Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 18 ruj 2019 17:09.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 732 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 16 lip 2010 11:23 
Aktivan

pitanja prof Marušić:

clausula rebus sic stant., prava jedne i druge strane, tko odlucuje, razlika od vise sile, i kada je visa sila razlog klauzule, zatim konkretna i apstrakta steta - sta koja znaci i iz zoo-a kod kupoprodaje kada se spominje, mjenica - akcept, sta se dogadja akcepitranjem s obzirom na trasata i s obzirom na ostale mjenicne obveznike ....

sretno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2010 15:00 
Početnik

prof.Marušić:

prava vjerovnika kod zakašnjenja,damnum emergens i lucrum caesans -izgubljena dobit i mjenični aval...sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2010 13:53 
Početnik

pitanja kod prof. Marušić:
klauzula rebus sic stantibus( subj i obj pretpostavka, šta su to izvanredni i nepredvidivi događaji), izmakla korist, akreditiv (iz zakona), nužna prodaja, predugovorna odgovornost( pregovori) , ponuda od neovlaštene osobe, faktura, bianko mjenica, akcept kod mjenice, vrste indosamenata (kakav je to vlasnički indosament)...
sritno svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2010 23:57 
Početnik

moji dojmovi s ispita(kod prof.Marušić):
premda sam ispit položila,ovo mi je bilo jedno od najgorih ispitnih iskustava....naime,ispit je treba počet u 10h,prof.je došla u 11,počela ispitivat u 12.30!!!kad sam ušla pitala me po čemu sam učila,rekla sam joj: Gorenc,Vedriš-Klarić,ZOO...a ona je počela histerizirat kako nisam radila Goldsteina,kako njega ne učimo...?!
pit:opći pojam trg.poslova,koji su kriteriji korišteni pri formiranju tog pojma (odg.subjektivno-objektivni),šta znači da je ta def.apsolutna a šta da je akcesorna(?!),pravna priroda ugovora o građenju,def (kad sam joj rekla def.iz Gorenca rekla je da je to odgovor za nulu!!?),elemente kojih ugovora ima ugovor o građenju,koje posebne elemente ima,cijena u trg.poslovima,razlika između građansko-pravnog i mjeničnog avala,razlika između otvorenog i zatvorenog avala kod mjenice...
stvarno ne znam odakle je izvlačila ta pitanja,očito je bila loše raspoložena zbog vremena....al nisam joj ja krivaaa!!:(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 lip 2010 15:24 
Forumaš

pitanja kod prof marušić- faktura, cijena kod kupoprodaje,aval, autonomno trg pravo, trg posao, pregovori, ponuda/prihvat na poslovnom papiru od neovlaštene osobe, što ne može biti predmet trg kupoprod, ograničenje i isključenje odg za štetu, blanko mjenica-zašto je valjana, opasnosti(protugovorno ispunjenje)
sretno svima!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2010 20:46 
Početnik

demetra je napisao/la:
Molim ako netko zna da mi kaže da li je dovoljno spremit trgovačko iz Goldštajnove skripte od 133 str. + mjenica i ček iz Vedriša ? Ispitivač bi bio prof. Ivkošić.
Ako ne, molim savjet iz čega učiti....
Hvala

ja sam točno iz te literature učila i apsolutno ničega više i ivkošić mi je dao 3, bio mi je prva liga, sve je točno iz skripte pita, čak me mjenicu i ček nije ni pita, iako je curu isprid mene pita. nauči to dobro i proči ćeš.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 srp 2010 17:14 
Aktivan

lipa vlajna je napisao/la:
ajmo ljudi molim vas FAKTURA sto je i di je mogu naći????

imaš u goldštajnu negdje na kraju knjige.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 srp 2010 16:57 
Početnik

Evo Brnabic se stvarno vratio, bio je danas na ispitu. Al mogu reci da je profesor skroz ok, jedan od ugodnijih ispita. Pita je pr. prvokupa, mjenicne tuzbe, ugovor o sefu, ugovornu kaznu i franco terms i jos malo potpitanja uz to ali nista strasno!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2010 16:53 
Početnik

...jučer odgovarala kod prof.Marušić,koliko se meni učinilo bila je iznimno dobre volje...pitanja:prijenos mjenice,clausula rebus sic stantibus,provizija del credere,prodaja sa specifikacijom,pregovori,sustav trgovačkog prava,ugovor o kupoprodaji,bitni sastojci mjenice....uglavnom nikakav problem...i slažem se prof.Brnabić je odličan,dok smo čekali profesoricu ispitao je 10-ak studenata,nitko nije pao,samo je jednu curu vratio za 7 dana....sretno svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 srp 2010 17:10 
Početnik

jeli itko učio po skripti goldstajn-gorenc podijeljena je u 2 dijela jedan 124 str drugi 95..uzeo sam je prekoputa faksa,pa me zanima jeli dovoljna ili još nešto treba ?????????????????

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 kol 2010 16:48 
Forumaš

Goldštajn mi je katastrofa!!! Pokušat ću ga izbjeć, pa šta bude. Uzela sam Gorenca, i R-K-L mjenicu i ček. Uz zoo i opći dio obveznog iz Vedriš- Klarić- valjda će bit dovoljno.
Koliko mi je pametno zaobić Goldštajna?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 kol 2010 19:08 
Aktivan

nije ti pametno izbjeći ga. probaj ga raditi po skripti. mislim da je ima u skriptarnici.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 kol 2010 18:31 
Aktivan

leca je napisao/la:
da li bi netko mogao staviti tu goldštajnovu skriptu na nasciturus,please,nemam kako doći do nje,nisam u Splitu,a pripremam ispit, pa sam se izgubila u literaturi.

trebalo bi je biti na nasciturusu u skriptarnici koliko se sječam da su kolege koje su učile po njoj rekle. ne znam koja je jer nisam učila po skriptama.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 kol 2010 16:20 
Forumaš

Ima je na nasciturusu, podjeljena je u 2 dijela, prvi dio se odnosi na Goldsteina, a drugi na Gorenca.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2010 00:12 
Početnik

Pitanja prof. Marušić:mjenica-trasirana i vlastita,aval i žiro(obavezno iz Rastovčana),vrijednosni papiri,ponuda i prihvat izjavom neovlaštene osobe na posl.papiru-važnost tog instituta:bitno je reći,uz one pretpostavke,da se prije radilo o općeprihvaćenom poslovnom običaju koji je prešao u Opće uzance a zatim i u čl.260 ZOO zbog svog doprinosa sigurnosti u pravnom prometu s obzirom da se ugovori u privredi vrlo često sklapaju prepiskom između strana;odgovornost po osnovi garantnog lista(bitno je reći da je odgovornost prodavatelja ex contractu(iz ugovornog odnosa)-što je i logično jer kupac s njime sklapa ugovor dok je odgovornost proizvođača ex delicto(izvanugovorna,deliktna))-to je odgovor koji traži,a nema u knjizi već pretpostavljam samo u zapisima s predavanja;zakašnjenje vjerovnika-na što dužnik ima pravo.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2010 19:30 
Forumaš

leca je napisao/la:
u vezi te skripte,na nasciturusu je skripta od 80, 90str pola Gold.pola Gorenc, ali svi govore o nekoj od 136str., pa nisam više pametna.ima još neka pod naslovom trg.pravo-kratki pregled, ali nju ne mogu otvoriti, da nije to ta?pomagajte!

jelenaa je napisao/la:
To ti je ta od 80-90 str, samo šta je valjda printana u većem fontu pa ima više stranica. Bila sam u kopirnici i pitala da je vidim, ista je. A šta ćeš, triba zaradit :)
Jedino ako netko nije nadopunio pa ima više str, nisam je detaljno pregledavala po'ed

možda više nije bitno al svejedno bi se nadovezala na ovo... Uspoređivala sam skripte i nisu iste, ta od 136 str. nije u skriptarnici i dosta je opširnija i detaljnija od obe skripte sa nasciturusa. :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2010 22:17 
Forumaš

jelenaa je napisao/la:
abondazieri je napisao/la:
možda više nije bitno al svejedno bi se nadovezala na ovo... Uspoređivala sam skripte i nisu iste, ta od 136 str. nije u skriptarnici i dosta je opširnija i detaljnija od obe skripte sa nasciturusa. :cheers

Nikad nije kasno, nisam još izlazila :) A ova bolja, od 136 str, je iz kopirnice? Od pustih skripti sve sam pobrkala :oops:

yes... iz kopirnice... meni se bar čini bolja i to dosta... nisam ni ja još polagala. nego nemoj kupit u onoj drugoj po redu kopirnici, užasno je kopirana, sve bitne stvari su zacrnjene ništa se ne razumi, neko je dobro pegla tamnim markerom po njoj :mrgreen: ...nadam se da je u dugopoljca kvalitetnija, morat ću opet kupit.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2010 13:21 
Forumaš

arijanaxx je napisao/la:
Ja bila danas u kopirnici i lik mi je dao sve što ima iz trgovačkog, ali nigdje te skripte od 136 str. :ajme

nema??? demit!!! :whyowhy: ...ja sam je kupila u onoj drugoj kopirnici kod one plavušice, čini mi se da je sastavljena od više skripti, uglavnom ima 136 stranica. ja sam pokušala učit po njoj i nema šanse, zabolila me glava dok sam pokušala pročitat šta piše ispod onog pustog crnila, nije cila takva ali dobar dio... ;dunno:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2010 20:43 
Početnik

Brnabić odličan na ispitu,pita osnovne stvari,ne pila sa nikakvim cakama...2 puta sam slušala ispite pitanja su bila:
od ugovora-UGOVOR O KOMISIJI, UG. O ALOTMANU,TIMESHARING, UGOVOR O LICENCI, UGOVOR O SEFU, VRSTE KUPOPRODAJE, UG. O LEASINGU,vrste leasinga, UGOVOR O FRANŠIZINGU,vrste, UGOVOR O ZAKUPU,razlika od leasinga, UGOVOR FACTORINGU, BANKARSKA GARANCIJA!
mjenica&ček: PROTEST MJENICE, MJENIČNI REGRES, ČEK i njegova funkcija, RAZLIKA ČEKA I MJENICE, AKCPT MJENICE, PONIŠTAJ MJENICE, MJENIČNE TUŽBE!
općenito: IZVORI TRG. PRAVA (kada ZOO posedno naglašava nešto za trgovce), INCOTERMS, OPĆI UVJETI POSLOVANJA, PRAVNA SNAGA PREGOVORA-KAD PREGOVORI IPAK OBVEZUJU, RAZLIKA PONUDE & PRIHVATA,RAZLIKA ZOO-a I ZAKONA O ZAŠTITI TR. NATJECANJA, UGOVORNE KAZNE I KAMATE,KAMATE (stopa)!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lis 2010 07:14 
Početnik

Ako bi mi neko moga odgovorit na pitanje, bija bi neizmjerno zahvalan.

Je li moguće odgovarat ispit na konzultacijama i, ako je moguće, kod koga? Dekanski sam propustija zbog nekih nepredviđenih razloga, a budući da sam 'naučija', volija bi rješit to prije apsolventskog roka.

Pozdrav.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lis 2010 08:46 
Početnik

možeš odgovarat kod prof marušić na konzult ako je na faksu još! završio sam pa neznam dal još ispituje al ja sam kod nje riješio bez problema

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 stu 2010 16:21 
Aktivan

prof. marušić inace ne ispituje osim ako vam ona sama ne kaze da ce vas pitat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 pro 2010 19:31 
Veteran

The Last Emperor je napisao/la:
Moja pitanja kod profesorice Marušić - Izvori trgovačkog prava, općenito o Bečkoj konvenciji i Ugovor o uskladištenju. Profesorica je bila odlična! :s

kada ti je to bio ispit?,jeli znaš oće li biti ona sada u utorak?,kakva je profa jeli puno zahtjeva?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 pro 2010 20:45 
Forumaš

The Last Emperor je napisao/la:
Danas. Bit će i idući tjedan ali ako nisi zapisan u teku neće te pitat, treba se prvo zapisat. Profesorica je odlična, mislim ne može se pričat gluposti ali ako vidi da si učio nema problema, bar u mom slučaju. :grin:

Ja sam se zapisala! :yessss:
Jel idući tjedan kod nje ispit isto za vrijeme konzultacija?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2011 14:34 
Početnik

Pozz svima
Zanima me samo na koji nacin ispituju ugovore, je li dovoljno znati samo osnovno ili idu u detalje?
Koliko se baziraju na opci dio?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2011 16:08 
Početnik

koliko se meni na kraju čini bitno je da znaš osnovno iz ugovora,bar za brnabića i ivkošića. ali znaju postavit još koje pitanje sa strane kad kažeš definiciju, tako je meni bilo jučer u ivkošića. opći dio me isto pita par pitanja vezano za clausulu rebus sic stantibus,a brnabić je dan prije svakog pita nešto iz općeg dijela.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2011 20:41 
Forumaš

Treba li učit ugovore kojih nema u Gorencu , a ima ih u zoo-u? Npr. posudba, najam...
I zanima me još mogu li ja to naučit iz Vedriš- klarić (bar one kojih tamo ima), jer su jednostavnije objašnjeni ili je baš bitno iz Gorenca? Nekako mi je lakše iz Verdiš- klarića, čak i opći dio.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2011 21:25 
Početnik

ne posudbu najam. ne znan sad na koje još misliš,ne znan točno koji su svi u gorencu. ja san ugovore učila iz vedriš klarić šta ima ostalo iz zoo, a one timesharing,leasing i to iz gorenca. i opći dio san isto iz vedriš klarić

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2011 09:08 
Forumaš

Mislim da ću isto tako, draža mi je ta knjiga. Nije bilo problema na ispitu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2011 10:54 
Početnik

ma nije, pita onako5,6 pitanja, uz neko glavno koje postavi zna postavit još par podpitanja šta možda i ne piše baš u knjizi da vidi kako si razumia al bude ok pomogne i to. i ne moraš davat sad neke super odgovore,dobila san3

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ožu 2011 13:22 
Početnik

gmspfs je napisao/la:
Neka pitanja danas kod profesorice Marušić... komisijski ugovor, trasirana mjenica, bitni sastojci trgovačke prodaje, izvori.

To je ona danas bila na ispitu ili se radi o konzultacijama?

Konzultacije, ne znam ko je drža ispit.

da li netko zna kada profesorica Marušić ispituje Trgovačko pravo ??? utorkom ili srijedom ???

hvala

prestani više lagat ovaj napaćeni narod ! ĐUBRE !

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ožu 2011 16:51 
Početnik

ANA J je napisao/la:
Ja sam se zapisala kod profesorice idući utorak, tako da ispituje vjerovatno utorkom

hvala ! :cheers

prestani više lagat ovaj napaćeni narod ! ĐUBRE !

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ožu 2011 14:06 
Forumaš

Danas je trgovačko ispitivao prof Brnabić, pitao me:
- klauzule kod ugovora o građenju, cijena
- rokovi kod prava prvokupa
- ugovor o sefu
- akcept kod mjenice
- incoterms klauzule- o njima i nabrojit neke
Mislim da je to to, ispit je trajao kratko. Prof je super, ugodan i korektan!
Meni zadnji, sretno svima :happpppppy

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ožu 2011 14:51 
Forumaš

Jelena,možeš li reći iz čega si učila trgovčko? ima li neka skripta ili?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ožu 2011 21:05 
Forumaš

Ugovore sam učila iz Gorenca- uspoređivala sa novim zoo-om +
Mjenica i ček; opći dio iz obveznog- iz Vedriš/ Klarić
Trebalo bi još iz Goldštajna izvore i Bečku-ja nisam, potrefilo mi se da me nije pita ništa iz Bečke, ali pita me je da nabrojim incoterms pa nisam znala. Al to imaš u nekoj skripti.
Sve skupa sam učila 10- 15 dana.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ožu 2011 11:29 
Početnik

tea0501 je napisao/la:
Ja imam skriptu goldstajn i gorenc, podjeljena u dva dijela, dali je ko po njoj odgovarao i dali je dovoljna

po mom iskustvu ta ti je skripta okej za naučit opći dio (prvih nekoliko strana) i vrijednosne papire- ali za konkretne ugovore ti ima bolja skripta na nasciturusu mislim da je naslov trgovačko- kratki pregled ne sjećam se točno, ali sav tekst je u njoj uokviren tako ćeš je prepoznat:)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ožu 2011 11:36 
Forumaš

jelena a možeš li mi reći šta spada u to opći dio obeznog prava iz vedriša šta si učila

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ožu 2011 12:55 
Forumaš

U vedrišu ti je baš odvojeno opći dio- a tu ti spada sklapanje ugovora (ponuda, prihvat, perfekcija...), kamate, ugovorna kazna, cesija, subrogacija, kapara... Al eto, mene nije na kraju ništa ni pita iz tog dijela.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 tra 2011 06:20 
Početnik

antonnella je napisao/la:
gmspfs je napisao/la:
antonnella je napisao/la:
gmspfs je napisao/la:
Danas je profesorica na moje pitanje o odgovaranju na konzultacijama sljedeći tjedan rekla da može samo za vrime roka i tjedan prije.

E sad, neki su je prije toga pomalo naljutili, možda je zbog toga, al ne znam da li da je idem opet pitat ili šta, kako je dosad bilo, bilo kad se moglo ili?

Dosad se moglo kod nje bez problema odgovarat utorkom na konzultacijama :secret

I meni se čini. Pa i danas je bilo ekipe. Valjda joj je neko diga tlak. Eto mene i sljedeći utorak, pa šta bude bude. :mrgreen:

Javi jel te pitala, tako da i ja znam doć tjedan, dva posli

Tjedan prije ispita i tijekom roka. S tim da sam ja odlučija to pribacit za šesti u međuvrimenu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 svi 2011 14:54 
Početnik

Ja sam odgovarala na konzultacijama kod prof.Marušići to je jedino moguće ako se dogovoriš s njom prije i ona te zapiše! Drugo ne dolazi u obzir jer obično nema vremena.
Profesorica je super,ispit je kod nje ugodan po mom iskustvu- treba se znati dobro, a ona dosta pomaže.
Pitala je mjenicu (regresna mjenica i sto potpitanja ), izvore, apstraktnu štetu, odgovornost za nedostatke i oštećenja stvari..
Ono što bi htjela naglasiti je da skripta Goldstajn i Gorenc,koja se moze kupiti u skriptarnici NIJE dovoljna ni dobra!!! Pola stvari nema u njoj i gotovo je 70% obveznog prava,a trgovačko je u tragovima! Neki drugi izvor nađite jer se bez problema može pasti,a šteta je da se gubi vrijeme na ponovno dolaženje na taj ispit.

Eto,nadam se da će nekome poslužiti moje iskustvo,makar kao smjernica :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 732 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Google Adsense [Bot] i 4 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: