Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 02 lip 2020 22:38.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 610 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 31 kol 2014 11:52 
Početnik

molim vas kolege pitanja sa zadnjeg roka pliz pliz pliz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2014 16:34 
Forumaš

evo pitanja:
-NIŠTETNOST DRUŠTVA- ugl ovo je bilo prvo pitanje i ne radi se o nistetnosti odluka glavne skupstine iz knjige vec je ovo novo pitanje ubaceno, (Tužba za utvrđenje ništetnosti,Članak 384.a)

-zabrana konkurencije, ali vezano za clanove uprave Zabrana konkurencije (Članak 248.)

- sve o pripajanju

- zastita tvrtke, ali nije dovoljno ono iz knjige gdje su obradjena nacela kojima se stiti tvrtka i tuzba vec neznam ni ja sto je dovoljno od prof nisam dobila konkretan odg,

-sto je kaduciranje i pretpostavlje - ugl radi vam se o ovome: lišavanje nemarnog dioničara prava iz dionice koji ni nakon naknadnog roka ne uplati ulog, --- prof je malo zakamuflirao pitanje kao sto je i sam rekoa prije ispita da viid ocemo pogoditi o cemu se radi... tog pojma nema u petrovicu a ni u zakonu sto znaci da ga barbic korisit....

- i jos jedno pitanje kojega se ne mogu sjetiti nisam na njega niti odg zato mi nije ostao u sjecanju...

i sto kazete na pitanja, lijep?!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2014 20:29 
Početnik

dorotea je napisao/la:
evo pitanja:
-NIŠTETNOST DRUŠTVA- ugl ovo je bilo prvo pitanje i ne radi se o nistetnosti odluka glavne skupstine iz knjige vec je ovo novo pitanje ubaceno, (Tužba za utvrđenje ništetnosti,Članak 384.a)

-zabrana konkurencije, ali vezano za clanove uprave Zabrana konkurencije (Članak 248.)

- sve o pripajanju

- zastita tvrtke, ali nije dovoljno ono iz knjige gdje su obradjena nacela kojima se stiti tvrtka i tuzba vec neznam ni ja sto je dovoljno od prof nisam dobila konkretan odg,

-sto je kaduciranje i pretpostavlje - ugl radi vam se o ovome: lišavanje nemarnog dioničara prava iz dionice koji ni nakon naknadnog roka ne uplati ulog, --- prof je malo zakamuflirao pitanje kao sto je i sam rekoa prije ispita da viid ocemo pogoditi o cemu se radi... tog pojma nema u petrovicu a ni u zakonu sto znaci da ga barbic korisit....

- i jos jedno pitanje kojega se ne mogu sjetiti nisam na njega niti odg zato mi nije ostao u sjecanju...

i sto kazete na pitanja, lijep?!!

Divno! Ocito smo na kvizu odsad! Ajmo zaigrat tko ce pogoditi! Katastfofa jedna! Eto

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ruj 2014 13:14 
Početnik

je li itko uopće prošao na pismenom?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ruj 2014 20:58 
Forumaš

samo 2 su bili na granici sto znaci da su imali 2 i pol boda od 6 bodova, svi drugi su bili sa 1.9 i 1.7....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2014 11:41 
Aktivan

današnja pitanja jedne od grupa:
1. Objasnite što je jednostavno a što kvalificirano osnivanje d.d.-a
2. Objasnite koje ovlasti i odgovornosti proizlaze u slučaju ovisnoti od vladajućeg društva.
3. Koji su pravni učinci opoziva imenovanja a koji ostavke člana uprave
4. Sjedinjene temeljnih uloga kod jednog člana. Koje mjere mora poduzeti taj član?
5. Koji su zakonski razlozi za ništetnost odluka glavne skupštine? Navedite po nekoliko primjera.
6. Koje podatke sadrži zajednički plan pripajanja?

Molim kolege da napišu ostala pitanja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2014 13:59 
Početnik

msm91 je napisao/la:
2. Objasnite koje ovlasti i odgovornosti proizlaze u slučaju ovisnoti od vladajućeg društva.
4. Sjedinjene temeljnih uloga kod jednog člana. Koje mjere mora poduzeti taj član?
5. Koji su zakonski razlozi za ništetnost odluka glavne skupštine? Navedite po nekoliko primjera.

I inace nije sjedinjenje temeljnih uloga nego udjela-tu je prof naprvio gresku.pitala sam ga!

Ostala pitanja koja sam skupila od kolega a bila su po meni jednostavnija
1. Jtd zabrana konkurencije, pozornost, odgovornost clanova
2.poduzetnicki ugovori-pretpostavke
3.kad se ne provodi revizija dd
4.pluralni votum
5.vinkulacija poslovnih udjela i dionica
Zadnje cura nije znala- ako netko zna nek nadopuni

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2014 18:27 
Početnik

Kad je usmeni dio?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2014 18:27 
Početnik

Kad je usmeni dio?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2014 20:27 
Forumaš

par ljudi je danas bilo - ostalo na usmenom u 3 h....i sutra ima u 10...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2014 23:30 
Početnik

Jel netko zna koliko je ljudi prošlo pismeni na ovom roku (3.9.) i kako je prosao usmeni?
Ovaj ispit mi se čini nemoguća misija. :whyowhy:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2014 10:28 
Aktivan

studentic@ je napisao/la:
msm91 je napisao/la:

I inace nije sjedinjenje temeljnih uloga nego udjela-tu je prof naprvio gresku.pitala sam ga!

Ostala pitanja koja sam skupila od kolega a bila su po meni jednostavnija
1. Jtd zabrana konkurencije, pozornost, odgovornost clanova
2.poduzetnicki ugovori-pretpostavke
3.kad se ne provodi revizija dd
4.pluralni votum
5.vinkulacija poslovnih udjela i dionica
Zadnje cura nije znala- ako netko zna nek nadopuni

6. pitanje je bilo zabrana isplate dividende, a umjesto 3. je bilo revizija osnivanja...ako neko zna samo pitanja s usmenog.nek napise pleaseeee

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2014 18:50 
Početnik

pozdrav! jel bi mogao netko napisati iz koje da se literature uči ovaj predmet? znam da treba kod masnog uzeti ono "pravo društva-dodatak" i "pojavni oblici ortaštva", ali koja knjiga? petrović ? ili barbić? uz naravno, ztd..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2014 20:19 
Početnik

heisenberg je napisao/la:
pozdrav! jel bi mogao netko napisati iz koje da se literature uči ovaj predmet? znam da treba kod masnog uzeti ono "pravo društva-dodatak" i "pojavni oblici ortaštva", ali koja knjiga? petrović ? ili barbić? uz naravno, ztd..

ja sam baš sad na zadnjem roku pitala profesora iz čega točno treba učit i rekao je petrović i ZTD

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2014 20:37 
Početnik

studentic@ je napisao/la:
heisenberg je napisao/la:

ja sam baš sad na zadnjem roku pitala profesora iz čega točno treba učit i rekao je petrović i ZTD

puno hvala :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2014 14:26 
Forumaš

to je rekao pro forme, a na pismenom ispitu da bar jedno do 2 pitanja iz barbica kojega nema u ztd-u niti u petrovcu bar ne u obliku kako ga je barbic napisao, i onda vam na odgovor iz petrovica da pola boda i ako...
uz to bude 2 iz zakona, i po dva mijesano zakon i knjiga tako da opet kad napisete pola iz knjige a ne napisete onaj dio sto se trazi iz zakona opet dobijete pola boda pa je maksimum bodova 2, ili 3...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2014 19:07 
Početnik

dorotea je napisao/la:
to je rekao pro forme, a na pismenom ispitu da bar jedno do 2 pitanja iz barbica kojega nema u ztd-u niti u petrovcu bar ne u obliku kako ga je barbic napisao, i onda vam na odgovor iz petrovica da pola boda i ako...
uz to bude 2 iz zakona, i po dva mijesano zakon i knjiga tako da opet kad napisete pola iz knjige a ne napisete onaj dio sto se trazi iz zakona opet dobijete pola boda pa je maksimum bodova 2, ili 3...

ma divno, krasno su si to organizirali ispit i katedru...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ruj 2014 09:54 
Forumaš

ma prekrasno...ja sam sa 3 svaki ispit dala iz prve bez problema uz lijepo nauceno gradivo,i uz ocjenu vecu od dovoljan, a sada drustva vec sam 3 puta izasla... kao da smo svi glupi i tupi pa je maksimum bodova 2, 3, ma uzas...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ruj 2014 14:12 
Početnik

Neka netko stavi pitanja s ispita jer sam ja od muke zboravila prepisat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ruj 2014 17:17 
Aktivan

Ima li netko slučajno br telefona brnabićevog kabineta?!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2014 11:27 
Početnik

dakle pitanja od jucer: kad je stjecanje vlastitih dionica nistetno? sto je privremenica? sto je razrjesnica i koji su pravni ucinci uskrate? prava tajnog clana u slucaju stecaja poduzetnika i pobijanje pravnih radnji? ogranicenja prilikom zastupanja dd-a? i zadnje je nesto vezano za ugovore koje drustvo sklopi u prve dvije godine poslovanja, nisam sigurna kako tocno glasi.... eto! radujte se :p

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2014 12:52 
Početnik

pismeni 17.09.2014.-od grupe u 10:30

1.povlastene dionice. prestanak statusa povlastenih dionica
2.prestanak GIU odlukom clanova (cl. 607 ZTD)
3.posebna prava kod preoblikovanja društva (cl. 562,cl. 570 ZTD -ne mogu se sjetiti jel kod dd ili doo, a mozda je mislio i na jedno i drugo)
4.odgovornost clanova uprave ovisnog drustva (cl. 495 ZTD )
5.amortizacija poslovnog udjela i koja je razlika sa iskljucenjem clana iz drustva (cl.419 i cl.420 ZTD)
6.odgovornost uprave za naknadu stete drustvu i smije li se ta odgovornost ukinuti

to je to otprilike , molim one koji su danas bili na usmenom da napisu dojmove , i kako ste napisali pismeni ( tocno kako pise u ZTD-u ili svojim rijecima pa se moze nesta i pogrijesiti a da profesor prizna kao tocno ?) jer po pitanjima na pismenom za ovaj predmet treba "uzariti" stolicu ,

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2014 14:04 
Forumaš

takoje treba dusu ispustiti za naucit ga, provo odlicno knjigu a onda i odlicno zakon dd i doo cijeli, i giu, jtd i kd, ugl meni je spremanje ovoga predmeta bilo nocna mora, a cijelu 3 sam ocistila bez pada, a ovo sam 3 puta izlazila ... znaci dobro knjigu nauciti da se barata jako dobro sa materijom, pojavne oblike ortastva ima mala skriptica mislim da je to dio izvucen iz barbica, stecaj likvidaju i jdoo iz jos jedne skriptice, i na kraju ztd u ruke i citati i uciti s naglaskom na njegova pitanja koja se provlace kroz ispite...

sretno...
puno strpljenja i bit ce dobro...:)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 ruj 2014 08:31 
Početnik

Drage kolege, evo za sve vas koji se nažalost jos mučite s ovim predmetom kratak osvrt i moje iskustvo! Položila sam društva sad na zadnjem roku 17.09. iz trećeg puta! ;)
Ovako prva dva puta me rušio na zakonu naravno jer sam ja učila Petrovića plus one dodatke i samo par stvari iz zakona! Sad sam položila i učila sam samo zakon! Znam da ne zvuci utješno "samo zakon", ali utješno je to da sam ja napisala 5 pitanja od 6 ( šesto pitanje uopće nisam znala ), a sve sto sam napisala , napisala sam svojim riječima neke stvari precizno i konkretno ali neke i dosta opcenito! Dakle, profesor sve boduje sto znaci da se moze skupiti taj broj bodova koji se traži, a i isplati se pomuciti za pismeni jer ako ste ga dobro napisali možda usmeni i neće biti potreban kao sto je bilo u mom slučaju! Ne trebate znati svaki stavak u zakonu i znati od rijeci do rijeci, no nažalost skoro svaki naslov trebate znati! Moj zaključak je da se definitvno triba raditi zakon koliko god stignete, a prazan ispit nemojte ostavljati ni slučajno jer mislim da njemu sve znaci, odnosno da svaka riječ povezana s određenim pitanjem nosi dio bodova!
Nadam se da sam bar malo pomogla i sretno svima!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2014 13:54 
Početnik

Neki pojavni oblici ortaštva naslov je cjeline koju treba znati. To se ne nalazi u knjizi prof Barbića (pravo društava - opći dio)... Jel ima to gdje u digitalnom obliku ili barem koja kvalitetna skripta?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2014 08:56 
Sega mega kul forumaš

Je li netko,slucajno danas bia na predavanjima?
Literatura ?
Hvala

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2014 12:41 
Početnik

Prepostavke poduzetnickog ugovora?Sto prethodi isplati dobiti?kada ne treba revizija?Ako netko zna odgovore bilo bi super...:)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2014 16:41 
Početnik

Tomias11 je napisao/la:
Prepostavke poduzetnickog ugovora?Sto prethodi isplati dobiti?kada ne treba revizija?Ako netko zna odgovore bilo bi super...:)

Prvo neznam sto pod tim trazi.nisam shvatila
Drugo je po meni odgovor u clanku 220
Kad se ne provodi revizija cl.185.a

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lis 2014 14:23 
Forumaš

sve ima u zakonu, ali evo kad ste vec lini traziti:
poduzetnicki ugovori clanak 481.
kad se ne provodi revizija 185.a
prije isplate dobiti : radi se o tome da se moraju usvojiti finaciski izvjestaji drustva sto u pravilu cini zajedno uprava i NO, i odredjeni se iznosi unose u rezerve drustva, zakonse rezerve cl 222

etoga

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 lis 2014 08:02 
Početnik

Pismeni od 02.10.2014.-bilo je ukupno 5 pitanja,ne 6 kao do sada,druga grupa
1.prestanak udruge,okoncanje,raspodjela imovine nakon prestanka
2.kreditna unija ,sto je i nastanak
3.kaduciranje
4.razlozi za povlacenje dionica
5.kad je revizija obvezna

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 lis 2014 22:31 
Aktivan

Jel kolokvij laksi od ispita?Jel isto bude pismeni+usmeni?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lis 2014 11:34 
Početnik

Zna li mozda netko sto sve spada pod prvi kolokvij?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 lis 2014 16:46 
Početnik

pošto n eživim u splitu, možete li mi reći što treba naučit z akolokvij i kad će bit? i jel istina da će se ove god. mijenjat ivkošić i brnabić tj- da će ivkošić opet bit na ispitu??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lis 2014 15:11 
Aktivan

brnabić je ove godine i kod njega je nesigurno hoće li uopće kolokvija biti...malo hoće, malo neće

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 stu 2014 20:39 
Početnik

Je li istina da je kolokvij 5.12.? Sta sve ulazi u kolokvij (osim 80 str.petrovica)? Da li treba i zakon i barbic? Posto nisam u st, jel za kolokvij trebaju dolasci ili?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 stu 2014 23:57 
Aktivan

MirelaS je napisao/la:
Je li istina da je kolokvij 5.12.? Sta sve ulazi u kolokvij (osim 80 str.petrovica)? Da li treba i zakon i barbic? Posto nisam u st, jel za kolokvij trebaju dolasci ili?

Ja sam čula od cure koja ide na predavanja da je kolokvij 5.12.,ali ne znam da li je potrebno da se mora dolaziti na predavanje kao uvjet za izlazak na kolokvij. U kolokvij ulazi opći dio, društva osoba(tu spadaju i pojavni oblici ortaštva) i povezana društva. Uči po Zakonu i Barbiću zato jer prošle godine nitko nije prošao kolokvij, svi su učili samo po Petroviću.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 stu 2014 10:17 
Aktivan

Aiko je napisao/la:
MirelaS je napisao/la:

Ja sam čula od cure koja ide na predavanja da je kolokvij 5.12.,ali ne znam da li je potrebno da se mora dolaziti na predavanje kao uvjet za izlazak na kolokvij. U kolokvij ulazi opći dio, društva osoba(tu spadaju i pojavni oblici ortaštva) i povezana društva. Uči po Zakonu i Barbiću zato jer prošle godine nitko nije prošao kolokvij, svi su učili samo po Petroviću.

Jesi sigurna da su pojavni oblici ortastva u prvi kolokvij?Povezana drustva spadaju u drugi...Odkud ti informacija da nitko nije prosao kolokvij prosle god?Prolazili su ljudi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 stu 2014 12:29 
Početnik

Ok, tnx ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 stu 2014 14:08 
Aktivan

mala1991 je napisao/la:
Aiko je napisao/la:
MirelaS je napisao/la:

Jesi sigurna da su pojavni oblici ortastva u prvi kolokvij?Povezana drustva spadaju u drugi...Odkud ti informacija da nitko nije prosao kolokvij prosle god?Prolazili su ljudi

Ljudi su dobivali po 1.3.,1.9. bodova,a samo je jedna cura dobila 2.3. boda. Sve nedovoljno za prolaz. Znam jer sam isla na predavanja prosle godine. Medju drustva osoba spada ortastvo,a uz ortastvo idu i njegovi pojavni oblici..Logicno! A za povezana drustva je sam rekao da spadaju u taj kolokvij. Dobro spremite kolokvij i moja je preporuka Zakon i Barbic ..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 stu 2014 13:58 
Aktivan

meni je prija prosla drustva na kolokvijima prosle godine.
nije ucila iz barbica, samo petrovic i zakon.

al eto. poanta je da s ovim predmetom ne mozemo nikad biti sigurni.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 610 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: