Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 02 lip 2020 22:50.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 610 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 27 stu 2014 09:25 
Početnik

pojavni oblici ortaštva sada za kolokvij? iz čega vi učite? u barbićevoj knjizi ima 100-njak stranica...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 stu 2014 15:46 
Početnik

Treba li se negdi potpisat za izac na prvi kolokvij? Ajde moze li koja info , valjda ima neko da ide na predavanja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 pro 2014 16:42 
Forumaš

Kad je sutra kolokvij?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 pro 2014 14:37 
Početnik

kolokvij pitanja prva grupa:
1. poduzeće, tko može a tko ne može biti nositelj poduzeća - objasni glede tajnog društva zašto ne može
2. zaštita tvrtke - iz predavanja podaci, možda barbić
3. udio u tuđem udjelu - sve zapravo
4. odgovornost člana u JTDu i JTDa glede kondemnatorne presude protiv člana, kako se odgovornost člana može ograničiti, tako nešto
5. obvezni sastojci ugovora o pripajanju - čl.513, objasni pomalo o njima
6. isto je nešto bilo za članove jtd-a i sam jtd - uglavnom učiti sve o tome iz zakona i knjige
7. ne znam.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2014 12:19 
Početnik

da li neko zna kad je usmeni ispit, molim vas hitno mi je

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 pro 2014 14:44 
Početnik

Koja su bila pitanja na roku?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 pro 2014 21:49 
Početnik

Da li netko molim vas zna gdje se može nabaviti literatura od Barbića i koliko uopće ima stranica?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 sij 2015 12:10 
Početnik

Ima li netko možda pravo društava - dodatak i posebne oblike ortaštva da mi pošalje na mail jer nisam iz Splita? Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 sij 2015 17:40 
Forumaš

Jel neko zna koje su to posebne skupštine? Sam pojam zakon obrađuje, ali ne mogu povezat gdje su te skupštine. Fala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 sij 2015 23:50 
Aktivan

Imaš ih nabrojane ja mislim u Petroviću, al uglavnom su to koliko se mogu sjetiti npr posebne skupštine za isključenje i ograničenje povlaštenosti dionica, potpunom i djelomičnom isključenju prava prvenstva postojećih dioničara pri upisu novih dionica, povećanje temeljnog kapitala uvjetno, ulozima itd.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 sij 2015 15:04 
Forumaš

Raziel je napisao/la:
Imaš ih nabrojane ja mislim u Petroviću, al uglavnom su to koliko se mogu sjetiti npr posebne skupštine za isključenje i ograničenje povlaštenosti dionica, potpunom i djelomičnom isključenju prava prvenstva postojećih dioničara pri upisu novih dionica, povećanje temeljnog kapitala uvjetno, ulozima itd.

Fala ti. :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2015 17:25 
Početnik

jel bio netko na ispitu 27.01.? može pitanja molim vas :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2015 11:27 
Početnik

kolege jel netko bio na ispitu sad 3.2.? kad su rezultati? prof je rekao da ce poslati na mail, ali nista od toga...i kad je onda usmeni?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2015 16:54 
Početnik

Pitanja od 3.2. bilo ih je 7, s tim da je to zadnje pitanje bilo kao bonus i mogli smo ga zamijeniti za bilo koje od prvih 6 i na njega odgovoriti.
1. Društva i zašto klinička bolnica, lučka uprava, HNB, HGK i Veleučilište nisu društva o kojima mi pričamo. (ja sam to shvatio kao zašto ovi primjeri nisu trgovačka društva odnosno trgovcu po ZTD-u)
2. Mogu li članovi JTD-a otkazati društveni ugovor sklopljen na neodređeno vrijeme? (rokovi, promjena uvjeta, način, kad se daje izjava)
3. Kad sud imenuje članove nadzornog odbora d.d.?
4. Što su burze i njihov ustroj?
5. Kad se provodi "unutarnja" a kad "vanjska" revizija osnivanja d.d.?
6. Objasni udio u tuđem udjelu i zašto je različit (bolji) od tajnog društva?

BONUS PITANJE
7. Daj 3 primjera za načelo uloga i načelo očuvanja temeljnog kapitala

eto to je to, ne znam dal sam bas 100% napisao kak su glasila pitanja ali to je to otprilike...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2015 17:25 
Početnik

Tako sam i ja shvatila 1. Pitanje u ispitu i isto sam usporedila s def. TD-a iz ztd ali mislim da je to krivo i da je htio onu definiciji iz petrovica, prva recenica sto je drustvo opcenito i koji su mu konstitutivni elementi, ono clanovi, ug. Osnova, privatnopravni a ne javnop. Propisi, cilj...pa za svaki onda sto mu fali

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2015 19:28 
Aktivan

helio je napisao/la:
Tako sam i ja shvatila 1. Pitanje u ispitu i isto sam usporedila s def. TD-a iz ztd ali mislim da je to krivo i da je htio onu definiciji iz petrovica, prva recenica sto je drustvo opcenito i koji su mu konstitutivni elementi, ono clanovi, ug. Osnova, privatnopravni a ne javnop. Propisi, cilj...pa za svaki onda sto mu fali

Klinička bolnica nije društvo zato jer su to pravne osobe kojima je osnivač država ili javnopravno tijelo
HNB nije društvo zato jer se osniva zakonom ili nekim drugim aktom države
sveučilište,veleučilište nije društvo zato jer iako se osniva privatnim aktom za osnivanje se još zahtijeva suglasnost državne vlasti
HGK nije društvo jer članstvo nije dobrovoljno već obvezno
Lučka uprava nije društvo jer se organi u njoj ne biraju slobodno,nego ih u cijelosti ili djelom imenuje ili potvrđuje državno tijelo ili tijelo lokalne samouprave
Javna viskoka učilišta nisu društva-zato jer im se sredstva osiguravaju iz državnog proračuna

Pitanje je iz literature od Barbića; ovo je ukratko odgovor

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2015 11:34 
Početnik

Hvala :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2015 11:40 
Aktivan

helio je napisao/la:
Hvala :)

Nema na čemu... :mig: Je li itko dobio rezultate? Ovo je više rat živaca :sok:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2015 17:14 
Početnik

kakav je onda usmeni nakon sto se polozi pismeni? jel to jednako tesko ko i za pismeni ili je ipak prof malo blazi zbog cinjenice da se prosao pismeni?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2015 16:11 
Početnik

Pitanja pismeni 24.2.
1. Zabrana konkurencije kod JTD
2. Prava clana drustva da odbije preoblikovanje drustva
3. Nesto o poduzetnickim ugovorima
4. Sve o likvidacije
5. Tuzba za pobijanje, tko je moze podnijeti, zbog cega i u kojem roku
6. Ugovori koje drustvo sklopi prve dvije godine od upisa u sudski registar
7. Tko odlucuje u slucaju nesuglasja clanova kod revizije osnivanja

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2015 16:38 
Forumaš

profesor je u pravilu i na usmenom zahtjevan jer uglavnom svi pođu pismeni sa nategnutim bodovima pa je i na usmenom zahtjevan i vraca po par puta.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2015 21:59 
Početnik

Kolege, jel netko pisao seminar iz društava? jel se može mailom dogovoriti? putnik sam iz zga, pa mi baš nije zgodno skakati do faksa. ako netko zna nek mi se javi. hvala :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2015 23:40 
Forumaš

probajte poslati mail, mozda upali ....nije bas najredoviti ali probajte...
a vatati ga po faksu ni ne pokusavajte izuzev ispitnog roka...
ali u svakom slucaju mail.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 ožu 2015 12:03 
Početnik

Bok kolege, ja sam polozila ispit u drugom mjesecu i sad pomazem prijateljici da i ona polozi pa eto da vam pomognem malo jer je i meni forum pomogao u spremanju.Ispit je zahtjevan i u najmanju ruku mogu reć -teži nego na pravnom fakultetu u ZGB.
U svakom slučaju, preporučam ucenje mjesec dana da vam sve informacije uđu u glavu. Nije ni malo lako jer je pismeni zahtjevan, a kad dodete do usmenog , već je lakse. Ja sam ucila po knjizi petrović- sve , bez preskakanja i kad sam savladala knjigu krenula sam se bavit sa ZTD-om. E sad, ZTD je misterija jer nema nekih određenih članaka koje treba proć, a pomoći vam jedino mogu pitanja sa foruma pa da si vidite koja su se pitanja pojavljivala.Pitanja na pismenom nisu nikad ista, koliko sam ja uspjela shvatit, tako da ne preostaje ništa drugo nego proći cijeli zakon, više manje. Ja sam ucila sve od društava osoba (JTD; KD; TAJNO; i ne zaboravit GIU jer se ono nalazi na kraju zakona pa ga dosta ljudi zaboravi-iz GIU se i na usmenom i na pismenom pojavljuju pitanja:isključenje člana, istupanje člana, jednoglasno odlučivanje, istupanje člana odlukom članova i odlukom suda).;
zatim sam prošla cijeli dd- s naglaskom na onaj opći dio zakona o dd, malo sam se manje bavila organima, doo nema puno u zakonu i dosta se lako prolazi obzirom da se dosta toga iz dd primjenjuje i na njega, povezana društva-sve iz zakona, statusne promjene -ne treba bas detaljno ali pročitati i proći sve da dobijete bolju sliku o tome. Pojavne oblike ortaštva ima u kopiraoni nasuprot fakulteta, iz knjige od barbića, njih ne treba detaljno prolaziti, eventualno pool koji najčešće dolazi i na usmenom . Na stranicama pravokutnika imate skriptu iz prava drustava po barbić knjizi i u njoj pronađite par strana koja se tiču poduzeća (6,7 stranica) i naučite to jer često dolazi na usmenom.
Na pismenom ispitu nema nekog omjera pitanja koji dolazi tako da nemozete eliminirati ni jedan dio gradiva ( znalo je biti pismenih ispita sa svim pitanjima koja se tiču dd, nekad bi dolazilo po 2 pitanja iz pojavnih oblika ortaštva, kad sam ja bila 2 pitanja su bila statusne promjene a ni jedno iz doo-a...tako da je bitno proći sve !)
Nemojte se bojati ispita, nije tako težak ali ima fakat puno gradiva i potrebno je sve proći i o svemu znati barem osnove. Zakon će sigurno doći, barem dva pitanja tako da prodite ga vise puta sve odredbe jer one koje vam se čine nebitne nisu nebitne i znaju često doći bas te koje ste eliminirali. Dobra stvar kod ovog ispita je to što profesor boduje sve što napisete obzirom da na svako pitanje možete dobiti od 0,1 do 1,00 bodova pa se nekako na 6 pitanja i moze skupiti tih 3 boda za prolaz. Ako imate 3 boda, nemorate na usmeni , mozete samo upisati dovoljan. Profesori su sad stalno na svojim katedrama i neće se mijenjati, kako je meni rekao prof,ivkošić iz trgovačkog.
Eto, sretno vam s ucenjem, sto prije krenete prije ćete se rješiti ove muke, ako sto treba , moze pp ! Pozdrav i sretno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 tra 2015 18:19 
Početnik

beatle je napisao/la:
Bok kolege, ja sam polozila ispit u drugom mjesecu i sad pomazem prijateljici da i ona polozi pa eto da vam pomognem malo jer je i meni forum pomogao u spremanju.Ispit je zahtjevan i u najmanju ruku mogu reć -teži nego na pravnom fakultetu u ZGB.
U svakom slučaju, preporučam ucenje mjesec dana da vam sve informacije uđu u glavu. Nije ni malo lako jer je pismeni zahtjevan, a kad dodete do usmenog , već je lakse. Ja sam ucila po knjizi petrović- sve , bez preskakanja i kad sam savladala knjigu krenula sam se bavit sa ZTD-om. E sad, ZTD je misterija jer nema nekih određenih članaka koje treba proć, a pomoći vam jedino mogu pitanja sa foruma pa da si vidite koja su se pitanja pojavljivala.Pitanja na pismenom nisu nikad ista, koliko sam ja uspjela shvatit, tako da ne preostaje ništa drugo nego proći cijeli zakon, više manje. Ja sam ucila sve od društava osoba (JTD; KD; TAJNO; i ne zaboravit GIU jer se ono nalazi na kraju zakona pa ga dosta ljudi zaboravi-iz GIU se i na usmenom i na pismenom pojavljuju pitanja:isključenje člana, istupanje člana, jednoglasno odlučivanje, istupanje člana odlukom članova i odlukom suda).;
zatim sam prošla cijeli dd- s naglaskom na onaj opći dio zakona o dd, malo sam se manje bavila organima, doo nema puno u zakonu i dosta se lako prolazi obzirom da se dosta toga iz dd primjenjuje i na njega, povezana društva-sve iz zakona, statusne promjene -ne treba bas detaljno ali pročitati i proći sve da dobijete bolju sliku o tome. Pojavne oblike ortaštva ima u kopiraoni nasuprot fakulteta, iz knjige od barbića, njih ne treba detaljno prolaziti, eventualno pool koji najčešće dolazi i na usmenom . Na stranicama pravokutnika imate skriptu iz prava drustava po barbić knjizi i u njoj pronađite par strana koja se tiču poduzeća (6,7 stranica) i naučite to jer često dolazi na usmenom.
Na pismenom ispitu nema nekog omjera pitanja koji dolazi tako da nemozete eliminirati ni jedan dio gradiva ( znalo je biti pismenih ispita sa svim pitanjima koja se tiču dd, nekad bi dolazilo po 2 pitanja iz pojavnih oblika ortaštva, kad sam ja bila 2 pitanja su bila statusne promjene a ni jedno iz doo-a...tako da je bitno proći sve !)
Nemojte se bojati ispita, nije tako težak ali ima fakat puno gradiva i potrebno je sve proći i o svemu znati barem osnove. Zakon će sigurno doći, barem dva pitanja tako da prodite ga vise puta sve odredbe jer one koje vam se čine nebitne nisu nebitne i znaju često doći bas te koje ste eliminirali. Dobra stvar kod ovog ispita je to što profesor boduje sve što napisete obzirom da na svako pitanje možete dobiti od 0,1 do 1,00 bodova pa se nekako na 6 pitanja i moze skupiti tih 3 boda za prolaz. Ako imate 3 boda, nemorate na usmeni , mozete samo upisati dovoljan. Profesori su sad stalno na svojim katedrama i neće se mijenjati, kako je meni rekao prof,ivkošić iz trgovačkog.
Eto, sretno vam s ucenjem, sto prije krenete prije ćete se rješiti ove muke, ako sto treba , moze pp ! Pozdrav i sretno

Hvala puno na opsežnom, iskrenom i detaljnom planu :D Ufam se i molim za ova tri boda :(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 tra 2015 17:10 
Aktivan

Prelistala sam cijelu temu,ali ne vidim nigdje,pa bi molila ako netko ima u e-obliku te skriptice koje trebaju da stavi tu,jer dosta studenata to nema, a nisu u st pa ne mogu nikako nabavit,puno ćete pomoć. Hvala unaprijed :))

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 tra 2015 11:26 
Forumaš

Pitanja od danasnjeg testa? Ima li koja dobra dusa??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 tra 2015 13:41 
Početnik

jedna grupa:
ništetnost drustva
odgovornost osnivača dd
tajno dr-stecaj poduzetnika, prava tajnog clana
odgovornost clanova uprave, slucajevi
zajam kojim se nadomjesta kapital
isključenje clana trg drustva
poduzetnicki ugovori

druga grupa je imala
predujam isplate dividende
izvješća uprave
neka netko drugi napise ostatak, nesto jos u vezi giu i ostala pitanja

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 tra 2015 10:21 
Početnik

kolko znam u drugoj grupi je još bilo:
otkaz vjerovnika člana društvu kod JTD
giu, kad se donose jednoglasno odluke (i nešto sa nadziranjem člana)
spajanje
smije li društvo uzeti u zalog vlastite dionice
opoziv člana uprave

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 tra 2015 15:17 
Početnik

Zna li netko kad ce bit rezultati? :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 svi 2015 11:20 
Forumaš

Zna li itko je li potvrdeno da je 2.6 predrok?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 svi 2015 14:55 
Početnik

Vidim da ovdje neke kolege spominju da postoji skripta POSEBNI OBLICI ORTASTVA od 30 str. Sad Sam zvala kod Masnog I kazu da ju nemaju pa bi molila nekoga ako je ima da je ucini dostupnom :-)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 svi 2015 10:22 
Aktivan

pravo društvaa-dodatak

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 svi 2015 10:36 
Aktivan

pitanja 2014-2015
provjerite pitanje; kad se najranije može podjeliti stečajna masa članovima, na dva mjesta sam malo zakomplicirala odgovor, ugl šalju se tri poziva vjerovnicima, ukoliko ne postave zahtjev stvari se čuvaju još 6mj kod suda, dakle odgovor je najranije po isteku godine dana od prvog poziva, provjeriti to

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 svi 2015 20:34 
Aktivan

:bow :bow kolegice hvalaa punooo :thumbsup :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 svi 2015 12:24 
Početnik

Molim Vas. Zna li itko tocan datum predroka?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 svi 2015 13:11 
Početnik

mislim da je 09.06. ali nisam siguran, 90%.. neka napise netko tko zna sigurno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 svi 2015 13:32 
Početnik

Hvala na odgovoru :) nisam u Splitu ne mogu se zaletitdo faksa a na telefon se ne javlja :whyowhy:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 svi 2015 11:51 
Početnik

Zadnja informaija je da je predrok 9.6. zasad se još ne zna u koliko sati točno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2015 12:49 
Početnik

smile je napisao/la:
Ima li netko slučajno br telefona brnabićevog kabineta?!

49?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 610 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: