Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 18 ruj 2019 15:11.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 254 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 svi 2010 22:05 
Početnik

a di si na faksu ako u Vodicama ondatrebaš nabaviti pitanja ako u Splitu nemam pojma iz čega oni uče ali gledala sam po skriptarnica sve su te skripte vrlo slične tako da uzmeš jednu i učiš :roll:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2010 13:34 
Početnik

ej je li zna tko hoćemo li imat još testova iz ustava, ono šta pišemo svako par tjedana?i ako zna kad.hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lip 2010 18:32 
Početnik

jos samo akti u ponediljak i adio ustavno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :damnfunny

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lip 2010 23:06 
Početnik

ali su u ovaj ponediljak akti?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 lip 2010 08:39 
Početnik

lana je napisao/la:
ali su u ovaj ponediljak akti?

aha

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 lip 2010 13:02 
Početnik

a ko sve može pisat?biće je trebalo položit sve one testove, šta ako jedan nisi?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 lip 2010 11:28 
Aktivan

jeli ko danas polaze ustavno?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 lip 2010 16:23 
Početnik

jel može netko kolegici u nevolji objasniti koncept polaganja ustavnog?dotična nije bila (u mogućnosti) upratiti predavanja i vježbe a u :welcome skoro polaže

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 lip 2010 16:37 
Aktivan

više manje sve što te zanima možeš pronaći u prethodnim postovima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ožu 2011 21:40 
Aktivan

Literatura za ovaj ispit je ona plava knjiga od 300-ak str.? Jel to dovoljno?

Ona bijeli praktikum ništa?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ožu 2011 17:37 
Početnik

[quote="eveline"]Literatura za ovaj ispit je ona plava knjiga od 300-ak str.? Jel to dovoljno?

Bačić Arsen, USTAVNO PRAVO REPUBLIKE HRVATSKE - PRAKTIKUM, Pravni fakultet, Split, 2010.

Dakle, potrebno je da vodite računa o tome da ispit pripremate iz novog izdanja Praktikuma (plave korice) jer je usklađen s prošlogodišnjim promjenama Ustava RH.

Evo ovo ti je meni prof petar bačić odgovorio na mail kad sam ga pita za literature

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ožu 2011 18:34 
Aktivan

Hvala na odgovoru.

Znači dobru knjigu sam kupila :funny:

Dođe 160 kn u ekonomatu :whyowhy:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 ožu 2011 09:43 
Početnik

eveline je napisao/la:
Hvala na odgovoru.

Znači dobru knjigu sam kupila :funny:

Dođe 160 kn u ekonomatu :whyowhy:

Koliko ima stranica ta knjiga?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 ožu 2011 14:33 
Aktivan

toni26 je napisao/la:
Koliko ima stranica ta knjiga?

620 :roll: , s tim da je zadnjih 20-ak strana pročišćeni tekst ustava.

Ali svejedno 50-ak strana više za učit od one knjige koja je bila prije :whyowhy:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2011 18:23 
Početnik

Zna li tko kada split piše drugi kolokvi, ja bi pitanja :(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2011 22:30 
Aktivan

split pise svako drugi tjedan ispit ovo je vec 5 ili 6 kazu da ce ih bit 10

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 svi 2011 17:05 
Početnik

kad je bia prvi kolokvij?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 svi 2011 20:56 
Aktivan

cini mi se kroz 1 mjesec da su poceli ispiti svako drugi tjedan,ovo ce sad bit 6 ili 7

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov: ustavno
PostPostano: 11 svi 2011 18:00 
Početnik

imal ko od stare ekipe sta je izlazia ustavno u 12.-ti il 2.misec il sad u 4.-ti da mi da koje pitanje jer mi se ne uci cila knjiga.aj budite dobri i pomagajte :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lip 2011 19:20 
Početnik

jel pisa ko ustavno na ovi predrok ak je ja bi pitanja.pomagajte :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 lip 2011 09:20 
Aktivan

ima li neko skriptu iz ustava po novoj knjizi,da je polagao ovu godinu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lip 2011 15:21 
Aktivan

Jel itko polagao ustavno u zadnje vrime?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2011 10:18 
Aktivan

pa nije valjda da niko nema skriptu iz ustava??!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2011 10:39 
Početnik

kakva budu pitanja pismeno,ono bitnije tipa vlada,sabor,predsjednik? sta pita onda usmeno,ono sta se nije znalo u pismenon,i jel pita ono s pocetka knjige vladavina prava i slicno?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2011 22:42 
Početnik

profesor bez veze komplicira život ljudima u zadnje vrijeme ,valjda ima viška vremena. Ljudi ,budite kolegijalni i pomažite.
Danas vam je bilo
-kakav se građanin traži za uspeh ustavne demokracije( na stranici 52 u knjizi)
-Koji su pojmovi slični vladavini prava( strana 39 u knjizi)
-kako se vladavina prava koristi u kontroli ustavnosti(strana 45 u knjizi)
-koji odnos prema manjinskim pravima ima Ustavno pravo ´postmoderne` države./strana 182 u knjizi)

ma grozno,nije normalan ,valjda kad uđeš u neku profesiju tako duboko nemaš više relacije kad počneš izlazit iz okvira gradiva adekvatnog odnosno dovoljnog za pojedini smjer.

Sve više ispit sliči onom na pravo. S razlogom smo valjda upisali ovaj faks gdje je akcenat na drugim predmetim odnosno bi trebao iti veći akcenat na nekim drugim predmetima.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2011 22:47 
Početnik

[quote="malicous"]kakva budu pitanja pismeno,ono bitnije tipa vlada,sabor,predsjednik? sta pita onda usmeno,ono sta se nije znalo u pismenon,i jel pita ono s pocetka knjige vladavina prava i slicno?

ma nije normalan,pitanja na pismenom nemaju veze s ničim ,uopće nije osnov no.

akti su bili
-istražno povjerenstvo
-promjena poslovnika ( osnivanje novih odbora) ,to je primjena članka 57, poslovnika poziva se članak 80. stavak 2 ustava na početku akta.
-razrješenje i postavljanje veleposlanika.

Treba paziti na sitnice tipa da svaki akt sabora na
kraju potpiše predsjednik sabora ,pa i promjenu poslovnika.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2011 22:48 
Početnik

Tko je ranije riješio ustav po onih stotinjak pitanjima koja bi i trebala bit dovoljna super

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2011 22:51 
Početnik

ljudi ,stavljajte gdje ima kupiti skripte za učiti,koja je najbolja, i ako imate bilo koje podatke jer možda vam se ne dijelit podatke ali na drugom predmetu će i vama zatrebat.
dakle zna li tko po čemu sada učiti jer bačić stalno mijenja a knjiga mu je grozna i puna je povijesnih i filozofskih osvrta pa u tom moru teksta ne znaš što je uopće bitno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2011 22:52 
Početnik

HITNO, ljudi izlaze brzo na ovaj zadnji rok pa tko je prošao ili zna adekvatnu literaturu ili od koje do koje stranice naučiti neka bude kolegijalan i napiše.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 08:38 
Aktivan

hm, ustavno sam polozila prije vishe od godine dana, i ne sicam ga se kao posebno teskog predmeta, samo sta ima puno materije za naucit :rambo sta se usmenog tice, ona skripta od 300-injak pitanja nije bila ni tada dovoljna, a sad imate i novu knjigu koliko znam.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 13:55 
Početnik

on bi trebao i sebi i nama olakšat i na službenoj stranici pravnog fakulteta lijepo uvijek imat objavljeno koja materija se treba usvojiti za koji faks (smjer) iz knjige odnosno objavit pitanja po kojim treba učit kao što je uradio onaj iz međunarodnog. naučiš opširnije dobiješ pet, naučiš malo konciznije neku manju ocjenu. Olakšao sebi i nama. Kad je netko pametan.Bačić stvarno je smotan.

jedna je stvar sankcionirat one koji nisu dolazili na predavanja tako da ne mogu izaći na kolokvij i još im je teže usvojit gradivo.Međutim to nije razlog da potraga za adekvatnom literaturom za ustav za stručni smjer bude ravna potrazi za svetim gralom.
Jer nigdje se ne može pronaći neke smjernice za rad sa knjigom, tj. što treba što ne treba.

Ma takva neoraniziranost.
Svatko sigurno ima neke razloge zašto nije mogao ići na predavanja, neki rade ,neki ne žive u Splitu ,neki su možda bolesni, a kad dođeš na konzultacije on zna često bit nejasan .
tko zna nešto o gradivu,skriptama, izuzev ovih koji govore da treba baš cijela knjiga,ukoliko im nije problem nek pošalje neku informaciju u inbox ili na forum.

ja ću objavit još pitanja koja su bila na ispitu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 14:01 
Početnik

pomažite ljudi ,nemojte samo čitati ,negdje za drugi predmet će i vama zatrebati

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 14:16 
Početnik

ja bi pomogla da mogu al nisan dosad nikako izasla,neman pojma ni kakva pitanja budu uopce. jel ko zna koja su bila na pismenon sad bar otprilike ako nista? koga god pitan ka da se ne sica,a bogati

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 14:33 
Aktivan

Koliko je uopće bilo pitanja?
Pisali ste jučer, kad su rezultati i usmeni?

Ovaj predmet mi je noćna mora, em akti, em preopširno gradivo, nikako ga riješit :thumbsdown

Nema druge, nego učit iz knjige, a ne po nikakvim skriptama, i zato triba odvojit neko vrime i spremat samo njega.
Jednostavno, za prolazak triba imat dobro znanje, jer ako se i provučete nekako pismeni, čeka usmeni di ne pita pitanja iz pismenog, nego opet skroz nešto drugo, sad sve zavisi šta vas dopadne.

*dekanfakulteta, hvala ti puno na pitanjima i aktima.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 19:29 
Aktivan

dekane, ja sam dvaput pisala koja su pitanja bila, tj prosla sam ispit iz prve, i prinila kad mi je kolega reka da su imali ista pitanja (tada su se pitanja jos gledala po brojevima, prelistajte malo temu ljudi, vidi se da se dosta pitanja ponavlja, sad ne znam kako to izgleda u novoj knjizi i sto je sve novo) .
takodjer, prosle godine je vazilo da za usmeni nije dovoljna samo skripta, jer je pita sve ono sta nije u njoj

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 20:53 
Početnik

Pitanja s ispita i eto potrudih se naći odgovore
*Koji su pojmovi slični pojmu vladavine prava-2 koncepcije
-engleska ideja-rule of low odn.američka gaverment under lav
-kontinentalno europska odn.rechtsstat i etat de droit
Razlikuje li ustav rh vladavinu prava od načela ustavnosti i zakonitosti

*Kakav se građanin traži za uspjeh ustvane demokracije
-znanje-građani bi trebali imati razumjevanje za:povijest,geografiju,znanje o suverenitetu,konstitucionalizmu,političkim institucijama,,na koji način djelije pravni sistem,međunarodne odnose,načine na koje mediji utječu na javnost

*Tko snosi troškove izbora za zastupnike u hs.
-sredstva za pokriće troškova o izboru osiguravaju se u drž.proračunu rh.,a njima raspolaže državno izborno povjerenstvo

*Koju zadaću u zaštiti izbornog prava ima ustavni sud
-ustavni sud rješava izborne sporove koji nisu u djelokrugu sudova,odlučujući u povodu žalbe na rješenje nadležnog izbornog povjerenstva

*Koje su nadležnosti pres.RH u odnosima Hrv.prema inozemstvu
-Odlučuje o osnivanju diplomatskih misija i konzularnih ureda
Donosi odluku o postavljanju i opozivu šefova diplomatskih misija
Prima vjerodajnice i opozivna pisma inozemnih šefova diplomatskih misija

*Tko može bit biran za predsjednika
-Mogu biti birani hrv¸državljani s navršenih 18.g.

*Koja je razlika između supremacije I neovisnosti
-Supremacija sudstva implicira da sudovi imaju podsljednju riječ glede važenja pravnih propisa i to kako u formalnom tako i u materijalnom smislu.
Neovisnost sudstva podrazumjeva da suci moraju biti nepristrani te da su postavljeni na osnovu svoje vrijednosti a ne voljom političkih moćnika i političkih zahtjeva.

*Koja je konkretna uloga ustavnog suda rh-
1.jamči poštivanje i primjenu ustava rh
2.neovisan je o svim tijelima drž.vlasti te samostalno raspoređuje sredstva utvrđene u drž.proračunu
3.unutarnje ustrojstvo ustavnog suda se uređuje poslovnikom ustavnog suda rh
4.o primjeni poslovnika brine se predsjednik ustavnog suda.tumačenje poslovnika daje ustavni sud

*Pred kojim tjelima drž.vlasti ustavni suci polažu prisegu
-pred presjednikom rh

*Nadležnost ustavnog suda
-odlučuje o suglasnosti zakona sa ustavom
-odlučuje o suglasnosti drugih propisa s ustavom i zakonom
-ocjenjuje ustavnost zakona te ustavnost i zakonitost drugih propisa
-odlučuje povodom ustavnih tužbi
-prati ostvarivanje ustanosti i zakonitosti te o uočenim pojavama neustavnosti i nezakonitosti izvješćuje hr.sabor.
-rješava sukob nadležnosti između tjela zakonodavne,izvršne i sudbene vlasti
-odlučuje u skladu s ustavom o odgovornosti predsjednika rh
-nadzire ustavnost programa djelovanja političkih stranaka i može u skladu s udtavom zabraniti njihov rad
-nadzire ustavnost i zakonitost izbora državnog referenduma i rješava izborne sporove koji nisu u djelokrugu sudova
-obavljaju druge poslove određene ustavom

*Nakoji način ustav određuje financijskiv položaj jedinica samouprave
-Jedinice lokalne I područne(regionalne)samouprave imaju pravo na vlastite prihode kojima slobodno raspolažu u obavlajnju poslova iz svog djelokruga
-prihodi jedinica lokalne područne(regionalne)moraju biti razmjerni njihovim ovlastima predviđenim ustavom I zakonom

Još ću pronaći u knjizi odgovore na ostale.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 20:54 
Početnik

Pročitajte prvi post na i opet ponavljam nemojte samo čitati nego pomažite

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 21:01 
Početnik

Navela bih još toga ali možda onaj čovjek očito bez drugog života osim ´ustavnog prava` Bačić koji tu sad nešto izvodi širi gradivu (očito mu možda fali *eksa) .

Možda dakle možete nabaviti staru bijelu knjigu i ja ću na internet objavit što je prof Arsen Bačić zadao da se treba naučit iz te knjige ,tj od koje do koje strane . Pa ta ista poglavlja pronaći u novoj knjizi s izmjenama , ovoj plavoj koja je skoro pa ista, par se detalja izmjenilo,
( to rade tiskaju nove knjige svake godine da se mi ne ne bi razmijenivali sa starima i da pokupe lovu od naklade.9
i naučiti onda totj.ta poglavlja iz plave knjige.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 21:33 
Aktivan

Iman ja i tu bilu, više manje sve je isto, samo šta u plavoj ima još dodatna cjelina europska unija.

Šta se tiče toga šta je dao od koje do koje stranice, ranije je već to kolalo, to i ja imam, al uzalud, znam ljude koje je pita i izvan toga, tako da se ne može oslonit na to :whyowhy:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2011 22:49 
Početnik

pa ne učiš za deset nego za prolaz.Ne budi pesimistična.primarno ona njegova predavanja vrti dva slajda na powerpointu ,ono dvije neke glupe rečenice, on o njima se navije pet dana,skreče s teme, a jedino što ti koristi ić na predavanja je eventualno za akte ali oni su meni super,logični su.Što se prava na kolokvij tiče ima ih dosta,dole sam navela,padneš više od jednog moraš opet učit sve-toliko o koristi bačićevih predavanja.

učite iz skripte LIST a riješena pitanja iz skriptarnice tu na forumu ,uđi na skriptarnica, druga godina pravnog faksa,ustavno pravo i tu ti je skripta koja valja za pismeni,ja ću sastavit za usmeni i pošaljem kome treba u inbox.
Poslat cu mail dekanu fakulteta sa potpisom udruga studenata nasciturus i žalit se u vidu da rok u veljaći traje 30 dana i svake godine ovaj rok traje od 13.06 do 15.07 ,većina predmeta su dvosemestralni,tko je pao kolokvij iz bilo kojeg predmeta neovisno o tome što je dolazio na predavanja redovito mora pisat cijeli ispit ,a rok je značajno skraćen. Treba imat bar još jedan rok za pismeni jer ustav ima sedam kojokvija,ako padneš više od jednog moraš opet pisat sve i izač na usmeni još.-dakle neki rok 11.07

Oni su dužni to nama omogućit a ne da dekan nas skida s programa i kaže da se za dodatni rok sami dogovaramo s profesorom,a što s predmetima koji su pismeno- trebalo bi nam omogućit preko prijamnica ako ne preko studomata još jedan rok.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 254 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Google Adsense [Bot] i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: