrebna za obavljanje obrta i imovinom stečenom poslovanjem obrta.
Obrtnik odgovara za zakonitost obavljanja obrta i za zakonitost rada djelatnika koje zapošljava.
Obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju od 1 g.

Prestanak:
1) Odjavom
2) Po sili zakona
 smrću obrtnika, ako ne nastave nasljednici
 obrtnik osuđen na kaznu zatvora za kazneno djelo povezano s obavljanjem obrta
 ako ne ispunjava uvjete, a ne zaposli djelatnika koji ih ispunjava

Uvjeti pod kojima obrtnik postaje trgovcem pojedincem (uz navedene uvjete):
 dostizanje određenog godišnjeg prihoda
Fizička osoba koja posluje u skladu s propisima o obrtu može (ako želi) tražiti upis u sudski registar kao trgovac pojedinac ako njen godišnji prihod prelazi 2 mil. kn.
Obrtnik mora (htio ili ne) zatražiti taj upis i postaje trgovcem pojedincem ako njegov godišnji prihod prelazi 15 mil. kn.
 upis u sudski registar

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 tra 2011 10:07 
Početnik

josipa22 je napisao/la:
molim onoga ko zna da napiše par konkretnih rečenica o raspolaganju poduzećima, koje treba znat na ispitu...

ja mislim da ovo treba reći..
nositelj može raspolagati poduzečem ali ogranićeno njegovom naravi..nema upisa u sudski registar
IZNIMNO:se upisuju ugovori o vođenju poslova društva ako je rijeć o poduzetničkim ugovorima
Poduzeće se nemože dati u zalog ali se može založiti pojedine stvari koje ga čine
Onaj tko preuzima obvezu da drugome prenese stvari ili prava,zapravo se obvezuje da će pojedinačno prijeneti stvari i prava koje ga ćine
poduzeče se može otuđiti po razlićitim pravnim osnovama..DAROVANJEM,PRODAJOM .ZAMIJENOM ITD..
nadam se da sam bila od pomoči

Daj mi molim te reci jesi uspijela šta minimalno izvaditi o preuzimanju društava..ma nestignem sada još i zakon ćitati a zanima me šta tu treba reći
ako ikako još mogu pomoći...tu sam

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 tra 2011 11:33 
Veteran

Gdje da nađem potkapitalizaciju, dokapitalizaciju i pravne učinke istih?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 tra 2011 13:06 
Veteran

Aha, to se odnosi zapravo na povećanje i smanjenje temeljnog kapitala.. Ok, onda to ima i u Petroviću, samo se nigdi ne koriste termini pot/dokapitalizacije.
TNx

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 tra 2011 06:59 
Početnik

josipa22 je napisao/la:
PREUZIMANJE DD-a (iz skripte) : Zakonom o postupku preuzimanja dionickih društava regulirano je preuzimanje dionickih društava stjecanjem više od 25 % ukupnog broja glasova u glavnoj skupštini trgovackog društva, sa ciljem zaštite manjinskih dionicara od obezvredivanja njihovih dionica nakon preuzimanja društva po stjecatelju. Zakonom se odreduju uvjeti za obavezno davanje ponude za preuzimanje dionickog društva, postupak preuzimanja dionickog društva, prava i obaveze sudionika u postupku preuzimanja trgovackih društava, obaveze sudionika prema Komisiji za vrijednosne papire Republike Hrvatske te ovlasti Komisije u postupku preuzimanja dionickih društava.
Onaj tko u DD stekne d. tako da u GS druš. ima više od 25% ukupnog broja glasova dužan je:
1.o tome odmah obavijestiti komisiju za v.p. RH i
2.u roku od 7 dana od dana stjecanja objaviti jav.ponudu za kupnju svih d. koje daju pr.glasa u GS pod uvjetima koji su propisani zakonom.
PODKAPITALIZAIJU (SMANJENJE) i DOKAPITALIZACIJA (POVEĆENJE) temeljnog kapitala imaš u skriptama ovde sa nasciturusa !

hej..ja sam ovo našla u petroviču o preuzimanju...samo što misam skužila dok mi nisi poslala post da je to odgovor na to pitanje
U Zakonu je određeno da osoba koja stekne dionice nekoga društva koje joj zajedno sa dionicama koje već ima daju pravo na više od 25%glasova u gs društva,mora o tome ,bez odgađanja obavijestiti komisiju za vrijednosne papire RH I objaviti ponudu za otkup preostalih dionica.
Ostali dionićari ne moraju prihvatiti ponudu preuzimatelja

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 tra 2011 17:40 
Veteran

oxano je napisao/la:
Ekipa imam frku, polozio sam društva na konzltacijama ima već 1 misec kod profesorice, ona je rekla da moram 20 tog doć upisat ocjenu.
Zanima me sljedeće:

1. S obzirom da je 20 srijeda a profesorica je uvijek oko 12:15 na fakutletu utorkom da li će bit ona ili se ide kod Ivkošića ili Brnabića pa i oni dvojica mogu upisat profesoričinu ocjenu?
2. Ako nisam u mogućnosti taj dan mogu li sutra tj dan prije ić u nekoga od njih pa ih zamolit s obzirom da moram iz zdravstvenih razloga u zagreb?

Molio bih ako netko zna da mi što prije odgovori hvala.

Profesorica ti je na fakultetu i srijedom. Međutim, ovu srijedu ti je dan fakulteta pa je još upitno uopće oće li se održavat ispiti. Najbolje ti je da sutra odeš do faksa ili nazoveš Ivkošića i pitaš kad da dođeš upisat ocjenu, jer mislim da ti knjiga bude obično u njega.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2011 16:49 
Početnik

leptiricaa je napisao/la:
uputila bi se ovo ucit ,ali me buni literatura...ne znan sto je najbolje da uzmen??

Knjiga od Petrovića + izmjene i dopune ZTD.

Meni sasvim dovoljno kod Ivkošića, ne znam kako je kod ostalih. Ivkošić odličan na ispitu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2011 19:59 
Aktivan

josipa22 je napisao/la:
leptiricaa je napisao/la:
uputila bi se ovo ucit ,ali me buni literatura...ne znan sto je najbolje da uzmen??

ja sam danas odgovarala kod profesorice marušić... našla sam jedno 30-40 pitanja ovde sa foruma koje ona pita i odgovore na ta pitanja sam našla u ovim skriptama sa nasciturusa + izmjene i dopune ZTD-a, 2009. iz barbićeve knjige i dobila sam 4 :)

ako ćeš kod nje odgovarat obvezno nauči: tvrtku i zaštitu tvrtke, poduzeće, povezana društva, ortaštvo i vrste ortaštva, društva osoba i društva kapitala, komanditno društvo, izmjene i dopune iz 2009, jtd, gui, monistički i dualistički ustroj, osnivanje dd-a, povećanje temeljnog kapitala, trgovac pojedinac, dionice, proboj pravne osobnosti

a di ima te dopune ztd.-a od barbica ?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 tra 2011 13:13 
Aktivan

josipa22 je napisao/la:
mislim da ih imaš u kopirnici preko puta faxa, a ako ne odeš u našu knjižnicu na faxu i pitaš knjigu akademika Barbića Zakon o trgovačkim društiva, 5. izmjenjeno izdanje, 2010, to ti je nekih 80-tak stranica na početku knjige, samo pročitat i zapamtit par značajnih izmjena, i to odeš kopirat i vratiš knjigu u knjižnicu.... to ti je to

puno ti hvala !

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 svi 2011 14:12 
Početnik

ja sam odgovarala u 4-om mj kod M arušičke,super je..pitanjja su uobičajna.,(prof ne ulazi u detalje,traži uobićajno.)i sva se nalaze na prehodnim stranicama...i ja sam uzela slobodnog vremena,vadila,prepisivala,uspoređivala promijene..Nerazumijem,kakav je problem prelistati sranice i izvaditi več napisano..a stvarno ljudi ako si date imalo truda nije nikakav problem

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 610 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: