Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 23 lip 2018 11:31.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 254 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 08 ruj 2011 12:49 
Početnik

a e , ima li koga ?? come on !

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2011 11:33 
Početnik

Jeli ko izlazia u ovom roku, ako možete stavit pitanja koja su bila na pismenom? Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2011 20:03 
Početnik

Pošto mi niko nije odgovoria na pitanje,evo da ja stavim koja su bila pitanja u Četvrtak na pismenom, bilo je 20 pitanja
1.Navedite konciznu definiciju ustavnog prava?
2.Koji su konstituivni elementi države
3.Koji su pojmovi slični vladavini prava
4.Kako čl.1 ustava definira Republiku Hrvatsku?
5.Navedite gospodarska,socijalna i kulturna prava u ustavu
6.Što je pučki pravobranitelj
7.Što sadrži nadležnost Hrv.sabora
8.Koje akte donosi hrv.sabor
9.Tko se može smatrati kandidatom za predsjednika R.H
10.U kojim slučajevima i tko zamjenjuje predsjednika RH
11.Što se događa ukoliko mandatar ne sastavi vladu u ustavnom roku
12.Koja je funkcija ustavnog suda
13.Što je državno odvjetništvo
14.Kako možemo definirati ustavni sud
15.Tko bira suce ustavnog suda
16.O kojim jednicama lokalne samouprave govori ustav RH
i još su bila 4 pitanja nemogu se točno sitit koja
bila su 3 akta standardna šta su već pisana na forumu
Eto to je to ,profesor P.Bačić je super i dosta pomaže ako zapnete na usmenom

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2011 20:06 
Aktivan

Ajme hvala ti :bow :cheers

Nisam izlazila, pa nisam bila u mogućnosti podilit pitanja.

Jesi li proša?
I pliz jel mi može opisat usmeni, koliko pita, koje gradivo, kako triba znat...?

Hvala :cerek:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2011 20:11 
Početnik

Je proša sam,a toliko sam bia u..... ovog predmeta,na usmenom pita općenito o ustavu i ustavnom sudu,saboru,bar mene i par pitanja iz pismenog na koje nisam točno odgovoria,,,ma profesor je stvarno super :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2011 20:15 
Aktivan

sina99 je napisao/la:
Je proša sam,a toliko sam bia u..... ovog predmeta,na usmenom pita općenito o ustavu i ustavnom sudu,saboru,bar mene i par pitanja iz pismenog na koje nisam točno odgovoria,,,ma profesor je stvarno super :grin:

Virujen ti :funny:

Čestitan na prolasku :celebrate

Hvala još jedanput na pitanjima i informacijama, spasija si me :s

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 lis 2011 18:41 
Početnik

nitko nema pitanja s dekanskog :(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 lis 2011 21:24 
Aktivan

Evo neka pitanja koja sam uspila zapamtit s dekanskog.
Od sve te brzine, jednostavno ne uspijem memorirat sve :wh
A u testu više ne piše broj pitanja kraj pitanja, pa ne mogu prepisat :evil:

308, 321, 342, 389, 430, 460, 493, 526, 554, 583, 613
Akti su bili istražno povjerenstvo, razriješenje i imenovanje stranog dužnosnika, osnivanje novih odbora (tako nekako).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lis 2011 20:43 
Početnik

eveline je napisao/la:
Evo neka pitanja koja sam uspila zapamtit s dekanskog.
Od sve te brzine, jednostavno ne uspijem memorirat sve :wh
A u testu više ne piše broj pitanja kraj pitanja, pa ne mogu prepisat :evil:

308, 321, 342, 389, 430, 460, 493, 526, 554, 583, 613
Akti su bili istražno povjerenstvo, razriješenje i imenovanje stranog dužnosnika, osnivanje novih odbora (tako nekako).

Hvala puno, pomoglo mi je i danas sam položila :dance:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lis 2011 20:48 
Aktivan

Čestitam :)

Danas si usmeno odgovarala?
Šta te je pita?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lis 2011 05:19 
Početnik

pita me je vladavninu prava, državno odvjetništvo, nadležnosti sabora i još neka podpitanja od cure koja je samnom odgovarala. dobar je bija.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 pro 2011 19:40 
Početnik

kakvi su kolokviji iz ustava... jesu teški... jel triba učiti ono u zatamljenom... jel bitno to???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 pro 2011 11:42 
Aktivan

ana0710 je napisao/la:
kakvi su kolokviji iz ustava... jesu teški... jel triba učiti ono u zatamljenom... jel bitno to???

Nisu teski,kaze sta se triba naucit ali treba bit redovan na vjezbama jel to bitno utjece na prolaz kolokvija.Ima ih mozda 8 kolokvija ,zadnji su akti,treba proc sve za prolaz al ako koji i padnes al ne prvi(nikako)mozes ga ponavljat.Prvi je obicno najvazniji jel tad prode samo odreden broj ljudi i oni idu dalje.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 pro 2011 20:57 
Početnik

ok fala punooo... el triba još da pitan učiti članke i ono u zatamljenom???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 pro 2011 10:56 
Početnik

Zna li neko moze li se za kolokvij uciti iz one debele plave knjige ? i sto sve tocno triba nauciti za prvi kolkvij , pliiiz :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 pro 2011 14:27 
Aktivan

Evo napokon da i ja riješin ovaj predmet :funny:

Uglavnom, pitanja sa pismenog ispita od jučer su bila; 8, 12, 70, 136, 219, 250, 308, 310, 327, 389, 404, 416, 478, 517, 549, 554, 630, 484, 572 i jedno u vezi europske unije, ne sićan se.
Akti su bili; istražno povjerenstvo, promjena zakona i razrješenje i postavljanje ministra.

Na usmenom je profesor Petar bija maksimalno uljudan, pomaga je, ma super, sve pet :bow

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 pro 2011 18:04 
Forumaš

svjetlanapinky je napisao/la:
Zna li neko moze li se za kolokvij uciti iz one debele plave knjige ? i sto sve tocno triba nauciti za prvi kolkvij , pliiiz :)

Mislim da možeš, ali bi ti bilo pametno da usporediš gradivo novom crnom radi izmjena Ustava (promjene u preambuli, novih 10 članaka, dio o Europskoj uniji itd.), također ako nisi seminarist ne bi bilo loše da od nekoga posudiš bilježnicu i vidiš vježbe, za list C (nezz je li tako i na kolokviju) gdje imaš kostur Ustava koji trebaš razradit. Sretno :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2011 11:34 
Početnik

hvala puno na savjetu :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2012 12:32 
Početnik

jel zna ko sta bude u 1 kolokviju?i ako se padne jel se moze ponavljattt

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2012 17:40 
Početnik

jeli iz knjige triba sve uciti ili ne triba ono zatamnjeno i one dijelove drugih knjiga

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2012 22:59 
Početnik

hula je napisao/la:
jel zna ko sta bude u 1 kolokviju?i ako se padne jel se moze ponavljattt

Ako padnes 1. ne mos ga ponavljat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2012 23:02 
Početnik

tkolanov je napisao/la:
jeli iz knjige triba sve uciti ili ne triba ono zatamnjeno i one dijelove drugih knjiga

A on je nesto reka ka da ne tribamo oni amo rec povjesni dio (valjda je mislija na te pov izvadke ) a zatamnjeno su zakoni iz kojih izvlacis odg na pitanja

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 sij 2012 23:25 
Početnik

aha, ok :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 vel 2012 17:16 
Početnik

jeliii zna itkooo oce li stavljat se dodatni rok iz ustava

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 tra 2012 10:45 
Početnik

-Definicija Ustavnog prava
-Pučki pravobranitelj
-Državni odvjetnik
-Gospodarska i socijalna prava
-Što se događa ukoliko mandatar ne sastavi vladu u Ustavnom roku
-Prerogativa
-Tko se može smatrati kandidatom za predsjednika RH
-Odnos ustavnog i međunarodnog prava
-Predsjednik republike (njegov položaj,što radi)
-Koje akte donosi Hrv. Sabor
-Nadležnost Hrv.Sabora
-Funkcija Vrhovnog Suda
-Kako Ustav definira izbor sudaca Ustavnog Suda
-O kojim jedinicama lokalne samouprave govori Ustav
-Kako čl.1 ustava definira RH
-U kojim slučajevima i tko zamjenjuje predsjednika RH

Akti:
-razriješenje i imenovanje ministra
-Istražno povjerenstvo
-Promjena zakona (Ili Ustava ,radilo se o tome da stranka nakon osvojenih izbora želi promjeniti najmanji broj zastupnika u Saboru s 100 na 60)

Ako se sjetim još nečega iz pismenoga (17.4) napišem.

Na pismenome sam riješio 16/20 s liste A i 2/3 akta s liste B,usmeno je bilo danas i pitanja su bila:Ustavne promjene 2000 godine i ovlasti predsjednika RH (kolegicu do mene pitao je Hrv.Sabor,njegove akte i Ustavne promjene 2000 godine).

9 dana učenja (kompletna materija je savladiva ali ima i dijelova koji nikakako ne ulaze u glavu) i na kraju vrlo dobar :tenk .

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 15:16 
Početnik

ja imam bijelu knjigu iz ustava izdanje 2006 godine...i bas sam usporedila sa ovim pitanjima sta su bili u ispitima...sve je tu..zbog malo izmjena se ne isplati kupovat još jednu knjigu...briga me :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 15:18 
Početnik

al sam sad krenula uciti ..ima skoro 600 pitanja sve skupa...pa ja cu ispaliti na mozak..ispit mi je tek 19.06..al opet... :oops:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 20:28 
Forumaš

Samo pripazi na promjene Ustava 2010., ima dosta pitanja, ali kod dosta pitanja odgovor ti je samo jedna rečenica + kad odbiješ akte i ostale primjere nema previše teorije.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 21:41 
Početnik

ekipa,jel triba učit sve iz knjige ili je nešto izbacio? kao npr na onim kolokvijima? odakle se najviše isplati učit? knjiga skripta? pomagajteee,koliko dana učit,itd... :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 svi 2012 23:27 
Početnik

ancica je napisao/la:
ekipa,jel triba učit sve iz knjige ili je nešto izbacio? kao npr na onim kolokvijima? odakle se najviše isplati učit? knjiga skripta? pomagajteee,koliko dana učit,itd... :cheers

Za pismeni se sve uči.Nemoj se previše oslanjati na skriptu kao glavni izvor učenja,ona sadrži samo osnovne definicije i odgovore koje ti ponekad nisu dovoljni da ponudiš odgovor na pitanje u ispitu (skripta koju sam nabavio nije sadržavala odgovor na pitanje. koje akte donosi Sabor RH - samo jedan primjer).Iako knjiga svojom veličinom zadaje glavobolje ona je za sada jedini način da se nauči više od 2 rečenice po pitanju.

Koliko je dana potrebno za učenje ? Sve ovisi o stupnju koncentracije i zapažanja prilikom učenja.Za početak si uzmi 5 stranica i probaj ih naučiti u roku od nekoliko sati,zatim si drugi dan odredi sljedećih 10 (ili više) stranica i tako redom.

sanjast1409 je napisao/la:
ja imam bijelu knjigu iz ustava izdanje 2006 godine...i bas sam usporedila sa ovim pitanjima sta su bili u ispitima...sve je tu..zbog malo izmjena se ne isplati kupovat još jednu knjigu...briga me

Male izmjene su zapravo velike tako da bi ti se prilikom prepisivanja broja članaka (u riješavanja akata) dogodila pogreška koja bi te mogla koštati prolaska:

Za primjer akt istražnog povjerenstva: U Ustavu RH iz 2010 godine stoji

Citat:
Članak 92.

Hrvatski sabor može osnivati istražna povjerenstva za svako pitanje od javnog interesa.

Istražna povjerenstva imaju sastav, djelokrug i ovlasti u skladu sa zakonom.

Predsjednika istražnog povjerenstva bira većina zastupnika iz reda oporbenih zastupnika.

dok prije ustavnih promjena isti članak ima drugaćiji sadržaj

Citat:
Članak 92.

Pučki je pravobranitelj opunomoćenik Hrvatskoga sabora koji štiti ustavna i zakonska prava građana u postupku pred državnom upravom i tijelima koja imaju javne ovlasti.

Pučkog pravobranitelja bira Hrvatski sabor na vrijeme od osam godina.

Uvjeti za izbor i razrješenje, djelokrug i način rada pučkog pravobranitelja i njegovih zamjenika uređuju se zakonom.

U okviru institucije pučkog pravobranitelja osigurat će se zaštita ustavnih i zakonskih prava građana u postupcima koji se vode u Ministarstvu obrane, oružanim snagama i službama sigurnosti, zaštita prava građana pred tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave te zaštita prava na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu pred tijelima državne vlasti.

Da ti se dogodi situacija u kojoj prepisuješ akt istražnog povjerenstva i navedeš članak 92 iz stare knjige (ta iz 2006) kompletan akt pada u vodu jer je sadržaj članka 92 pogrešan (prema novom Ustavu).

Isto s aktom imenovanja i razriješenja člana vlade.

Prema novom Ustavu iz 2010 članak 110 govori o imenovanju i razriješenju članova vlade.

Citat:
Članak 110.

Članove Vlade predlaže osoba kojoj je Predsjednik Republike povjerio mandat za sastav Vlade.

Odmah po sastavljanju Vlade, a najkasnije u roku od 30 dana od prihvaćanja mandata, mandatar je dužan program Vlade i Vladu predstaviti Hrvatskom saboru i zatražiti glasovanje o povjerenju.

Vlada stupa na dužnost kad joj povjerenje iskaže većina svih zastupnika u Hrvatskom saboru.

Predsjednik i članovi Vlade polažu svečanu prisegu pred Hrvatskim saborom. Tekst prisege utvrđuje se zakonom.

Na temelju odluke Hrvatskoga sabora o iskazivanju povjerenja Vladi Republike Hrvatske, rješenje o imenovanju predsjednika Vlade donosi Predsjednik Republike uz supotpis predsjednika Hrvatskoga sabora, a rješenje o imenovanju članova Vlade donosi predsjednik Vlade uz supotpis predsjednika Hrvatskoga sabora.

dok stari Ustav u članku 109 govori o imenovanju i razriješenju članova vlade.

Citat:
Članak 109.

Članove Vlade predlaže osoba kojoj je Predsjednik Republike povjerio mandat za sastav Vlade.

Odmah po sastavljanju Vlade, a najkasnije u roku od 30 dana od prihvaćanja mandata, mandatar je dužan program Vlade i Vladu predstaviti Hrvatskom saboru i zatražiti glasovanje o povjerenju.

Vlada stupa na dužnost kad joj povjerenje iskaže većina svih zastupnika u Hrvatskom saboru.

Predsjednik i članovi Vlade polažu svečanu prisegu pred Hrvatskim saborom. Tekst prisege utvrđuje se zakonom.

Na temelju odluke Hrvatskoga sabora o iskazivanju povjerenja Vladi Republike Hrvatske, rješenje o imenovanju predsjednika Vlade donosi Predsjednik Republike uz supotpis predsjednika Hrvatskoga sabora, a rješenje o imenovanju članova Vlade donosi predsjednik Vlade uz supotpis predsjednika Hrvatskoga sabora.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2012 10:16 
Sega mega kul forumaš bez života

Zato svi koji imaju knjigu iz 2006god. kopiraju promjene Ustava da ih nauče,te u knjizi izmjene te stvari(15 min posla,a naučiš ih tako prepisujući)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2012 11:43 
Početnik

molim pomoc ! ZA SVE ONE KOJI NISU ISLI NA PREDAVANJA ODNOSNO NISU PISALI TE ISPITICE TJEKON GODINE... dakle uzet knjigu i ruke i odakle krenit :P sta se tice akata jel to stvarno tako tesko i jel mos sam skuzit ili ti treba neko to objasnit. sta vam je najteze bilo tjekon ucenja jel ispit baziran na strebanju,jednostavno se uzasavam tog ustava a moran ga pocet ucit! rokovi su blizu..molim vas pomozite napisite ko je bia u ovakvoj situaciji sigurna san da ima jos ovakvih ka ja :P

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 svi 2012 17:26 
Forumaš

Uzet knjigu i pocet ucitit, izgleda ogromno, ali pola knjige cine akti te kod vecine odgovora imas samo jednu do dvije recenice odgovora. nauci ustavne promjene, a za izradu akata imas dvije skripte (ako treba javi se na PM da ti posaljem), ako ni to ne pomogne uzmi repe. U svakom slucaju uzet knjigu i pocet ucit sta prije... :popcorn:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lip 2012 19:45 
Početnik

Ivan_Zd je napisao/la:
-Definicija Ustavnog prava
-Pučki pravobranitelj
-Državni odvjetnik
-Gospodarska i socijalna prava
-Što se događa ukoliko mandatar ne sastavi vladu u Ustavnom roku
-Prerogativa
-Tko se može smatrati kandidatom za predsjednika RH
-Odnos ustavnog i međunarodnog prava
-Predsjednik republike (njegov položaj,što radi)
-Koje akte donosi Hrv. Sabor
-Nadležnost Hrv.Sabora
-Funkcija Vrhovnog Suda
-Kako Ustav definira izbor sudaca Ustavnog Suda
-O kojim jedinicama lokalne samouprave govori Ustav
-Kako čl.1 ustava definira RH
-U kojim slučajevima i tko zamjenjuje predsjednika RH

Akti:
-razriješenje i imenovanje ministra
-Istražno povjerenstvo
-Promjena zakona (Ili Ustava ,radilo se o tome da stranka nakon osvojenih izbora želi promjeniti najmanji broj zastupnika u Saboru s 100 na 60)

Ako se sjetim još nečega iz pismenoga (17.4) napišem.

Na pismenome sam riješio 16/20 s liste A i 2/3 akta s liste B,usmeno je bilo danas i pitanja su bila:Ustavne promjene 2000 godine i ovlasti predsjednika RH (kolegicu do mene pitao je Hrv.Sabor,njegove akte i Ustavne promjene 2000 godine).

9 dana učenja (kompletna materija je savladiva ali ima i dijelova koji nikakako ne ulaze u glavu) i na kraju vrlo dobar :tenk .

malo si me ohrabrio kada sam pročitala tvoj post....sada imam ispit, molim te iz čega si učio? tolko otprilike ja imam vremena pa kako da to kvalitetno savladam iz razloga jer sam izvanredni i nisam u poziciji pohađati nastavu, konzultacije i kolokvije.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lip 2012 18:13 
Početnik

ako izađem na ispit 03.07. i ne prođem mogu jel mogu opet 10.07. izaći?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lip 2012 21:42 
Početnik

to i mene zanima...jer nisam sigurna,a mislim da se ne može...valjda je prvi dio roka do 1.7....možeš prije 1.7og i iza 1.7og...tako sam čula,pa sad ne znam sigurno... :wh

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 17:59 
Početnik

ej ljudi..danas sam bila na pismenom...uglavnom pitanja su ova sta su gore vec napisana!!...al premalo vremena sam imala pa sam sa prvog lista 20 pitanja napisala mozda 17..!..bilo je pitanje naveditie gospodarska i socijalna prava u ustavu RH....a mislim za to samo triba pola sata..al mislim da cu se zalit..jer ako triba dat puni odgovot nemos nikako stici sve napisati,a ja sam jos odgovarala samo ono sta se pitalo.I sta se tice akata...stigla sam samo jedan napisat....sta mislite koje su mi sanse!? :-o

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 18:02 
Početnik

a rezltati su tek 3.07 u 11 sati :ucenje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 20:34 
Forumaš

Mislim da su ti potrebna najmanje 2 akta za prolaz :roll:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 lis 2012 12:33 
Aktivan

Kada počinju oni ispiti iz ustava? Tih 10ak "ispitića"

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 254 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: