Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 14 lis 2019 14:28.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 417 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 25 tra 2010 21:32 
Aktivan

na usmenom te ispituje mlađi bačić, ali kod starijeg bačića odeš po pečat i on ti upiše ocjenu! ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2010 20:32 
Aktivan

Josephine je napisao/la:
E da sta se tice ostalih listova, predmeti su bili sa stranica 208., 209. i 210. (izravne tuzbe kod privatnih stranki).
Prijevod Lisabonskog ugovora te usporedba sa mislim Ugovorom o EU.
A slucaj... Svak ima svoju verziju rjesenja tako da pojma nemam koja je tocna.

Costa je točna

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2010 20:38 
Sega mega kul forumaš bez života

Očito nije bilo svima isto, meni je Van G. en Loos bio i točan mi je. :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 svi 2010 10:54 
Sega mega kul forumaš bez života

Pitanja sa usmenog:

koji dokument je prvi sadržavao katalog prava? - Povelja o temeljnim socijalnim pravima radnika,
bilo je nešto vezano za nadležnost europskog suda vezanu uz ljudska prava,ali prije donošenja prvog dokumenta koji je to regulira, pa nabrojit slučajeve vezane za to (mene su uvjeravali da to ne pita, ali guess what)
koje odredbe u pariškom i rimskom ugovoru reguliraju ljudska prava?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 svi 2010 16:23 
-Admin-

DESETA CJELINA (USMENI)

//Cetiri slobode koje pomazu trzisnu integraciju!

//Nabrojati osam razloga koji su "otvorili vrata" politici ljudskih prava!

//Solange - par recenica, pitanje je bilo kao koji su se to sudovi suprostavili Europskom sudu i zasto!

//Post moderna prava - kako se jos zovu i nabrojati ih (str. 275.)!

//Nova tijela Europske unije - nabrojati!

(...)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lip 2010 21:01 
Početnik

moze li mi netko molim vas reci koje su 4 karakteristike pravnih normi EU. Puno hvala :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 lip 2010 17:28 
Početnik

evo neka od pitanja koja su danas bila na pismenom..uglavnom sva koja su već spomenuta...

1. Zašto su ugovorom iz Nice stvoreni uvjeti za prširenje Unije
2. Koje integracije obilježavaju razdoblje nakon 2. svj. rata
3. Što razlikuje funkcionalizam od federalizma
4. Zadaće komisije
5. Karakteristike uredbe kao sekundarnog izvora prava
6. Što omogućuje izravni učinak, razlika između vertikalnog i horizontalnog
7. Koji izvori prava zajednice mogu imati izravni učinak
8. Kad je sud ovlašten proglasiti akte ništavim
9. Duh suradnje između pravusdnih sustava (i valjda u kojem predmetu sud to spominje ili tako nešto)
10. Čime je ECJ potvrdio svoj dominantni položaj u odnosu na nacionalne sudove
11. Kad se može odstupiti od odredbe o slobodnom kretanju radnika
12. Koja smjernica nalaže jednak tretman pri zapošljavanju i šta to znači
13. Koja se temeljna sloboda krši u predmetu Bosman, kako je sud presudio u tom predmetu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2010 21:39 
Početnik

Što predstavlja stabilno podrucje istrazivanja europskog prava?

To je jedino pitanjer koje je bilo na ispitu na ovom roku, a koje nisam vidjela medju onih sezdesetak koja su vec nabrojana na ovom forumu. Dakle pitanja se stvarno ponavljaju.
Drugo pitanje je bilo poredati kronoloski predmete kojima se sud bavio a ticu se izravnih tuzbi kod privatnih osoba i smo glavno o njima (treba dokazati one 3 cinjenice)
trece - koja je velika presuda.... e sad se ne sjecam kako je bilo formulirano pitanje, ali ja sam napisala i van gend en loos i costa, jer da se obje bave ogranicavanjem suverenosti nacionalnih sudova u korist europskog prava
4. na hrvatskom neki clanak, i onda na engleskom 1. clanak lisabonskog ugovora - poanta, prevesti ovaj s lisabonskog i to je to. Ima 3 stavka, od kojih su dva jednaka ovom na hrvatskom, a jedan je dodan u lisabonski koji treba prevesti. I ovaj na hrvatskom ima 3 stavka, ali jedan ne odgovara lisabonskom pa se njega izbaci i umjesto njega napise prijevod ovog dodanog. i to je to.
nadam se da nisam preivse zakomplicirala. Napisla sam to jer ni ja nisam znala kako to tocno izgleda ni sto ocekivati, pa se nadam da ce vam ovo pomoci :). Za drugo i trece pitanje dopustena knjiga, a za prijevod rijecnik, tako da to i nije neki problem :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2010 23:40 
Početnik

sumnjam da ce mi netko odgovoriti buduci da je vec kasno, ali sutra je usmeni, pa bih bila zahvalna ako bi mi netko mogao reci otprilike kako taj usmeni izgleda. Znam da pita 10. poglavlje ali zna li netko nesto konkretnije od toga, kako su formulirana pitanja, sto tocno pita, kaze li naslov pa se mora pricati ili je ipak malo preciznije. Hvala :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 srp 2010 21:59 
Veteran

pitanja kojih se sićam od 28.06.-u kojem je dokumentu prvi put spomenut pojam proširenja(rimski ugovor),tko je prvi kritički pisao o eu pravu i kada(Francis Snyder,1987.),koje je bitne promjene uveo amsterdamski ugovor,pravo na obrazovanje-tko ga sve ima,što se misli pod pojmom jednakosti muškaraca i žena,kako su reagirali britanski i njemački sudovi na nadređenost eu prava,što je uvedeno stupom pravosuđa i unutarnjih poslova,na što se odnosi autorartivno tumačenje načela supsidijarnosti,u koja dva slučaja eu sud upućuje postupak nacionalnom sudu,tercijalni izvori eu prava,acte clair...eto tko je bio još 28. neka nadopuni ili me ispravi ako sam što krivo napisao,drugi list je bio poredati kronološki presude koje se odnose na zaštitu temeljnih prava,treći je ona presuda ja mislim marshall,i na kraju prevest neki članak sa eng. na hrvatski.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 srp 2010 14:10 
Veteran

mya je napisao/la:
prijatelj mi je reka da učim po pitanjima koja su na nasciturusu....pa sad vidim da u skriptarnici tih pitanja nema, pa da li su to pitanja koja su tu na topicu????

da,ali ne mora značiti da će se ponoviti sva,ali jako su korisna.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2010 20:54 
Veteran

danas usmeni:razvoj europske unije,povelja o temljnim socijalnim pravima radnika,četri slobode koje pomažu tržišnu integraciju,ugovor iz mastrichta-kako se on odnosi prema europskoj konvenciji o zaštiti prava čovjeka...profesor prva liga :thumbsup .

slika

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ruj 2010 06:01 
ona koja piše sa WC-a

Jel može netko pojasnit list B tj. ono kada treba prepoznat koja je presuda i navesti najcitiraniji dio presude........Da li može netko stavit primjer i rješenje......... :welcome

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2010 16:36 
ona koja piše sa WC-a

vidila san tu među pitanjima da je bilo i poredati presude koje se odnose na postupak upučivanja prethodnog pitanja- DA LI TO ZNAČI NAPISATI SVE PRESUDE IZ 8.CJELINE? IMA IH 32.........please ako netko može odgovorit, sutra je ispit..... :welcome :welcome

e da i koje su sve presude koje se odnose na izravan učinak? Da li je to sve od 176 pa do 186 stranice?

pleaseeeeeeeeee

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2010 08:42 
Forumaš

mya: Ja sam ti polagala u sedmi mjesec i list B mi je bio da navedem najcitiraniji dio presude koja naglašava da uredbe imaju obvezujuću prirodu i izravno se primjenjuju na sve članice(nije bilo 100% tako ali da ti bar malo predočim:-)) I onda sam pisala Costu...Svakako pročitaj Costu, Simmenthal i Van Gend en Loos i skužit ćeš otprilike o čemu se u kojoj radi i na ispitu neće bit problema, a njemu ti je ionako najvažniji list A...pa ako šta i faliješ vratit će te samo list B a ti ćeš već znat šta si falila i samo prepisat točno :)) Nadam se da san pomogla...pozz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2010 08:45 
Forumaš

I ne nisu ti to 32 presude, ako ih ima više napiši ih 10-tak, ako ti jedna ili dvi budu falile neće ti on to sad baš tako precizno gledat, najgore šta se može dogodit je da te vrati da napišeš još te dvi a za izravni učinak mislim da se to odnosi sve do smjernica...sretno!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2010 17:30 
-Admin-

zvijezdica je napisao/la:
upisuje li prof.padove (pismeni pala)???

Za pismeni mu nije praksa, eventualno ako inzistiras.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2010 12:07 
Aktivan

može li mi netko reći u koliko je sati pismeni 27.9.?nemogu otvorit raspored ispita na nasciturusu.hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lis 2010 11:38 
ona koja piše sa WC-a

studentica prava je napisao/la:
Pozdrav,ljudi!Ponavljati ću drugu godinu,položila sam samo pravnu informatiku,statistiku i metodologiju(4 ECTS boda),pa me zanima jel mogu upisati jedan predmet s 3. u iznosu 4 ECTS boda,mislila sam upisati osnove eur.prava 1.Jel težak predmet,jesu obvezna predavanja i vježbe i mogu li se uoopće osnove eur.prava 1 upisati odvojeno od osnova eur.pr.2

predmet je super, uopće nije težak.......i da, europsko 1 i europsko 2 su nevezani, tako da možeš upisati eu 1, s tim da eu 2 možeš polagati jedino ako si položila eu 1.... :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 lis 2010 10:31 
-Admin-

miki-coco-tebi je napisao/la:
mora li se kupit original knjiga ili moze i kopija

shema ti je kao na ustavnom, tribat će ti original knjiga za pismeni.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 stu 2010 11:46 
Aktivan

propalica je napisao/la:
u koja dva slučaja eu sud upućuje postupak nacionalnom sudu

pliz ako netko zna! dal se to možda odnosi na predmete CILFIT I Da Costa?

lale je napisao/la:
Kada je Europski Sud nadležan da proglasi akte institucija EU ništavima?

dal su to tužbe za sudski nadzor zakonitosti akata institucija zajednice? :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 pro 2010 12:21 
Sega mega kul forumaš

posto mi jos ne radi studomat moliio bih neku dobru dusu kojoj radi da napise kada je ispit i u koju uru.
hvala unaprid! :bow

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 pro 2010 11:32 
-Admin-

Jučer list a nije bio problematičan, pitanja su bila ona koja su već navedena.

Koje integracije obiljezavaju razdoblje nakon Drugog svjetskog rata?
Jednak tretman pri zaposljavanju. Koja smjernica?
Cime je ECJ potvrdio svoj dominantni polozaj u odnosu na nacionalne sudove?
Karakteristike uredbi?
Koje promjene donosi ugovor iz Nice?
Sto u shvacanju integracije razlikuje funkcionalizam od federalizma?
Sto su zadace Komisije?
Sto podrazumijeva duh suradnje izmedu pravosudnih organa? Što najbolje to dokazuje?
Sto omogucuje izravni ucinak? Koja dva tipa razlikujemo?
U čemu leži prednost pravnog sustava EU?
Koji izvori prava zajednice mogu imati izravni učinak?

Mislim i još nešto o ograničavanju slobode kretanja radnika, ostalog se ne mogu sjetit.

Zadnji list je bilo prevođenje, nešto oko lisabonskog ugovora.

Rezultati su u ponediljak. Bilo bi super da netko napiše koje su mu presude bile.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 pro 2010 13:20 
Forumaš

Točno,jučer su bila pitanja koja se vrte ovde,spominjali su mi list sa zaokruživanjem,međutim toga nije bilo.List B je bio:prepisat presude koje imaju veze sa tim da akti institucija vrijede dok ih sud ne proglasi nezakonitim,nešto u tom smislu.....zatim 2.je bilo navest presudu koja dokazuje autoritet nac.prava,ja sam pisala simmenthala nemam pojma jel to točno,i 3.je bilo prevod lisaabonskog ugovora čl.6 i onda vidit šta se mijenja u odnosu na ugovor o europskoj zajednici.rezultati u pon.u 12h!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2010 12:39 
Aktivan

još pitanja od 13.12.
kad drž. članica može ograničiti slobodno kretanje osoba?
koja je sloboda/pravo okvir predmeta Bosman i kako je Es afirmirao tu slobodu?
4 temelja nezakonitosti temeljem kojih ES može proglasiti akte institucija ništavima?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 pro 2010 14:32 
Aktivan

evo ljudovi moji, sva pitanja koja sam izvukla iz postova s odgovorima.označene su stranice u knjizi pa možete i provjerit. ovo je i više nego dovoljno, ja prošla!

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 pro 2010 16:02 
Forumaš

položila :happpppppy usmeni:sadržaj povelje o temeljnim pravima,postmoderna prava,eu ustav-je li bilo problema oko ratifikacije,prvi katalog prava u EU

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 sij 2011 10:38 
Aktivan

Kuku je napisao/la:
mala20 je napisao/la:
ako ima netko ko bi mi prodao svoju knjigu(u kojoj je oznaceno sve sta treba) nek se javi na pp

koliko treba za spremiti ovaj ispit?tnx

ako učiš po pitanjima zbilja ti ne treba puno, ja sam ih naučila za 2 dana, nije teško. malo više ti vremena uzme ako češ označavat presude u knjizi, što je moja preporuka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 sij 2011 13:00 
-Admin-

Moja preporuka je da se uzme bar tjedan dana. Ne mora se učiti sve, ali ipak tu ima gradiva.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 sij 2011 13:28 
-Admin-

Ne znam kako inače planiraš, ali ja sam ga ugurala u 12. mjesec zajedno s engleskim.

Ali oduljilo mi se učenje Eu1 više nego što sam očekivala, valjda mi materija ne leži. Pa dok sam pročitala pitanja za ispit, podcrtala i označila, sve ponovila, trajalo je malo dulje. Bilo bi ti najbolje da nabaviš nečiju već podcrtanu knjigu jer ćeš si dosta vremena uštedit.

E, neka ti netko objasni kako se rješava list b i c. Tako da prije ispita poredaš one presude kronološki doma, da ne gubiš vrijeme na ispitu. I pročitaj malo presude da bi znao o čemu se radi kad ti dođe pitanje na ispitu.
List d ti je prijevod, pa dođi na ispit s rječnikom.

Računaj da je list a najvažniji.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2011 13:17 
Forumaš

nika_pika je napisao/la:
danas sam razgovarala s prof. Bačićem, Arsenom, i reko mi je da mi za usmeni treba i "buket" od 20 str. o Lisabonskom ug. koji je početkom godine (ne znam dal akademske ili kalendarske) podijelio studentima, prije 10 dana mi to nije spomenuo. jel zna netko šta o tom njegovom "buketu", di da ga nabavim? :please:
kod kog se uopće odgovara, kod mlađeg ili starijeg?

odgovara se kod Petra...

a to za lisabonski ugovor, sigurno ga mozes nabavit u novoj knjizi u ekonomatu (ko neki dodatak na par stranica) - ili jednostavnije...kopiraj samo to od nekoga ko ima najnoviju knjigu, ili vidi ima li u kopirnici mozda

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2011 20:45 
Sega mega kul forumaš

funky23 je napisao/la:
Danny je napisao/la:
funky23 je napisao/la:
jeli ko zna odg na: koji je prvi katalog prava u EU?

povelja o socijalnim pravima radnika iz 1989 ( za 100% tocan naziv provjeri u knijzi )...

fala!
i još jedno pitanje ako ko zna
eu ustav-je li bilo problema oko ratifikacije?

bilo je ( odbijen na referendumima u francuskoj i nizozemskoj ). uostalom, ustav nije ni stupio na snagu jer ga nisu ratificirale sve zemlje clanice. umjesto njega sklopljen je lisabonski sporazum. imas na netu detalje ako te zanima nesto vise o tom sporazumu...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2011 23:09 
Aktivan

funky23 je napisao/la:
danas su bili rezultati iz pismenog, proša sam al nisam moga doć odg usmeno jer nisam bia u st. jel ko zna triba se li petru javit ili se jednostavno pojavit kad bude slijedeći put usmeni?

probaj mu se naravno javit prije, ako ga ne nadješ dodješ na usmeni idući put
i moraš prijaviti ispit i za taj put kad ideš na usmeni

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2011 11:24 
Aktivan

Danny je napisao/la:
funky23 je napisao/la:
Danny je napisao/la:
funky23 je napisao/la:
jeli ko zna odg na: koji je prvi katalog prava u EU?

povelja o socijalnim pravima radnika iz 1989 ( za 100% tocan naziv provjeri u knijzi )...

fala!
i još jedno pitanje ako ko zna
eu ustav-je li bilo problema oko ratifikacije?

bilo je ( odbijen na referendumima u francuskoj i nizozemskoj ). uostalom, ustav nije ni stupio na snagu jer ga nisu ratificirale sve zemlje clanice. umjesto njega sklopljen je lisabonski sporazum. imas na netu detalje ako te zanima nesto vise o tom sporazumu...

ja sam to ovako naučila:
UGOVOR O USTAVU ZA EUROPU
- u Rimu započela međuvladina konferencija o Ustavnom ugovoru EU 4. listopada 2003. godine
- Ugovor je potpisan 29. listopada 2004. godine
- odbili su ga na referendumu građani Francuske i Nizozemske (29. svibnja i 1. lipnja 2005.)
- zbog toga je odlučeno da će se promijeniti naziv „Ustavi ugovor“ i ponuditi ga pod drugim nazivom -> REFORMSKI UGOVOR (LISABONSKI UGOVOR) - potpisan 2007. godine
- 95 – 98% Ustavnog ugovora je preuzeto u Lisabonski ugovor
- izbačena je retorika koja podsjeća na to da se Europa pretvara u državu (izbačeno: himna, zastava; riječi ustav, zakoni, ministar vanjskih poslova)
- dakle, u Lisabonskom se ugovoru dobio paket sa istim sadržajem koji je nerazumljiviji od prethodnog
- cilj: OMUGUĆAVA DRŽAVAMA RATIFICIRANJE LISABONSKOG UGOVORA BEZ REFERENDUMA

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2011 18:58 
Početnik

nisam sigurna kako točno glase ta "nova" pitanja, ali ticala su se promjene hrv. ustava, to uopće nema u knjizi iz europskog....nešto se spominje u vezi toga u kpp-u, ono gdje se spominje EU

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ožu 2011 19:24 
김정일

http://www.nasciturus.com/component/doc ... g-prava-ii

nove skripte

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ožu 2011 13:22 
Aktivan

panko je napisao/la:
zna li neko koja su pitanj bila sad u ovom ispitnom roku za 2mj. il opcenito neka pitanja koja se ponavljaju..????

u ovoj skripti su ti sva pitanja koja se ponavljaju
http://www.nasciturus.com/component/doc ... g-prava-ii

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 tra 2011 23:02 
Početnik

Ako itko ima informaciju molim da mi kaže šta bude najčešće za prevest u zadnjem listu,tj.koji članci?? nisam baš najbolje s engleskim pa da zapišem to najčešće u knjigu...Hvala!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 tra 2011 08:45 
Početnik

Kada obično bude usmeni ispit u slučaju kada je kratki rok kao ovaj?Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 tra 2011 11:22 
Početnik

jel mi može netko odgovoriti gdje pronaćliteraturu za ovih zadnjih 5 pitanja s pismenog. Jel tog ima u toj novoj skripti?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 417 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: