Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 26 svi 2020 13:43.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 497 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 18 lis 2011 12:28 
Početnik

miki-coco-tebi je napisao/la:
Jel mi moze neko reci jel dosta za ispit ona skripta od 70 str i neki clanci sa Nasciturusa da razjasne, ne moram sve one puste stranice citati sta ona daje na konz da se procita??????

slika

U principu je dosta ta skripta od 70 stranica, ima sve u njoj, al ja bi ti savjetovala da procitas bilo sta sta onda da, jer je skripta toliko lose napisana, ne mos povezat dijelove gradiva u smislenu pricu.
Ja san izasla 11.10. Da nisan prosla tad, mislin da bi pala u depresiju :grin:

Dobro je neko napisa na pocetku, vrlo cudan ispit, kad prodjes ni sam ne znas kako si prosa.
Pitanja su joj nepostojeca, uopce ne svacas sta pita. Moja su bila: nacelo djelotvorne sudske zastite i koji predmet najbolje opisuje to nacelo, pa smo tako presli na Factortame. 10 minuti je ona mene ispitivala taj slucaj, sto podpitanja, i kako je to bilo, i zasto je to tako, i zasto to nije tako, ko se bunia, ko je da privremenu mjeru, zasto mjera nije odobrena, blabla. Ja san non stop ponavljala istu stvar, malo drukcije uoblicenu. Mislin da je bitno da ne mucis, da pricas bilo sta sta ima veze sa predmeton. Znaci ta dva pitanja, i izravni ucinak (kakav imaju direktive, kakav uredbe, i zasto je to tako) i opcijski instrument (zasto se zove opc. intrument i postoji li jos koji dokument da ide prema tome da postane opcijski :wtf )

Mislin da znanje nije veliki faktor sta se tice ovog premeta, jer s menon je bila cura koja je puno bolje znala nego ja, pa opet nije prosla. Uglavnom, procitajte sve skripte, clanke sta imaju veze s predmeton, i ako ne znate, pricajte bar nesto, i ne dajte se smest. E da, cini mi se da je najbolja stvar koju mozete napravit doc tamo ranije, uc medju prva 2 ili 3, jer onda pita normalna pitanja, pa je i sansa za prolaz veca. eto :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2012 12:44 
Početnik

Neka od pitanja-31.01.'12..

-čl.114(ex 94.)
-DCFR
-privatni'acquis'=primarni + sekundarni izvori europskog prava;slabosti 'acquisa'
-slučaj Factortame
-jamstvo prava vlasništva(ogranicenje i lisenje);dokumenti koji jamče:ZV,Ustav,Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda
-kolektivna zastita potrosaca
-što je prethodilo harmonizaciji i dokumenti (Rimska konvencija)
-svrha CFR
-oblici procesa harmonizacije
-'soft-law' izvori prava
-Europsko pravosudno područje(Amsterdamski ugovor);prije tog su bile 2 vazece konvencije:Rimska i Bruxelles I

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2012 14:10 
-Moderator-

Evo - sakupljena pitanja s topica u smislenu cjelinu.

Uživajte. :mrgreen:

Powered by Grotius

Europsko II – pitanja :

1.Timesharing - razlika obveznog i stvarnog prava?
2.Nacela odstetnog prava?
3.Cl. 94./95.? Razlike i slicnosti. (čl. 114= bivši čl. 95 ; čl. 115= bivši čl. 94)
4.Opcijski instrument?
5.Zajednicka obiljezja potrosackih ugovora?
6.Eurohipoteka?
7.Posebna poveznica kod potrosackih ugovora?
8.Koja pravila primjenjuju drzave kod odgovornosti za stetu?
9.Bottom up, top down?
10.Zelena knjiga?
11.CFR
12.Grane prava koje su najvise harmonizirane?
13.Medunarodna unifikacija prava?
14.Slucaj Frankovich?
15.Izravni ucinak, vertikalni i horizontalni?
16.Zasto direktive ne dovode do jednoobraznosti prava?
17.Uskadivanje ugovornog prava?
18.Soft law, primjeri?
19.Landova komisija, od cega se sastoje tri dijela nacela?
20.UNIDROIT?
21.Na koji nacin stranke mogu primijeniti nacela, lex mercatoria?
22.Kod nacela o cemu se najvise moralo vodit racuna i sto je imalo velik utjecaj na njih?
23.Kolektivna zastita potrosaca?
24.Pojam potrosaca?
25.Brasserie?
26. Kojim aktima je ustanovljeno europsko pravosudno područje?( Amsterdamski ugovor - prije tog su bile 2 vazece konvencije: Rimska i Bruxelles I )

27.eu ugovorno pravo potrošača
28.Communication
29.izvanug. Odgovornost
30.jamstvo stvarnog prava
31.pravo potrošača
32.čl. 308 Ugovora iz Nice (to je osnova za harmonizaciju)
33.koja područja zahtjevaju hitnu harmonizaciju/unifikaciju

34.načelo efektivne sud.zaštite
35.factortame 1

36.obvezujući izvori eu prava
37.načelo ekvivalentnosti i supsidijarnosti
38.Što je prethodilo stvaranju eur. priv. prava ?
39.Kako je podjeljena nadleznost izmedu EU i drzava clanica u privatnom pravu ?

40.Kad moze EU svojim propisima intervenirati u pravo drz. clanica?
( kad pravo države članice ne sadrži propis koji bi mogao riješiti problem koji se pred njim nalazi ili kada bi pravo EU to riješilo na bolji način, odnosno pružilo bolju zaštitu.)

41.koje su 2 oblasti zasad uređene u odstetnom pravu ?
42. koje su glavne slabosti eur. ugovornog prava ?

43. odgovornost Unije za stetu koju tijela i sluzbenici nanesu u obavljanju svoje duznosti ?
( zajednica odgovara za štetu koju su prozrokovala i njena legislativna tijela. odgovornost je ograničena, u slučaju "očigledno teškog, ozbiljnog kršenja" normi prava Zajednice. U predmetu Brasserie ESP ističe uvjete odgovornosti Zajednice: -složenost situacije u kojoj europska tijela djeluju
- poteškoće u interpretaciji i primjeni akata
- mjeru diskrecijskih ovlasti kojje moraju biti ostavljene tijelima)

44. čl. 169
45. čl. 65

46. Što je usklađeno u ugovornom pravu ? ( područja u kojima je usklađivanje uglavnom izvršeno: potošački ugovori, osiguranje, financijske usluge, itd.)

EUROPSKA NAČELA ODŠTETNOG PRAVA (2.pitanje)
• nač. potpune djelotvornosti
• nač. efektivne zaštite subj. pr.
• nač. ekvivalentnosti
• nač. razmjernosti

POSEBNA POVEZNICA ZA POTROŠAČKE UG. S MEĐUNARODNIM ELEMENTOM (7.pitanje)

obveza drž. članica da predvide sljedeće pravilo: izborom stranog prava kao mjerodavnog, potrošač ne može biti lišen zaštite na koju ima pravo prema Direktivi.
Potrošač može izabrati strano pravo kao mjerodavno za ugovor. Ugovorna odredba o izboru mjerodavnog pr. neće biti valjana ako prema izabranom pravu potrošač ne bi uživao onu zaštitu koju mu pruža Direktiva

NA KOJI NAČIN STRANKE MOGU PRIMIJENITI NAČELA, LEX MERCATORIA
(21. pitanje)

1.načela kao pravo inkorporirano u ugovor
2.načela kao ugovoreno mjerodavno pravo
3.primjena Načela kada ih stranke nisu izričito ugovorile; razlikuju se 2 situacije :
a) kada su stranke ugovorile da se na njihov ug. primjenjuju “opća nač. ug. pr.” ili “lex mercatoria” ili upotrijebe neku klauzulu koja ima slično značenje
b) primjena Nač. moguća je i kada stranke nisu ni izričito ni prešutno izabrale ni jedno pr. kao mjerodavno za ug.
4.načela kao sredstvo za popunjavanje pravnih praznina
5.primjena Načela u ostalim slučajevima
- na zahtjeve koji proizlaze iz ugovora
- na ug. koje osobe javnog prava (EU i nj. tijela, drž., jedinice lok. samoup. i sl.) zaključuju s privatnim pr. ili fiz. osobama
- mogu pomoći ECJ u ostvarivanju nj. zadaće standardizacije i harmonzacije ug. pr.

KOD NAČELA O ČEMU SE NAJVIŠE MORALO VODITI RAČUNA I ŠTO JE IMALO VELIK UTJECAJ NA NJIH (22. Pitanje)

U svom radu Komisija je vodila računa o pr. sustavima svih drž. članica EU jer je svaki sustav imao svog predstavnika. Iz nac. pr. uzimali ona rješenja koja su smatrali najboljima za ostvarenje svog cilja. Kao uzor su im u nekim segmentima poslužili i pr. sustavi izvan EU (Švic. Zak. o obligacijama), međunar. konvencije, soft-law izvori ug. pr., a u nekim elementima Načela sadrže i rješenja koja do tada nisu prihvaćena ni u 1 od nac. zakonodavstava.
Značajni utjecaji :
1. američki Restatements of Law
- sadržajno i metodološki
- i Restatements i Načela su tzv. soft-law izvori prava, tj. nemaju snagu formalnog izvora prava, već djeluju snagom svoje uvjerljivosti
2. američki Uniform Commercial Code (UCC) → izvor prava u formalnom smislu
3. Bečka konvencije o ugovorima za međunarodnu prodaju robe
- mnoga pravila koja usvajaju Nač. identična su ili slična pravilima Bečke konv.
- razlike : Bečka konv. bavi samo trg. ug., i to samo ug. o prodaji robe i namijenjena je svim zemljama dok su Nač. predviđena za sve ug. i ograničena su na drž. članice EU
4. projekt izrade UNIDROIT Načela za međunar. trg. ug. koji se odvijao otprilike u isto vrijeme

JAMSTVO STVARNOG PRAVA (30. Pitanje)

PREDMET jamstva vlasništva je SUBJEKTIVNO PRAVO koje je PR. SUBJEKT ZAKONITO STEKAO
- uključuje :
• ZAŠTITU od LIŠENJA VLASNIŠTVA
• ZAŠTITU od OGRANIČAVANJA VLASNIŠTVA
- zaštita od ZAHVATA u VL. koji su NEDOPUŠTENI

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2012 14:17 
Početnik

Koja su bila pitanja na pismenom 22.02.?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2012 14:36 
Početnik

Rubia je napisao/la:
Koja su bila pitanja na pismenom 22.02.?

1)Europsko pravosudno područje 2) Načelo izravnih učinaka 3)Sve o PECL-u, ciljevi, izvori primjena 4) Nedostatci potrošačkog acquisa, 5)Jamstvo vlasništva izvor i sadržaj...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 vel 2012 23:34 
Aktivan

Nabrojite jedan stvarni ili hipotetski slucaj poslovanja s europskim društvom i koje ce se svi akti pri tome primjenjivati?(procita to negdi ka pitanje). Je zna ko šta o ovom?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 vel 2012 17:39 
Aktivan

Odgovarala danas i prošla...sve pohvale za profesoricu, uistinu me ugodno iznenadila... :bow :bow :bow ,ne pita ništa van onih materijala, puno pomaže...Ugl, slobodno se rukovoditi onim pitanjima što su većm objavljena na forumu, ali imati u vidu da se treba znati do u detalj..
10-ak ležernog učenja i ispit manje... :cheers

Sretno svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 ožu 2012 22:32 
Forumaš

nego treba li ici na vjezbe iz ovog predmeta? za potpis?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 tra 2012 12:22 
Aktivan

prof Petric je danas dala pismeni:
1) načelo supsidijarnosti
2) čl 114. i 115. kao osnove zakonodavne djelatnosti EU
3) revizija prava potrošača
4) Landova načela (PETL)
5) odgovornost za štetu države članica

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 svi 2012 17:06 
Aktivan

je li ko ima seminar iz ovog predmeta? je li prof odgovara na mailove, kojoj prof se triba javiti uopce?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 svi 2012 17:12 
Aktivan

evo iz vlastitog iskustva znam da ne odgovara na mailove, zvala sam par puta nitko se ne javlja i ne znam vise sta da radim jer nisam iz splita i ne mogu samo za tu info dolazit. ajde molim te ako saznas do kad mozemo predat seminar, molim te napisi ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 svi 2012 22:00 
Aktivan

mene muci isti problem, u st iden samo na ispite, pa ako neko zna nek se javi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 svi 2012 13:50 
-Moderator-

pheobe je napisao/la:
jel ko bia dovoljno hrabar pa iša na konzultacije odgovarat?!
ja se spreman u četvrtak a nisan sigurna da mi se piše dobro, a zadnji ispit.pa za poludittt

Ja sam mislia preko konzultacija ovaj ispit riješit.

Idući četvrtak, vjerojatno.

Nema panike, glup ispit, prolazimo garant. :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 svi 2012 14:13 
Forumaš

jel mi preporučate da prvo g2 dam pa onda ovo ili nije bitno?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 svi 2012 19:23 
-Moderator-

pheobe je napisao/la:
ej Grotius onda idemo?!
aj,aj idemo to rješit sutra počinjen tuttta forca;)
pratit ću ova pitanja s foruma drugačije ne znam kako bi...:)

Drži se ovih pitanja i to je to.

Inače, što si udrila nekih 10 istih postova ?? :lol:

Je li se drogiraš ?? :lol:

@gala12, preporučam prvo da riješiš g2 pa onda eu2. :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 svi 2012 19:40 
-Admin-

Ja mislim da nije bitno.
Polaži ono šta ti najviše odgovara...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 svi 2012 20:22 
-Moderator-

gala12 je napisao/la:
ma čuo sam da profesorica puno manje traži ako je g2 već položeno, pa računam svejedno moram naučiti i g2, zasto ne onda prvo to pa ulagano eu2. hvala.

Ne igra neku veliku ulogu, ali može biti indikativno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 svi 2012 21:01 
Aktivan

jedno je vrijeme radila enormne probleme onima koji bi dosli odg EU2 bez polozenog G2....namjerno bi pitala teza pitanja i povlacila paralele sa G2 :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 svi 2012 09:38 
Aktivan

lola_111 je napisao/la:
kad sam ja odgovarala, nekoliko je ljudi srušila s obrazloženjem da se ne može znati europsko bez da se zna nacionalno, ali ja sam na tom istom roku prošla bez položenog g2

pravilo je da pravila nema, ali očito ti ipak pogleda jel g2 položen, kad to sve iskomentira

pa da, kod nje se zna da pravila nema ali često je tako bacala one koji još nisu položili G2

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 svi 2012 10:52 
Aktivan

mozes doc u prof. Petric u kabinet i dat ce ti potpis...konzultacije su joj cetvrtkom

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2012 13:14 
Početnik

jel ko bia danas?
Grotius?
Ja ipak iden sljedeći četvrtak; skužila san sinoć da ne znam. Jebiga:)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 svi 2012 19:21 
Početnik

Bata je napisao/la:
Bio sam ja u četvrtak, rušila me i pitala (barem koliko ja mislim) ono čega nema u skripti...
u svakom slučaju ostao sam kasnije i dala mi je 500 str materijala po kojem bi trebao učiti jer je rekla da skripta nije dovoljna...

Pitanja:
1) Pravosudno područje (amsterdam i čl. 65) što sam i odgovorio, pa me pitala šta je bilo prije, a šta poslije amsterdama. Pa sam i tu odgovorio da su se prije sklapale konvencije među državama članicama, a nakon je eu donosila mjere...
pa me pitala koje konvencije (rim i bruxelles) pa je pitala šta je u tim konvencijama odnosno šta su konkretno donijele čega (po mom mišljenju) nema u skripti, ako ima vičite odgovor
2) izravni učinak, šta sam i odgovorio pa je pitala izravnu primjenu, i razliku između to dvoje. Pa je pitala šta ima izravnu primjenu, što sam malo muljao i polovično odgovorio. na kraju me pitala koji se uvjeti moraju ispuniti da bi mjera imala izravnu primjenu što nisam imao pojma i nisam bar za sada našao u skripti... opet ako imate odgovor, podjelite ga...

prije mene su prošli dvoje g2,
e2 su četvero odgovarali i koliko sam čuo svi su pali...

ma pusti tih njenih 500 str. lipo uzmes skriptu, naucis i izades normalno kad pocne rok na pismeni. na pismenom budu normalna, jednostavna pitanja, koja sigurno imas u skripti.

sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 svi 2012 19:59 
Početnik

bok......ja se tako osjećam tako čudno glede ovog predmeta ućim ga već 7 dana, od samog poćetka sam tako izgubljena sa literaturom, samo guglam po internetu i tražim dodatne pojmove ćitam njene članke na zborniku radova i slićno. strah me izać na konzultacijam jer neznam jesu li joj kriteriji stroži. ovo mi je zadnji ispit s 3, usudim se reć teži od ijednog.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 svi 2012 08:03 
Aktivan

to i jest problem kod ovog ispita - netko ga polozi iz prve nakon par dana ucenja, netko se muci 2 mjeseca....sreca ja sam u ovoj prvoj skupini ali samo zahvaljujuci pismenom koji se moga rijesit ako se dobro naucilo iz skripte...
inace vjerujem jedini predmet sa tako "poslozenom" literaturom

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 svi 2012 10:26 
Aktivan

kk je napisao/la:
zar postoji mogućnost pismenog iz ovog predmeta

naravno, ali to ovisi iskljucivo o njenom raspolozenju :ROFL

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 lip 2012 17:27 
Početnik

jel mi može netko reći sa nasciturusa koje skripte da skinem jer čitajući ovdje sve ništa ne kužim otkud da učim. iz zg-a sam pa mibaš nije zgodno ići do skriptarnice preko puta faxa. hvala svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2012 07:52 
Početnik

ej bacila me jučer; ugl satrala me s pojmom minimalne harmonizacije, razložila je moju rečenicu na proste faktore, i simply she killed me;)
jednom će doći taj dan...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2012 15:10 
Početnik

pozz, položila sam jučer. Pitala me zadaće Europskog suda tj njegove nadležnosti , tako smodošli do tumaćenja pravni normi od strane suda, direktive , izravan ućinak , vrste ( vertikalni i horizontalni ) , uvjeti za izravan ućinak i razliku od izravne primjene, slućaj frankovich, kolektivnu zaštitu potrošaća, slučaj Haufer ..nemogu se više sjetit ...dećka koji je odgovara s menom pitala je zaštitu potrošaćana nivou EU ( to vam je čl. mislim 168 ili 169 neznam sad nemam skriptu u, uglavnom tu morate reć da je zaštita potrošaća na nivou EU ogranićena tj samo kad je to potrebno za uspostavljanje zajedničkog tržišta i u skladu sa čl. 95. ) . Profesorica je skroz ok samo trebaš znati , malo zbuni sa svojim podpitanjima , ali ništa strašno , ja imam dobro iskustvo s njom i na ovom predmetu i na g2. Učila sam po skripti i nadopunjavala njenim slajdovima. ps ova skripta na nasciturusu u kojoj nije obrađena eurohipoteka i pravo potrošaća je SUUUUUUPER, puno hvala onome tko ju je napisa. Sretno svima :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2012 15:27 
Početnik

pozdrav. šta te pitalo o direktivama. općenito ili?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 13:17 
Početnik

pitala me dali direktiva ima izravan ućinak , kod slućaja frankovich zašto direkiva nema izravan ućinak..( to ti je ono zato što nije toćno određeno koji subjekt je dužan nadoknaditi štetu , jer uvjeti za izravan ućinak su da norma mora biti jasna i precizna, točno određivati prava i obveze i njihove titulare, te da mora biti bezuvjetna)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 lip 2012 18:04 
Početnik

evo. ja san jučer proša, sva pitanja osim slučaja brasserie nema u skripti ali ni u njenim člancima, ne znan koliko je ljudi odgovaralo prije mene ali svi su pali. pitanja: što se događalo prije nastanka eu i kako je to utjecalo na eu pravo, pasivna legitimacija i još par pitanja iz gpp-a (rekla je da se kao svi položeni ispiti moraju dobro znat), primjer međunarodnog ugovornog prava prije sklapanja osnivačkih akata... u slučaju brasserie me pitala koja je točno odredba njemačkog prava (nešto u vezi postotka alkohola u pivi) i koje je pravo tu povrijeđeno (sloboda kretanja robe)... uglavnom katastrofa

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2012 11:37 
Aktivan

Jel tko zna odgovor na ova pitanja ili bar di se nalaze; što je prethodilo stvaranju eur. priv. prava, što je bilo prije eu i kako je to utjecalo na stvaranje eu prava...?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2012 16:25 
Početnik

ja san joj reka nešto kao da su države širile svoje prometne i trgovačke mreže van granica, posebno pomorstvo, pa je nastala potreba međunarodne suradnje i sklapanja ugovora, konvencija... pa san spomenija globalizaciju i potrebu stvaranja šire zajednice (EU) radi onih gospodarskih sloboda. to mi je priznala kao točno ali je tražila da joj kažen primjer nekog takvog ugovora, a to nisan zna nego san izmislija neku glupost pa smo se svi nasmijali.... nema ti toga u literaturi. glavni utjecaj je na ugovorno pravo u eu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 srp 2012 08:21 
Početnik

jucer je bia pismeni a danaas iii jel se zna kad su rezuultati

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 srp 2012 18:57 
Aktivan

dan nakon ispita su rezultati, odma ujutro...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 srp 2012 21:42 
Forumaš

ima li kakva knjiga iz ovog predmeta? ili bar nešto drugo osim ove skripte nerazumljive?????

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 srp 2012 00:02 
Forumaš

koliko ja znam nema....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 srp 2012 09:26 
-Moderator-

tsk je napisao/la:
ima li kakva knjiga iz ovog predmeta? ili bar nešto drugo osim ove skripte nerazumljive?????

Imas jos neke radove od prof. (ne slajdove!) o europskom ugovornom pravu.

To mozes skinuti s nasciturusa, dodje ti otprilike nekih 100-njak stranica.

ILI

mozes uciti po skripti. :devil

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 srp 2012 09:30 
-Moderator-

E, da.

Polozia sam nedavno - srecom bia je pismeni. :cerek:

Pitanja:

1. cl.114
2. Landova nacela
3. nacelo ucinkovite sudske zastite
4. uklanjanje nedostataka postojeceg acquisa
5. izvanugovorna odgovornost drz.cl. za stetu

:cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 srp 2012 16:55 
Početnik

Položio na petak 13.
Nije puno gnjavila,
Pitanja:
1. Europsko pravosudno područje i puni naziv uredbi Bruxelles 1 i Rim 1... pitala je kao potpitanje kakvo je to pravo koje je mjerodavno za ugovore, odnosno kad je mjerodavno (mjerodavno je samo u prekograničnim odnosima subjekata privatnog prava i to u slučaju spora)
2. Factortame 1 - činjenice odnosno oko čega je došlo do spora i šta su tražili španjolci dok su čekali prethodno pitanje ECJ-a
3. Kod zaštite prava potrošača - posebne odrednice za međunarodno pravo (ono da potrošać može odabrati strano pravo kao mjerodavno za ugovore ali samo ako mu ne pruža manju zaštitu nego vlastito)

i to je bilo to... bio sam vani za 10-ak min...

Sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 497 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: