Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 18 ruj 2019 15:08.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 732 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 20 svi 2011 09:42 
Veteran

Indiana Jones je napisao/la:
Ja ću sad počet spremat trgovačko za 6.mj. pa da rezimiramo... Literatura je: Gorenc (2000.), Goldštajn (Bečka konv. i izvori), Katušić- Luger (mjenica i ček) i ZOO??? Pliz, neka mi netko to potvrdi jer ću poludit! Dakle, neće me pitati ništa IZVAN toga (ni 1. ni 2. ni 3. prof.)!?

Da, to je literatura.. :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 svi 2011 20:39 
Forumaš

ako mi može neko pomoć- di mogu naći podjelu trgovački poslova na akcesorne, relativne i apsolutne? vidim da je to bilo pitanje na ispitu a ja to nemogu nigdi nać? :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 svi 2011 15:43 
Početnik

mirela-rea je napisao/la:
đole je napisao/la:
bio kod prof. marušić na ispitu prije 2 dana, pitanja: pregovori, CRSS i vlastita mjenica... uopće nije zahtjevna, traži minimum znanja, sve u svemu prelagano...
tea0501 - ta podjela ne postoji, netko je očito zaboravio pitanje od faksa do kuće :mrgreen:

zanima me ..ako ti nije problem odgovoriti..po kojoj literaturi si spremao ispit..jel planiram kod prof odgovarati pa da znam šta je najviše ok

gorenc, vedriš/klarić i neka skripta što mi je prijatelj dao... spremio sam ova pitanja što prof. vrti... ima ih tu na topicu 25-30, samo to spremi i dosta ti je, nikoga nije pitala ništa van tih pitanja... izaći kod nje i učiti više od 3-4 dana je stvarno totalni gubitak vremena :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 svi 2011 16:06 
Početnik

oxano je napisao/la:
Moze li mi netko napisat odgovor za Apstraktnu i konkretnu štetu?
Vrste trgovackih poslova (apsolutni, relativni, akcesorni? Definicije)
Sto ne može bit predmet TPa?
Pravo vjerovnika kod zakasnjenja, damnum emergens i lucrum caesans?
Nuzna prodaja?
Razlike izmjedju gradjansko pravnog i mjenicnog avala?
Razlika izmedju otvorenog i zatvorenog avala?
Sustav TPa?
Tipologija ugovora?

Molim vas barem neko neka napise odgovor za prvo pitanje? Hvala vam

Apstraktnu i konkretna šteta, Pravo vjerovnika kod zakasnjenja, damnum emergens - to je obična šteta i lucrum caesans - to je izmakla korist - sve imaš u vedriš/klarić...
Vrste trgovackih poslova (apsolutni, relativni, akcesorni? - ne postoji
Sto ne može bit predmet TPa? - nije trgovačkog prava nego trgovačke kupoprodaje - novac, vrijednosni papiri, industrijsko vlasništvo, pokretnine koje se vode kao nekretnine i energenti...
Nuzna prodaja? - kod prava zaloga, kad se stvar kvari ili gubi na vrijednosti
Razlike izmjedju gradjansko pravnog i mjenicnog avala? - gp aval ne postoji, postoji samo gp jamstvo... mjenično jamstvo=aval
Razlika izmedju otvorenog i zatvorenog avala? - postoji samo otvoreni aval, i imaš prikriveni aval = žiro
Sustav TPa? - to je valjda hijerarhija propisa i izvora koji vrijede u trgovačkom pravu
Tipologija ugovora? -to je valjda podjela ugovora, imaš u vedriš/klarić, a i u gorencu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lip 2011 17:24 
Početnik

oxano je napisao/la:
purple_rain je napisao/la:
Jel može netko napisati pitanja koja je ovih dana profesorica postavljala na ispitu? tnx :celebrate

Danas je odgodila ispit puno ljudi, prebacila ih za sljedeću srijedu. Ko nije upsian nije ga pitala za danas.
Ljuta je i više ne pušta kao prije, danas je iz TG-a od 4 prošlo samo dvoje ljudi, razlog se idioti od ljudi koji idu toliko nisko na profesoričin intelekt i ugled da izađu a da ne znaju koji ispit polazu, eto toliko. Da cijelu noć nije mogla spavat jer ljudi prolaze a ne zanju ništa i da to ide njoj na savjest i da posli jučerašnjeg dana (utorka) danas (srijeda) više neće tolerirat, a bome i nije. Ja sam naučio pa sam i prošao, a pitanja od cura koje su pale bila su dosta zabuljena i neuobičajena.

Radi balvana će sad drugi ispaštat. Profe vam nema u 7mj na roku. Samo do kroz šesti ali nije rekla kad će se povuć.

Moja pitanja:

- Vrste avala, detaljno o svakom (a ja sam znao samo općenito samo)
- Kupoprodaja sa posebnim obilježjem (nije direktno pitala sa specifikacijom namjerno da sam spomenem i da vidi jesam od ovih balvan revolucije)
- ugovor, prodaja, zakonske definicije
- Nadoknada štete kad isporučitelj ne isporuči robu
- sistematizacija Tg-a (falio sam raspored dispozitivnih normi, pa me ispravila inače sam sve rekao)

Znao sam o svemu nešto, puno lošije nego društva, ocjena je dovoljan (2) zasluzeno za prolaz. Mislim da bi ocjena bila isto tri da nije bilo balvana od jučer.

Žena je prva liga, kulturna, DOBRA, mirna, daj ljudi ne budite totalni kreteni, respektirajte starije profesore.

po onom što sam čuo, jučer je jedna kolegica izašla nakon ispita i počela se derati(ok, vjerovatno je to u njenoj vukojebini normalan razgovor) na sav glas da je ona pročitala pola skripte, a prof je pustila... svi mi želimo proći ispit što lakše, ali izaći na ispit, a ne znati ni minimum koji prof traži i još poslije bez imalo stida dernjavom o tome obavijestiti cijeli fakultet u najmanju ruku pokazuje kretenizam i nepoštovanje dotične kokoši... a što se tiče respekta, nažalost, većina naših kolega nema pojma što je to...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 lip 2011 12:47 
Aktivan

Upravo to, a bilo je i slučajeva kad je retard ponovio 3 puta istu definiciju misleći da je profa senilna ili što već, joj da sam ja ona što bi mu ga zapaprio, pazi, korektna je, traži minimum, dobra, poštena, a stoka ide da se iživljava i nad tim minimumom...
I onda kolege mene pitale zašto želim odgovarat sam, eto zašto!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 lip 2011 13:59 
Početnik

oxano je napisao/la:
kažeš prošao si...ćestitka....daj molim te samo odgovori,ako nije problem..dali ti je prof upisala ocijenu..ja sam u 4 mj odgovarala drušva,van roka pa mi rekla da prijavim za sljedeći ..to je 15.6...pošto nema u petom..pa mi nije jasno kada upisuje ocjene,utorkom ili srijedom...nemogu ju dobiti nikako a putnik sam pa da nedolazi bezveze..unaprijed hvala

Je iman ocjenu u indeksu, ali nemam onaj broj zapisnika,a pojavit ću se u roku onda pa ću tad tražit te brojeve.

Neka mog labuda :)

hvala na odgovoru

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 lip 2011 16:06 
Početnik

jane doe je napisao/la:
helou...danas počinjem ovo učit,izlazom 21,bar da vidim kako je...može mi netko reć zna li se ko je tada na ispitu ,ako je marušićka onda bi učila samo ova pitanja šta budu kod nje često pa ako prođe prođe...ako ne idem po skripti pa kako sta stignem...

ako hoćeš kod ivkošića dođi u 9:30 (čini mi se da tad on počinje, provjeri na studomatu ili na listi), a ona ti ispituje od 11:30-12... i prof.marušić ispituje samo u prvom dijelu roka... 5 dana ti je sasvim dovoljno za naučit, ne bi tribalo biti nikakvih problema...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 lip 2011 17:45 
Forumaš

hvala đole..dosta toga mi je poznato iz g2 pa valjda stignem...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lip 2011 23:05 
Početnik

da li vrijedi za profesora brnabica skripta ili treba iz knjige,koliko knjiga ima strana

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2011 19:01 
Aktivan

ne vrijede za brnabića nikakve skripte, jer on pita baš ugovore. najčešće bankovne. u svakom slučaju, nije lako s njim, kao s ivkošićem. :mrgreen:
pala sam 2 puta. :roll:
ne bih preporučila skripte...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2011 11:35 
Početnik

Neka pitanja od mene i kolege jučer kod prof. Ivkošića: pojam trgovca, u užem i širem smislu, indosament i tko je prvi indosant, kupoprodaja i objasnit posebne oblike, ugovor o licenci, autonomno trg. pravo, karakteristike bankarskih ugovora i ugovor o bankarskoj garanciji, apstraktna i konkretna šteta, nabrojat formalne ugovore, razlike trasirane i vlastite mjenice.

Možda je bilo još koje, ne mogu se sitit. Profesor standardno ok, pomaže i daje vrime za razmislit. Ja sam mislija da ću jedva proć jer je na jednom pitanju zaškripilo a ono četvorka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2011 11:38 
Početnik

Tea29 je napisao/la:
Evo par pitanja s jučerašnjeg roka kod Ivkošića:
razlika trasirane i vlastite mjenice, načini prenošenja, vrijednosni papiri, nabrojati vrste industrijskog vlasništva, jesu li trgovački ugovori u načelu formalni ili neformalni, licenca, kakav su termini izvor prava, nabrojati autonomne izvore, običaji )određuju li se subjektivno ili objaktivno - objaktivno)

Tek sad ovo vidim: pa da, nama je ponovija 90% ovih pitanja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 lip 2011 00:16 
Početnik

Može mala pomoć,
neman koga pitat jer san nakon višegodišnje pauze odlučija nastavit studirat pa ne poznam nikoga na faksu.
Spreman trgovačko za deveti misec ali mi nije jasno koje od ove dvi skripte koje su u skriptarnici na Nasciturusu treban učit. Kad ih usporedin nemaju veze jedna s drugom. Ima jedna sa puno tabela i druga u čijem zaglavlju piše Aleksandar Goldštajn.... Učit ću i iz knjige koja je preporučena, ali mi isto nije jasno kako mogu bit u opticaju dvi različite skripte.... Ovo je totalno konfuzno, većinu vrimena gubin slažuči matrijal za učenje umisto da učin. Isto je bilo i sa MPP-om... Pozdrav i hvala unaprid na odgovoru (konkretnom)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2011 20:17 
Početnik

jane doe je napisao/la:
pozdrav..u istoj smo situaciji..ja učim iz skripte kupljene u kopirnici,podiljena je u 2 dila jedno je goldštajn drugo gorenc,nešto gledam i z vedriša-klariće i mjenicu i ček iz katušić luger..vjerojatno bi bilo pametnije iz knjige ali koliko sam shvatila zavisi i ko te od njih troje ispitiva,tako da i to stvara zbunjozu..nisam ti puno pomogla ali eto

pomogla si mi, hvala :)
uzet ću tu skriptu i usporedit sa ovom sa nasciturusa,
proučit ću i knjigu i valjda će se posložit
nisan zna da nema više konzultacija do kraja godine, tako mi barem reklo u referadi.....pozz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 18:49 
-Admin-

Pitanja kod prof. Marušić s ovih rokova:
Razlika indosamenta i cesije kod mjenice
Poništenje oneroznih i recidivnih klauzula kod općih uvjeta poslovanja
Akreditiv - vrste i konfirmirani akreditiv
Određivanje cijene kod kupoprodaje
Pregovori, predugovorna odgovornost
Mjenica općenito
Razlika građanskopravno i mjenično jamstvo
Aval
Provizija del credere
Prava kupca kod nedostatka u kvantitetu
Sistematizacija tp
Naknada štete kad isporučitelj ne isporuči robu
Mjenični indosament
Protest
Predmet kupoprodaje i razlika s građanskom kupoprodajom u predmetu
Prodaja radi pokrića
Nužna prodaja
Opća ponuda
Trgovački poslovi
Ugovor o trgovačkom zastupanju
Pravna priroda ugovora o građenju
Indosament
Opći uvjeti poslovanja i kad su ništavi
Dokumentarni akreditiv
Formalna i materijalna legitimacija kod mjenice
Što ne može biti predmet kod trgovačke prodaje
Dobavni ugovor o djelu
CRSS - koji su to izvanredni događaji
Pregovori i šteta kod pregovora
Ugovor o sefu
Apstraktna i konkretna šteta
Definicija trgovačkog posla
Rokovi kod odgovornosti za mane
Kakvi su to skriveni nedostaci na stvari

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 kol 2011 08:46 
Veteran

Indiana Jones je napisao/la:
Aj pliz, ako netko zna... Je li dovoljna 'Bečka konvencija' iz skriptarnice da bi se ta konvencija naučila (jer u knjizi je nadugo i naširoko opisana)???

Da

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2011 12:15 
Aktivan

Može li mi netko reć koja je ta skripta za prof. Marušić???? PLIIIIIIZZZZZZ

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2011 12:17 
Forumaš

koliko znam ne postoji skripta za nju već se ponavljaju uvik ista pitanja u nje manje više pa bi to bilo to.,osim one skripte koja se navodi na prvoj stranici kao dio literature

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2011 08:59 
Aktivan

Danny je napisao/la:
na sto se odnosi kratica crss?
thx!

clausula rebus sic stantibus

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2011 13:45 
Sega mega kul forumaš

jane doe je napisao/la:
koliko ima bankarskih ugovora,nije mi iz skripte jasno šta tu sve spada..fala...

ima ih dosta. factoring, kredit, lombard, sef, akreditiv ( mislim da su ovi, neka netko ispravi ako sam u krivu )...
inace, ja isto ucim iz skripte iz kopirnice, one u kojoj su sadrzane dvije knjige, i cini mi se da se necu dobro provesti na ispitu.
naime, skupio sam sva pitanja sa topica i vidim da je skripta apsolutno nedovoljna da bi se dobili detaljni odgovori na ista. ima nekih pitanja koja u skripti uopce nisu ni spomenuta ( npr. subjektivna i objektivna odgovornost kod mjenicnog jamstva - bar ja ne pronalazim odgovor u skripti ). no, kako je sada kasno da mijenjam literaturu, ostajem pri istoj, pa sto bude...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2011 14:07 
Forumaš

imamo istu literaturu i isti problem,..ja idem samo po pitanjima šta se tu spominju s tim da se više baziram na vedriš klarić i zoo nego na ovu skriptu..,ako nisam koji priskočila ugovori su -kupoprodaja,zajam, o djelu, o građenju,o licenciji.o uskladištenju,o nalogu, komisija,t.zastupanje,posrdovanje,špedicija,ispitivanje robe i usluga,o putovanju,alotman,bankarski novčarski polog,polaganje vp,bank.tekući račun,o sefu,o krediru,na temelju zaloga vp i akreditivi.
iz g2 mi je ostalo dosta toga u glavi a učila sam po knjizi vedriš klarić tako da ću malo proširit još koji ugovor,izvore,bečku i vp i to je to.i to sve u par dana..na šta će i to ispast....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2011 15:33 
Sega mega kul forumaš

evo par pitanja na koje ne nalazim odgovor, pa ako netko ima volje i zna...

- subjektivni i objektivni prigovor duznika kod mjenice
- subjektivna i objektivna pretpostavka klauzule rebus sic stantibus
- posebna steta kod kupoprodaje
- posebne vrste cesije
- karakteristike naknadne neimovinske stete
- ... ima toga masu, izdvojio sam pitanja za koja mislim da su vaznija, da se cesce javljaju na ispitima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2011 18:12 
Forumaš

1-subjektivni prigovori-temelje se na osobnom odnosu između mjeničnog dužnika i imatelja mjenice npr da postoje mane volje na strani dužnika (prisila,zabluda);mogu se isticati samo prema onom imatelju mjenice prema kojem su nastali
objektivni-odnose se na oblik /sadržaj mjenične isprave npr nema neki bitni sastojak;mogu se isticati prema svakom imatelju mjenice
2.posebna šteta kod kupoprodaje bi tribala bit apstraktna i konkretna
3.cesija postoji zakonska i ugovorna,a ne znam ima li ikakve razlike kad govorimo o cesiji vp
4-naknada neimovinske štete-neimovinske štete su povrede subjektivnih neimovinskih prava i interesa. karakteristično za njih je da ih subjekt osjeća kao štete iako ne pogađaju izravno njegovu imovinu,i upravo zato se ne popravljaju u obliku novčanog ekvivalenta nego u obliku satisfakcije (zadovoljenja) to su povrede prava osobnosti(pravo na život,tjelesno duševno zdravlje,čast ugled...kod pravne osobe na poslovnu tajnu slobodu privređivanja,ime,ugled..)
crss-a mislim da bi nekom logikom objektivna pretpostavka bila da se radi o izvanrednim okolnosti zbog kojih jeispunjenje ugovora postalo pretjerano otežano,a subjektivna pretpostavka da su ih stranke bile dužna uzeti u obzir pri sklapanju ugovora odn da li su ih mogle izbjeći ili otkloniti(tada se ne može pozvati)..
nisam sigurna jeli ovo sve točno ali možda ti malo olakša..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2011 23:07 
Sega mega kul forumaš

molim pomoć,ako itko zna odgovor na ova pitanja

Naknada štete kad isporučitelj ne isporuči robu?
ograničenje i isključene odgovornosti za štetu?
sklapanje poslova od neovlaštene osobe?

pitanja se odnose na prof.MARUŠIČ..

i dalje pomoć ako itko zna odgovor na pitanja..

1. kad duznik ne ispuni svoju obvezu, ili je ispuni neuredno, duzan je nadoknaditi vjerovniku stetu koja je time nastala ( osim ako je do neispunjenja ili neurednog ispunjenja doslo iz uzroka za koje nije odgovoran ).
naknada stete obuhvaca stvarnu ( obicnu ) stetu, i izmaklu korist.
2. stranke mogu graniciti ili iskljuciti odgovornost za stetu, no ako je jedna strana postupala prijevarno ( znajuci da ce nastupiti steta ) ili koristeci monopol, ta odredba ce biti nistavna.
isto tako, ako je vjerovnik svojim postupcima ucinio da steta nastane ili bude veca nego bi inace bila, odgovornost duznika ce se razmjerno okolnostima smanjiti ili u potpunosti eliminirati.
3. poslovi koje sklopi neovlastena osoba su nistavni, osim ako ih naknadno odobri osoba u cije ime je neovlastena osoba sklopila posao. uvjet je da osteceni nije znao ni morao znati da sklapa posao sa neovlastenom osobom. ima pravo traziti naknadu stete od osobe s kojom je sklopila posao ( to je ona osoba koja je neovlasteno sklopila posao ).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2011 23:10 
Sega mega kul forumaš

leptiricaa je napisao/la:
jel moze ko napisat sto triba iz vrijednosnih papira ,trasirana vlastita bjanko mjenica,cek, indosament ..jel ima jos sto bitno?

u svakom slucaju mjenica sve detaljno, cek isto dosta dobro proci, ove ostale nisam primjetio da traze previse ( evtl. nabrojati i nesto osnovno ).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2011 06:59 
Forumaš

ovo pod 3 (poslovi-neovlaštena osoba)može se odnositit i na ponudu od neovlaštene osobe(kad je pisana na poslovnom papiru ponuditelja,odnosi se na posao koji se ponuditelj redovito bavi i ponuđenik nije znao/mogao znati da je ponudu poslala neovlaštena oosoba)
točno je oboje samo mi se čini da se i ovo pitanje javlja često..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2011 11:30 
Forumaš

posebne vrste cesije:
- ustupanje umjesto ispunjenja (duznik umjesto ispunjenja svoje obveze ustupi vjerovniku svoje potrazivanje koje ima prema svom duzniku)
- ustupanje zbog naplacivanja (duznik ustupa potrazivanje samo zbog naplacivanja i njegova se obveza gasi/smanjuje pri tom)
-ustupanje zbog osiguranja (kada je ustupanje ucinjeno zbog osiguranja nekog cesionareva potrazivanja prema cedentu)
v. Gorenc str. 53/54

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2011 13:53 
Forumaš

subjektivni kriterij klauzule rebus sic stantibus: da ugovor ocito vise ne odgovara ocekivanjima ugovornih strana
objektivni kriterij iste klauzule: da bi ga, po opcem misljenju, bilo nepravicno odrzati na snazi s dosadasnjim sadrzajem

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2011 12:47 
Početnik

Danas prof. Ivkošić kolegicu i mene pitao: OPĆI UVJETI POSLOVANJA, ASIGNACIJA, TRASIRANA MJENICA, UG.O ŠPEDICIJI, FORMALNI UG. U TRG. PRAVU, FORMALNI BANKARSKI UG., DEF.TRG.UG. Sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2011 14:07 
Sega mega kul forumaš

imota je napisao/la:
Zna li itko na kojim će rokovima sad u 9. biti prof.Marušić i hoće li je biti u 10.mj. i nadalje...

mislim da ti nitko ne moze dati odgovor na ovo pitanje, jer ja sam danas pitao direktno profesoricu hoce li biti i slijedece akademske godine na faksu, pa je rekla da ni sama jos nije odlucila sta ce biti...
inace, moja pitanja danas:
mjenica opcenito, trasat ( prava, obveze... ), komisioni ugovor, opci uvjeti poslovanja, definicija, tko ih donosi, kada nisu valjani, ponistenje istih, tko ih moze ponistiti, asignacija i jos par sitnica kojih se ne mogu sitit.
uglavnom, profesorica mirna, ljubazna, sve naj...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2011 17:29 
Forumaš

moja pitanja kod profesorice marušić-opći uvjeti,ništetnost,uvjeti,kako teče postipak kad se ustanove da li se radi o generalnoj ili konkretnoj klauzuli...cijena kod kupoprodaje,da li je bitna 4 načina određivanja,aval,vrste,žiro,koji je sigurniji i zašto...
prof.je maksimalno korektna,ne traži detalje samo osnovne stvari

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ruj 2011 16:55 
Forumaš

Anna Lex je napisao/la:
subjektivni kriterij klauzule rebus sic stantibus: da ugovor ocito vise ne odgovara ocekivanjima ugovornih strana
objektivni kriterij iste klauzule: da bi ga, po opcem misljenju, bilo nepravicno odrzati na snazi s dosadasnjim sadrzajem

ovo je po ZOO iz 78,

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2011 20:27 
Početnik

ajd neka dobra duša nek odgovori na ova pitanja...

PONIŠTENJE ONEROZNIH I RECIDIVNIH KLAUZULA KOD OPĆIH UVIJETA POSLOVANJA

VRSTE AVALA
ODGOVORNOST ZA MANE I ROKOVI

Ma ispit mi je u utorak pa je frka sa vremenom....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ruj 2011 04:56 
Forumaš

sve piše na stranicama ranije
aval otvoreni prikriveni, ništetnosz ti je po ZOO mada mislim da ima u skripti, odgovornost za mane i rokovi vedriš klarić

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2011 15:39 
Sega mega kul forumaš

Kolega Imota, nažalost nema drugih rokova s tim da je ovi danas (13.9) drugi dio roka u 9. Dakle rok je imao jedan put u prvom djelu (6.9.) i dva u drugom (13. i 20.9.).
Koji je to intelektualac sklopio---ja ne znam.

Dakle, on je ispitivao na početku (počeo je kako je i upisano 9.30), s tim da traži o-ho-ho. Skuplja indexe na početku i poslije ulazite (po dvoje) kako hoćete. Eh, da, baciti će vas uz osmjeh.

Ipak, profesorica je došla oko 11.10, no zbog velikog broja onih koji su išli ili odgoditi ili ju nešto pitati, ispit je počeo oko 12.15. Ona ne traži previše, no mjenica se treba dobro znati. Što se tiče samog dolaska kod nje, dođite na ispit tako da dođete u 9.30, čujete hoće li ona biti taj dan i lijepo se prošetajte do 11.00-11.30 (ok, ok, može i koja kavica) i pojavite se ispred njenog kabineta kada počne ispitivati. Nisu potrebne nikakve posebne najave (barem ne sada za 9., jer neslužbeno bi ona trebala na kraju roka otiči u zasluženu penziju).

Ako mislite da vas nagovaram da izbjegnete njega, u pravu ste.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2011 20:04 
Sega mega kul forumaš

@Zvonchica: njet, on je bio i nisam...
Pitanja; trgovački ugovori/predmet/vrste, kod nje; mjenica, def. trg. preava, komisioni ugovor (ug. o komisiji)... E sada, što se tiče one podjele trg. poslova izgleda da tu postoji obična podjela (ono jednostrani/dvostrani, naplatni/besplatni i dr.) te podjela koju ona pita (zajam, nalog, komisijski, u turizmu, koncesija i još neki).

Nažalost ove ostale nisam previše propitkivao o pitanjima, jer su brže izlječali i bježali, nego li su ulazili u kabinete.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2011 12:51 
Aktivan

Vrste avala, razlika građansko-pravni i mjenični, di to mogu naći????? u hrastovčan luger nema ili sam slipa....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2011 19:05 
Forumaš

aval može biti samo mjenični,ne g-pravnI (gp je jamstvo),vrste avala su ti otvoreni i prikriveni(žiro),imaš nešto o tome na ranijim stranicama čini mi se..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2011 19:17 
Aktivan

Molim vas ako netko zna - što prof Marušić misli pod sustavom trgovačkog prava, što tu triba reć??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 732 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: